Hilo (Havaj)
Hilo (Havaj)

Plavby v okolí

Hilo (Havaj) / USA

Na východním pobřeží Velkého ostrova Havaje se na břehu severního Tichého oceánu ve stejnojmenné zátoce rozkládá Hilo. Hlavní město ostrova má necelých 45 tisíc obyvatel.

První lidé dorazili do Hilo kolem roku 1 100 a přinesli s sebou polynéskou kulturu a tradice. V první polovině 19. století začali do oblasti proudit misionáři, město – hlavně díky cukrovým plantážím – rostlo a brzy se stalo důležitým obchodním centrem. V dubnu 1946 a znovu v květnu 1960 zasáhly východní pobřeží ostrova ničivé vlny tsunami, ze kterých se však Hilo vzpamatovalo. Dnes je domovem nejdůležitějších pozemních astronomických observatoří na světě a také stále oblíbenější turistickou destinací.

Nejstarší město Havaje se může pochlubit celou řadou zajímavých historických budov. Už v roce 1838 byl vystavěn dům misionářské rodiny Lymanů, který je dnes coby nejstarší přeživší dřevěná stavba ostrovů otevřen veřejnosti, stejně jako přilehlé muzeum.

Tragické události let 1946 a 1960 a jejich oběti připomíná Tichomořské muzeum tsunami, Centrum objevů Mokupāpapa pak nabízí moderní a interaktivní expozice, v rámci nichž se zájemci mohou seznámit s fascinujícím podmořským životem korálového útesu. Kdo dává přednost kultuře a tradicím, navíc ve spojení s astronomií, měl by navštívit astronomické centrum Imiloa s planetáriem.

Nejen rodinám s dětmi se bude líbit v ZOO Panaewa, jediné zoologické zahradě ve Spojených státech v deštném pralese, kde si mohou prohlédnout například vzácného bílého tygra bengálského. Ideálním místem pro odpočinek od muzeí a památek jsou pak překrásné Tropické botanické zahrady Havaje v zátoce Onomea .

Hilo je branou k okouzlující přírodě Velkého ostrova.  Jen co by kamenem dohodil od centra, leží Státní park Wailuku River s Waianuenue, Duhovými vodopády, známými pro své duhové mlžné efekty. Nedaleko odsud jsou k vidění také takzvané Boiling Pots, bublající bazénky v lávové hornině.

Asi hodinu jízdy na jih od Hilo se rozkládá nejnavštěvovanější místo Velkého ostrova, okouzlující Národní park Hawaii Volcanoes, domov úchvatného deštného pralesa, kterému dominují sněhem pokrytá Mauna Loa a nejaktivnější sopka světa, Kilauea.

Kdo Hilo navštíví po Velikonocích, neměl by si nechat ujít každoroční, týden trvající festival Merrie Monarch, oslavu historických a moderních hula, tradičních polynéských tanců.

V Hilo sídlí největší producent makadamových ořechů na světě, jehož návštěvnické centrum je oblíbenou turistickou atrakcí: k ochutnání je tady například domácí makadamová zmrzlina.

Místa, která stojí za to vidět

Lyman Museum & Mission House – Nenechte si ujít návštěvu misionářského domu ze 30. let 19. století, nejstarší doposud zachovalé dřevěné stavby Havaje.

Rainbow Falls – Pozorujte pestrou duhu, vznášející se v mlžném oparu překrásného vodopádu nedaleko od centra města.

Pacific Tsunami Museum – Připomeňte si dramatické události let 1946 a 1960, kdy východní pobřeží Havaje zasáhly ničivé vlny tsunami.

Mauna Loa Macadamia Nut Corporation – Ochutnejte domácí makadamovou zmrzlinu při návštěvě továrny největšího světového producenta těchto ořechů.

Mokupāpapa Discovery Center – Nahlédněte pod hladinu oceánu a obdivujte fascinující obyvatele korálového útesu v obřím akváriu interaktivního muzea.

Hawaii Tropical Botanical Garden – Kochejte se překrásným deštným pralesem, vodopády i dramatickým pobřežím oceánu, které jsou domovem 2 500 druhů tropických rostlin.

Hawaii Volcanoes National Park – Nechte se uchvátit věčným sněhem pokrytým vrcholem sopky Mauna Loa i kráterem Kilauea, nejaktivnějšího vulkánu světa.


Místa, která stojí za to vidět


Plavby do HIla

USA, Kanada z Honolulu na lodi Brilliance of the Seas

Loď: Brilliance of the Seas
Trasa: USA, Kanada
Nalodění: Honolulu, USA
Vylodění: Vancouver (Britská Kolumbie), Kanada
Trvání: 8 nocí