X Aktuální opatření lodních společností proti šíření koronaviru »

Puerto Villamil (Galapágy, Isabella)
Puerto Villamil (Galapágy, Isabella)

Plavby v okolí

Puerto Villamil (Galapágy, Isabella) / Ekvádor

Na jižním pobřeží galapážského ostrova Isabela leží nevelké přístavní městečko Puerto Villamil, domov velké části z necelých 2 tisíc obyvatel ostrova.

Isabela je se svojí délkou 100 kilometrů největším z galapážských ostrovů, je však zároveň jedním z nejmladších. Své jméno získala po královně Isabele Španělské. Když sem v roce 1832 přijel generál José de Villamil, otec ekvádorské nezávislosti, našel v místě dnešní vesnice malou komunitu lovců velryb. I dnes je hlavní ekonomickou aktivitou obyvatel ostrova rybolov, stále důležitější roli však hraje turismus.

V jihozápadní části města prochází mangrovovými porosty dřevěný chodníček, lemovaný lagunami se slanou vodou, obývanými mořskými leguány, plameňáky a dalšími druhy vodních ptáků. Na jeho konci je chovná stanice, která má za cíl chránit želvy obrovské, kterých na Isabele žije hned pět druhů.

Přímo z chodníčku je přístupná malá zátoka Concha de Perla, kde je často možné pozorovat tučňáky, ale také se šnorchlem objevovat fascinující svět pod mořskou hladinou. Dalším oblíbeným místem pro šnorchlování jsou Los Túneles, vzdálené asi půlhodinu jízdy člunem od Puerto Villamil. Lávové formace pod hladinou jsou domovem žraloků, mant, rejnoků, lvounů, želv i mořských koníků. Skupinka ostrůvků na jihovýchod od Puerto Villamil včetně Las Tintoreras je známá výskytem kolonie žraloků bělocípých.

Město se může pochlubit překrásnou bílou písčitou pláží stejného jména. Táhne se v délce tří kilometrů a je tak nejdelší nejen na Isabele, ale na celých Galapážských ostrovech.

Oblíbenou atrakcí ostrova je Zeď slz, vystavěná vězni mezi lety 1945 a 1959, kdy byl ostrov trestaneckou kolonií. Zeď, vybudovaná z obrovských kamenů, je místy až 20 metrů vysoká a od města je vzdálená, jen co by kamenem dohodil.

Od severu k jihu ostrova se táhne řetězec sopek a jen 30 kilometrů od Puerto Villamil se k nebi vypíná stále aktivní vulkán Sierra Negra, z jehož vrcholu se otevírá pohled do širokého okolí. Častým cílem exkurzí je Punta Vicente Roca, výběžek s překrásným výhledem na sopku Ecuador. Tagus Cove je ideálním místem pro pozorování tučňáků nebo nelétavých kormoránu, vede odsud také trek na vyhlídku na Darwinovu sopku.

Kdo před pěší turistickou dává přednost vodním sportům, může si vyjet na kajaku v překrásné zátoce Elizabeth s početnou kolonií tučňáků a mořských leguánů.


Místa, která stojí za to vidět