Trondheim
Trondheim

Plavby v okolí

Trondheim / Norsko

Trondheim je se svými přibližně 160 tisíci obyvatel třetím největším městem Norska. Zároveň je jedním z nejstarších měst v zemi. Leží na řece Nidelva, která se přímo v centru vlévá do dlouhého Trondheimfjordu, a díky jeho centrální poloze je mu přezdíváno „brána Norska“.

Dějiny města sahají až do 10. století, kdy bylo pod jménem Nidaros založeno v r. 997 Olafem Tryggvassonem, který se později stal králem Olafem I. Ten si toto strategicky výhodné místo v meandru řeky Nidelvy zvolil i za své sídlo. Nechal zde postavit královský palác, první pevnost i dřevěný kostel zasvěcený sv. Klementovi. Stavba se stala předchůdcem dnešní mohutné katedrály. Jako sídlo norských vládců a tedy i centrum země se město velice rychle rozrůstalo a po kanonizaci krále Olafa II. se stalo i významným poutním místem. Poutníci z celé země mířili ke svatyni panovníka situované v místní katedrále. Společně s tím se Nidaros stal i důležitým obchodním centrem, které obchodovalo s celou zemí i mnoha ostrovy v Atlantiku. Hlavním městem bylo až do počátku 13. stol., kdy si král Håkon IV. zvolil novým sídelním městem na jihu položený Bergen. Nidaros však nadále zůstal náboženským centrem. Zdejší obchod ovšem postupně upadal kvůli stále dominantnějšímu postavení Kodaně a hanzovního spolku. Definitivní úpadek dokonalo několik požárů a reformace, která ukončila „náboženskou turistiku“. V této době bylo město také přejmenováno na Trondheim.

S úpadkem hanzy a uznáním Norska jako samostatného státu pod dánskou korunou došlo v 17. stol. k novému rozkvětu města, které se proslavilo vývozem tresek, sleďů, dřeva a mědi. Po katastrofálním požáru v r. 1681, kdy lehlo popelem takřka celé město, došlo k rozsáhlé moderní přestavbě podle nového plánu s pravoúhlým systémem ulic, který město kopíruje dodnes. V současnosti je Trondheim moderním městem, které je považováno za technologické a průmyslové centrum země. Stále si ovšem udržuje i tradici korunovačního města norských králů. Zatím jako poslední zde byl korunován král Harald V. v r. 1991. Vedle toho sem míří velké množství turistů, kteří obdivují krásně zachovalé historické centrum plné tradičních dřevěných domů a zejména mohutnou katedrálu Nidarosdomen, jež se řadí mezi nejkrásnější kostely severní Evropy.

Místa, která stojí za to vidět:

- katedrála Nidarosdomen

- pevnost Kristiansten

- královská rezidence Stiftsgarden

- dřevěné domy u ústí řeky Nidelva        

 

  • Vychutnejte si místní speciality…
  • Akevitt – tradiční pálenka z brambor a bylin
  • Brunost – karamelový sýr, originálně vyráběný z kozího mléka
  • Uzený losos – často podávaný na tmavém chlebu s máslem
  • Brun saus – omáčka s masovými kroketami, rybími knedlíčky a klobásou
  • Gravetlaks – losos marinovaný v soli, cukru, pažitce a koňaku

Místa, která stojí za to vidět