Honfleur
Honfleur

Plavby v okolí

Honfleur / Francie

Na severozápadním pobřeží Francie tam, kde se řeka Seina vlévá do Anglického kanálu, se rozkládá Honfleur. Normanské město má asi 9 tisíc obyvatel.

Už v polovině 12. století byl Honfleur důležitým tranzitním přístavem a z rozkvětu námořního trhu těžil od skončení stoleté války až do konce 18. století. Za francouzské revoluce a prvního císařství město upadalo, částečně se ale vzpamatovalo v 19. století, a to díky obchodu se dřevem ze severní Evropy. Dnes je místo zrodu impresionismu a přístav, odkud francouzští průzkumníci vyráželi na plavby do daleké Ameriky, jednou z nejoblíbenějších destinací v severní Francii.

Starý přístav, Vieux Bassin, je lemovaný pěknými městskými domy z 16. – 18. století a ne nadarmo se stal předlohou řady impresionistických malířů včetně Clauda Moneta nebo Eugena Boudina. Město bylo za druhé světové války ušetřeno bombardování, a tak se jeho středověká část zachovala v téměř původní podobě: dlážděné uličky lemované úzkými polodřevěnými domy jsou dnes domovem uměleckých galerií, butiků, restaurací a obchodů se suvenýry.

Už ve druhé polovině 15. století byla staviteli lodí vztyčena dřevěná konstrukce kostela svaté Kateřiny, největšího dřevěného kostela celé Francie. Zajímavé jsou jeho oddělená zvonice, hezké varhany, renesanční balkon i vitrážová okna z 19. století. Za krátkou prohlídku pak určitě stojí také kamenný kostel svatého Štěpána ze 14. – 15. století, nejstarší ve městě.

Z původně tří se do dnešní doby dochovala už jen dvě skladiště soli: vystavěna byla v 17. století z velké části z pozůstatků pevnosti, jež chránila přístav v 16. století, a ve své době ukrývala na 10 tisíc tun soli, používané ke konzervaci úlovku tohoto významného rybářského přístavu.

Kdo chce nahlédnout do dějin Honfleur, může zavítat do Námořního muzea s řadou modelů lodí, maleb nebo zbraní. Etnografické muzeum, sídlící v domech z 16. a 17. století, pak vystavuje historické oděvy, nábytek, lidové a umění a zařízení domácnosti, které vypráví příběh raných obyvatel města. Povinností pro milovníky umění je návštěva Muzea Eugena Boudina s expozicemi děl známých impresionistických malířů.

Honfleur je vstupní branou k významným památkám a místům, připomínajícím důležité historické události. Návštěvníci odsud často vyráží na pláže, kde se 6. června 1944 v Normandii vylodila spojenecká vojska nebo na Americký hřbitov, místo posledního odpočinku padlých vojáků. Oblíbenou zastávkou je také stejným směrem ležící Bayeux a jeho muzeum středověkých tapisérií, obsahující mimo jiné 69 metrů dlouhý kus, vyprávějící příběh invaze Viléma I. Dobyvatele do Anglie.

Gurmáni by si v Honfleur neměli nechat ujít ochutnávku ústřic, kterým se tady říká huitres, nebo delikátních sýrů – jako jsou camembert,  livarot nebo neufchatel -, jimiž je Normandie proslulá.

Místa, která stojí za to vidět

Église catholique Sainte-Catherine – Prohlédněte si největší dřevěný kostel Francie, vystavěný už v  15. století.

Musee de la Marine – Nahlédněte do dějin města, spojených s mořem, prostřednictvím zajímavých expozic s modely lodí, historickými malbami a řadou námořních objektů.

Old Town – Ztraťte se v dlážděných uličkách středověkého města, lemovaných úzkými polodřevěnými domy s uměleckými galeriemi, restauracemi i butiky.

Musee Eugene Boudin – Obdivujte díla známých impresionistických malířů, které přístav inspiroval k řadě úchvatných děl.

Pont de Normandie – Projděte se po majestátním, 2 143 metrů dlouhém mostě přes Seinu, spojujícím Honfleur s protějším Le Havre.

Musee de la Tapisserie de Bayeux – Nechte se okouzlit úchvatným, 69 metrů dlouhým nástěnným kobercem, znázorňujícím invazi Viléma I. Dobyvatele do Anglie.

Omaha Beach – Zavzpomínejte na události druhé světové války, kdy se na plážích v severní Francii vylodila spojenecká vojska.


Místa, která stojí za to vidět