Wellington
Wellington

Plavby v okolí

Wellington / Nový Zéland

V jihozápadním cípu Severního ostrova Nového Zélandu se na břehu Cookova průlivu rozkládá hlavní město země a stejnojmenný přístav, Wellington. Druhé největší město země má asi půl milionu obyvatel, je nejjižněji položeným hlavním městem a vůbec největrnějším městem světa.

Legendy říkají, že mořeplavec Kupe objevil oblast dnešního Wellingtonu už v 10. století, první důkazy maorského osídlení však pocházejí až z doby kolem roku 1280. Pro obchod výhodná poloha v geografickém centru země se roku 1839 zasloužila o to, že region byl vybrán jako místo prvního většího plánované britské sídla Nového Zélandu. V roce 1865 se Wellington stal také hlavním městem země, když tuto funkci převzal od sice většího, ale na dalekém severu umístěného Aucklandu. Dnes je Wellington jedním z nejnavštěvovanějších míst země a „nejvíce cool malým hlavním městem na světě“.

Wellington se může pochlubit zajímavou směsicí architektonických stylů. Rodný dům Katherine Mansfield je ukázkou dřevěné stavby z 19. století a na zájemce tady čeká muzeum věnované této známé novozélandské autorce. Bývalá poštovní a telegrafní budova nebo Městská galerie jsou představiteli art deco stylu a kaple Futuna v Karori je považována za architektonický skvost a příklad moderního „domorodého“ stylu. Starý dřevěný kostel svatého Pavla ve stylu gotického obrození pochází z roku 1866 a jeho interiér zdobí krásná vitrážová okna.

Centrem města je náměstí Civic Square s Městskou galerií, radnicí a unikátním mostem City-to-Sea, který jej spojuje s nádherným nábřežím posetým příjemnými kavárnami, restauracemi a butiky, sídlícími v hezky zrekonstruovaných skladištích.  Stará parlamentní budova je jednou z největších dřevěných staveb na světě a zájemci si ji spolu s novou částí parlamentu, známou jako Včelí úl (Beehive), mohou prohlédnout v rámci komentované prohlídky s průvodcem. 

Oblíbenou turistickou atrakcí je 612 metrů dlouhá pozemní lanovka, která cestující vyveze 120 metrů nad město, kde se jim otevřou nádherné výhledy. Těmi se mohou kochat také ze 196metrové hory Victoria s řadou pěších i cyklistických tras.

Ne nadarmo je Wellington považován také za kulturní hlavní město země: je domovem Národních archivů, Národní knihovny a také ikonického muzea Te Papa Tongarewa, šestipatrové moderní stavby věnované novozélandské historii, kultuře a životnímu prostředí. Fanoušci Pána prstenů a dalších filmů režiséra Petera Jacksona by si neměli nechat ujít návštěvu Weta Workshopu. Nahlédnout tady mohou do zákulisí výroby filmových zbraní, kostýmů i efektů.

Rodinám s dětmi se bude líbit ve Wellingtonské zoo z roku 1906, v Zealandii pak na ně čeká ekologický „ostrov“ s původními druhy rostlin i živočichů včetně endemického novozélandského ptáka kiwi.  

Kulinářská scéna Wellingtonu je charakterizována malými restauracemi a nespočtem kaváren. Kdo chce ochutnat novozélandskou kuchyni, může sáhnout po jehněčím, langustě, ústřicích, mušlích nebo sladké bramboře. Národním dezertem Nového Zélandu je přesladká pavlova.

 

 

Místa, která stojí za to vidět

Beehive – Vyrazte na komentovanou prohlídku a obdivujte největší dřevěnou stavbu světa i unikátní Včelí úl.

Museum of New Zealand Te Papa Tongarewa – Navštivte 6 pater moderního muzea nabitých novozélandskou historií, kulturou a životním prostředím.

Wellington Cable Car – Užijte si jízdu pozemní lanovkou a z konečné stanice se kochejte nádhernými výhledy na město.

City-to-Sea Bridge – Projděte se po hezkém dřevěném mostě zdobeném maorskými dřevořezbami.

Waterfront – Relaxujte v některé z mnoha kaváren a restaurací na pěkném nábřeží největrnějšího města na světě.

Cuba Street – Nenechte si ujít proslulou ulici s unikátní „kyblíkovou“ fontánou, příjemnými kavárnami a nočními podniky, kde to žije až do rána.

Zealandia – Seznamte se s původními druhy rostlin i živočichů včetně proslulého endemického ptáka kiwi.


Místa, která stojí za to vidět