Šibenik

Plavby v okolí

Šibenik / Chorvatsko

Ve střední části Jadranského pobřeží Chorvatska, tam kde se řeka Krka vlévá do moře, se rozkládá Šibenik. Třetí největší město historického regionu Dalmácie má asi 30 tisíc obyvatel.

Na rozdíl od ostatních měst na břehu Jadranu byl Šibenik založen Chorvaty, oblast, kde se dnes nachází, byla ale osídlena už dávno předtím. Pod svým současným jménem bylo město poprvé zmíněno v roce 1066 a nějakou dobu bylo dokonce sídlem chorvatského krále. V 11. a 12. století se u vlády nad ním střídaly Benátky, Byzanc a Maďarsko, na konci 15. století jej dokonce ohrožovala Osmanská říše, která jej však nikdy nedobyla. Na konci 18. století se Šibenik dostal pod nadvládu Habsburské říše, po první světové válce pak připadl Itálii, která jej však roku 1921 postoupila Království Srbů, Chorvatů a Slovinců. Za druhé světové války bylo město okupováno Itálií a Německem, od jejího konce až do roku 1991 pak bylo součástí Jugoslávie. V chorvatské válce o nezávislost byl Šibenik poničen, dnes je oblíbenou prázdninovou destinací.

V nejstarším původním městě Chorvatska na pobřeží moře na návštěvníky čeká celá řada významných historických památek. S průzkumem je možné začít v jeho hezkém středověkém centru s labyrintem strmých dlážděných uliček a alejí. Už mezi lety 1431 a 1536 byla z kamene vystavěna v gotickém a renesančním stylu katedrála svatého Jakuba, zapsaná dnes na seznam UNESCO.

Tam figuruje jako součást benátského opevnění z 15. – 17. století také pevnost svatého Mikuláše, nacházející se na ostrově Ljuljevac při vstupu do města. Je přitom jen jednou z hned čtyř pevností Šibeniku, z nichž jsou nádherné výhledy nejen na město, ale také na moře a nedaleké ostrovy. 

Zájemci o poznání by si neměli nechat ujít návštěvu Městského muzea Šibeniku. Sídlí v Rektorském paláci ze 17. století a nabízí rozsáhlou sbírku artefaktů od prehistorických dob až po konec benátské nadvlády. Teprve v roce 2016 bylo otevřeno Muzeum vítězství, první svého druhu v Chorvatsku, soustředící se na události druhé světové války a boj proti fašismu. Nejen rodinám s dětmi se pak bude líbit v malém, ale zajímavém akváriu a teráriu s místními i tropickými druhy ryb.

Necelých 20 kilometrů severně od města se nachází Národní park Krka s řadou vodopádů, ale také jedinečnou faunou, florou a historickými a archeologickými památkami. Západně od břehů Šibeniku pak leží Kornatské souostroví, sestávající z více než stovky povětšinou neobydlených ostrovů, ostrůvků, útesů a rozervaných skal. Ten největší, Kornat, má plochu 32 čtverečních kilometrů a v létě je tady otevřených několik restaurací a je možné se také ubytovat. Ostrovy jsou ideálním místem ke koupání a skvělé jsou tady také šnorchlování a potápění.

Co se týče kuchyně, jsou sázkou na jistotu čerstvé ryby a mořské plody, za ochutnávku však stojí také tradiční místní pokrmy, jako jsou vepřové žebírko s kvašenou zeleninou, fazolová polévka s klobásou nebo paprika plněná mletým masem a ryží. 

Místa, která stojí za to vidět

Cathedral of St. James – Obdivujte překrásnou historickou katedrálu z 15. – 16. století, zapsanou na seznam UNESCO.

St. Nicholas Fortress – Užijte si nádherné výhledy na jedno z nejstarších chorvatských měst, Jaderské moře i blízké ostrovy z mohutné benátské pevnosti z poloviny 16. století.

Sibenik City Museum – Nahlédněte do zajímavých dějin města prostřednictvím široké sbírky artefaktů od prehistorických dob.

Kornati Islands – Nenechte si ujít koupání a šnorchlování na jedinečném souostroví s více než stovkou převážně neobydlených ostrovů a ostrůvků.

Krka National Park – Osvěžte se pod kouzelnými vodopády národního parku, jen co by kamenem dohodil severně od města.

Aquarium Terrarium Sibenik – Seznamte se s místními i tropickými druhy mořských živočichů v nevelkém akváriu.

Medieval Mediterranean Garden – Relaxujte v malé, ale pěkné středomořské bylinkové a květinové zahradě s příjemnou kavárnou.