Longyearbyen (Špicberky)
Longyearbyen (Špicberky)

Plavby v okolí

Longyearbyen (Špicberky) / Norsko

Na polovině cesty mezi Norskem a Severním pólem na Nordenskiold, největším ostrově souostroví Špicberky, najdete v údolí Longyear na pobřeží fjordu Advent Longyearbyen. Se svými dvěma tisíci lidmi je největším městem Špicberk a také nejsevernějším osídlením na světě s populací přesahující tisíc stálých obyvatel.

Klima tady očekávejte arktické, mírněné severoatlantickými proudy a na „půlnoční slunce“, nikdy nezapadající za horizont, se těšte od poloviny dubna do konce srpna.

V roce 1896 byly zahájeny výpravy na Hotellneset, poloostrov ležící asi kilometr severozápadně od dnešního Longyearbyenu. Pro hosty tady byl postaven hotel, ale kvůli nízkému zájmu byl už o rok později uzavřen. Na začátku 20. století bylo v oblasti objeveno uhlí a v roce 1906 tady začala těžit Arktická uhelná společnost amerického průmyslníka Johna Munroe Longyera, po kterém bylo město v roce 1926 také pojmenováno.

Německá okupace Norska z roku 1940 se města sice nedotkla, ale v roce 1943 bylo téměř kompletně zničeno námořním útokem, který přežily jen čtyři budovy. Obyvatelé se do vylidněného Longyearbyenu vrátili až po skončení války. Velmi rychle byla obnovena těžba uhlí a začalo se s novou výstavbou. Až do 90. let 20. století sloužil Longyearbyen téměř výhradně účelům těžební společnosti, to se ale začalo měnit: na vzestupu je výzkum a město je také centrem turismu. 

Na západním břehu řeky najdete Gamle Longyearbyen, starou část města s kostelem a hřbitovem. Většina domů, obchodů a kulturních zařízení ale leží na břehu východním.

Longyearbyen má dvě muzea. Muzeum Svalbard bylo znovuotevřeno v roce 2006 a dozvíte se tady mnohé o historii osídlení souostroví, především pak velrybářství a těžbě, stejně jako o arktické fauně a floře. Muzeum polárních expedic vystavuje artefakty z doby výprav na Severní pól.

Okolí města Longyearbyen nabízí nedotčenou arktickou přírodu, za kterou sem míří většina turistů. Divoké fjordy, rozeklané horské masivy a ledovce, které pokrývají více než polovinu plochy souostroví, jsou ideálním prostředním pro ty, kteří holdují outdoorovým  aktivitám od horské turistiky po jízdu na kajaku, saních tažených psím spřežením nebo sněžném skútru. Pozorovat tady můžete soby, polární lišku, mnoho druhů ptáků a také lední medvědy.

Pro gurmánský zážitek zavítejte do nejseverněji položené restaurace Huset, která kromě bohaté historie nabízí také menu s tradičními norskými a svalbardskými specialitami, jako jsou tulení nebo velrybí maso, a vinný sklep s 20 tisíci lahvemi.

Místa, která stojí za to vidět

Svalbard Museum – Seznamte se s historií osídlení Špicberk, velrybářstvím, těžbou uhlí a také jedinečnou arktickou florou a faunou.

Svalbard kirke -  Navštivte nejseverněji položený kostel na světě, kde jsou pro návštěvníky vždy připraveny šálek horké kávy a sušenky.

Nordenskjoldtoppen – Vystupte na nejvyšší horu v okolí města a z výšky 1 050 metrů nad mořem obdivujte nádhernou přírodní scenérie souostroví na polovině cesty mezi Norskem a Severním pólem.

Esmarkbreen – Vyrazte na scénickou plavbu přes Isfjorden a obdivujte 15 kilometrů dlouhý, pozoruhodně modrý ledovec.

Spitsbergen Airship Muzeum – Nenechte si ujít muzeum věnované průzkumným výpravám na Severní pól.

Barentsburg – Vypravte se do druhého největšího města Špicberk a pronikněte do historie tohoto těžařského sídla s 500 obyvateli, z nichž většina je ruské nebo ukrajinské národnosti.

Pyramiden – Projděte se ulicemi města založeného roku 1910, v roce 1927 prodaného Sovětskému svazu a opuštěnému o 70 let později, navštivte malé muzeum i nejsevernější sochu Lenina na světě.


Místa, která stojí za to vidět


Plavby do Longyearbyenu