Rarotonga
Rarotonga

Plavby v okolí

Rarotonga / Cookovy ostrovy

Více než 3 tisíce kilometrů severovýchodně od Nového Zélandu se ve středu jižního Tichého oceánu rozkládá souostroví 15 ostrovů, známých jako Cookovy ostrovy. Jejich hlavní a největší ostrov, Rarotonga, je domovem většiny z celkem 17,5 tisíc jejich obyvatel.  

Rarotonga vznikla sopečnou činností a je vrcholkem vulkánu se základnou 4 tisíce metrů pod mořskou hladinou. Archeologické nálezy dokládají, že jižní část Cookových ostrovů byla osídlena už v době kolem roku 1 000. V roce 1789 navštívil ostrovy na lodi HMS Bounty Angličan Fletcher Christian, jako první tady ale roku 1814 přistáli se svým škunerem Cumberland kapitán Philip Goodenough a australský průzkumník a autor William Wenthworth. Dnes je Rarotonga oblíbenou turistickou destinací s řadou hotelů a rezortů, která přivítá přes 100 tisíc návštěvníků ročně.

Na severním pobřeží Rarotongy leží hlavní město Cookových ostrovů, Avarua, s pěkným bílým křesťanským kostelem z roku 1853 a dvěma zajímavými muzei. To první hostí místní knihovna a k vidění jsou tady artefakty starých velrybářů nebo první tiskařský lis na ostrovech. Národní muzeum Cookových ostrovů nedaleko odsud pak vystavuje lidové oděvy, zbraně, umělecká díla a další spoustu předmětů. Zážitkem, který stojí za to, je také tradiční taneční vystoupení ve vesnici Te Vara Nui ve východní části ostrova. Kdo chce nasát atmosféru původních obyvatel, neměl by si nechat ujít ani návštěvu Arai Te Tonga marae, nejdůležitějšího ze starých setkávacích míst ostrova.

Ostrov vulkanického původu se může pochlubit nádherným vnitrozemím, kterému dominují sopečné vrcholky a hřebeny, porostlé bujným deštným lesem, prokládaným terasovými políčky a bažinami. Kdo si troufne, může si je prohlédnout při zdolávání drsného pěšího treku napříč ostrovem, stoupajícího až na vrchol 658metrové hory Te Rua Manga, nejvyšší na Rarotonze, ne nadarmo známé také jako „Jehla“. Značná část z většiny neobydleného vnitrozemí byla začleněna do Chráněné oblasti Takitumu, kde je možné pozorovat celou řadu původních rostlin i ptáků včetně ohroženého kakerori, rarotongského lejska.

Kdo touží po něčem jednodušším, může podniknout výstup na Raemaru, vrchol v západní části ostrova, odkud se otevírají překrásné výhledy. V jižní části Rarotongy se pak nachází Wigmorův vodopád, známý také jako Papua, nabízející po nenáročné procházce příjemné osvěžení v horkém dni.

Kolem ostrova vede 32 kilometrů dlouhá silnice, spojující vesničky podél jeho pobřeží. Rarotonga je obklopená lagunou, která je nejširší a nejhlubší u jejího jižního pobřeží, jež je tak nejvhodnější nejen ke koupání, ale také šnorchlování nebo vyjížďkám na člunu. Ostrov je oblíbený také potápěči, na které tady pod hladinou čeká bohatý podmořský život. Milovníci relaxace a opalování si pak přijdou na své na nespočtu nádherných bílých písčitých pláží s palmami - jednou z nejoblíbenějších je Muri na východním pobřeží.

Místa, která stojí za to vidět

Cook Islands National Museum – Nahlédněte do historie původních obyvatel Cookových ostrovů prostřednictvím dobových oděvů, zbraní i uměleckých předmětů.

Cross-Island Track – Podnikněte náročný pěší trek nádherným vnitrozemím vulkanického ostrova se sopečnými vrcholy, porostlými hustým deštným lesem.

Muri Beach – Relaxujte a užijte si vodní sporty na pohádkové pláži s bílým pískem a čtyřmi ostrůvky v překrásně čisté laguně.

Raemaru – Vystoupejte na vrcholek v západní části ostrova a kochejte se překrásnými výhledy.

Arai Te Tonga Marae – Navštivte nejdůležitějších z tradičních setkávacích míst původních obyvatel, známých jako marae. 

Wigmore´s Waterfall – Osvěžte se v horkém dni pod nevelkým, ale pěkným vodopádem v bujné džungli tropického ostrova.

Te Vara Nui Village – Užijte si chutnou večeři a tradiční taneční vystoupení při návštěvě kulturní vesnice na východním pobřeží ostrova.


Místa, která stojí za to vidět


Plavby do Rarotongy