Mahon (Menorca)
Mahon (Menorca)

Plavby v okolí

Mahon (Menorca) / Španělsko

Menorca je s rozlohou 670 km2 druhým největším z Baleárských ostrovů ležících v západním Středomoří. Přestože není tak dobře známá jako její větší „sestra“ Mallorca, je to ostrov velké přírodní krásy i historické hodnoty. A vzhledem k tomu, že je zde podstatně méně turistů, panuje tady i daleko větší klid a pohoda. Menorca byla obydlena už v pravěku, ovšem první trvalé sídlo zde založili až Féničané. Po nich ostrov vlastnili Římané a ti ho také pojmenovali minor – „malý“, z čehož byl později odvozen současný název. Dále se tu vystřídali Gótové, Arabové, Aragonci i Angličané. Až v r. 1803 Menorca definitivně připadla Španělskému království.

Hlavním městem ostrova je Mahón (Maó), kde žije okolo 29 tisíc obyvatel. Město je ukryté na konci dlouhého a hlubokého zálivu, který je jedním z největších přírodních přístavů na světě. Mahón se stal hlavním centrem ostrova během anglické nadvlády na začátku 18. století. Angličané si uvědomili strategickou polohu přístavu a po vybudování námořní základny sem přesunuli i veškeré důležité instituce. Při procházce uličkami zjistíte, že anglická architektura ovlivnila i celkovou tvář města. Mezi místní zajímavosti patří kostel sv. Františka, zbytky původního opevnění nebo archeologické a umělecké muzeum. Lákadlem je i palírna ginu Xoriguer, jednoho ze dvou ginů na světě, který má geografické označení původu.

Z historického hlediska je ovšem zajímavější Ciutadella ležící na západní straně ostrova. Až do přesunu všech institucí do Mahónu v 18. století byla původním hlavním městem a dodnes zůstává kulturním i náboženským centrem ostrova. Udržela si i svou středověkou tvář a v jejích úzkých uličkách objevíte nejen katedrálu, ale i řadu šlechtických paláců.    

Menorca je posetá různými megalitickými stavbami. Nejstarší z nich je Naveta des Tudons stará 3500 let, která po mnoho staletí sloužila jako hrobka. Nejvýznamnější památkou z období megalitické kultury je ovšem Son Catlar, zřícenina malého městečka, obklopeného 900 metrů dlouhou zdí, zachovanou až do dnešní doby.      

 

Vychutnejte si místní speciality…

  • Oliaigua s rajčaty – typická polévka, která v létě může být obohacena čerstvými fíky a olivami
  • Plněné lilky v menorském stylu
  • Caldera de Langosta – humří guláš
  • Gin Xoriguer

 

Místa, která stojí za to vidět:

  • Ajuntament de Maó
  • Calle Isabel II.
  • Ciutadella – katedrála
  • Naveta des Tudons
  • Son Catlar
  • Calla Morell

Místa, která stojí za to vidět