Belfast
Belfast

Plavby v okolí

Belfast / Velká Británie

Belfast je hlavním a největším městem Severního Irska, kde žije přibližně 400 tisíc obyvatel. Je tradičním industriálním centrem a jediným irským městem, které průmyslová revoluce poznamenala v plné síle. Dobrá poloha v místech, kde řeka Lagan ústí do zátoky Belfast Lough, byla ideální pro rozvoj loďařského průmyslu. Tím se město také proslavilo. Vedle dalších tradičních odvětví jako byla výroba lan, plátna a zpracování tabáku se zde rozvíjelo i finančnictví. Belfast byl na svém vrcholu na konci 19. a začátku 20. stol. Dodnes má podobu typického viktoriánského průmyslového města. Tehdejší blahobyt se zde zrcadlí v impozantních bankách, kostelech a dalších veřejných budovách.

Ačkoli byla oblast osídlena už v pravěku, první trvalá osada zde začala vznikat až ve 12. stol. okolo hradu, který nechal vystavět normanský šlechtic John de Courcy. Hrad i vesnice byly ovšem o 20 let později zničeny, takže skutečné počátky města lze datovat až do 17. stol, kdy zde baron Chichester nechal vystavět hrad nový. Na počátku 17. stol. probíhala intenzivní kolonizace Ulsteru, během které se sem dostaly vlny anglických, skotských i francouzských přistěhovalců. S nimi se začaly rozvíjet první průmyslové obory, jako bylo tkalcovství, provaznictví nebo loďařství. Během 18. a 19. stol. pak Ulster zasáhla průmyslová revoluce a Belfast se stal jejím hlavním centrem. Pro potřeby dělníků byly vystavěny dělnické čtvrti s cihlovými domky a obrovské továrny. Společnost Harland&Wolff byla svého času dokonce největší loďařskou společností na světě a v jejích docích pracovaly desetitisíce lidí. Během 19. stol. se počet obyvatel Belfastu zvětšil dvacetkrát a město prožívalo skutečně zlaté období. To dokazuje i monumentální radnice, honosné banky i sídla společností, která zdobí centrum města dodnes. Město se ale dostalo do hlubokého úpadku kvůli oslabení tradičních odvětví po 2. sv. válce, náboženských konfliktech a politických nepokojích v 70. až 90. letech 20. stol. Všechny problémy jsou dnes ale zažehnány. Belfast je moderním městem, které těží ze své slavné minulosti. Tu mohou návštěvníci obdivovat převážně ve skvělém muzeu Titaniku či ve starých docích. Samotným srdcem města je Donegall square s krásnou radnicí z portlandského vápence, honosnými budovami a celou řadou obchodů a tradičních hospůdek.          

Necelých 100 km od Belfastu se nachází známá přírodní zajímavost – Obrův chodník. Tento zajímavý geologický útvar řadící se mezi tzv. „kamenné varhany“ byl zařazen na seznam světového dědictví UNESCO. Více jak 40 tisíc čedičových sloupců, které zdobí mořské pobřeží, patří mezi nevětší turistické atrakce v regionu. Procházka po útesech s výhledem na „chodník“ je skutečným zážitkem.   

 

Místa, která stojí za to vidět:

- Belfast – přístav, staré doky a muzeum Titaniku

- radnice

- Donegall square

- katedrála sv. Anny

- Obrův chodník

 

Vychutnejte si místní speciality...

Soda bread – místní chléb

Irish stew – tradiční dušenina z hovězího či jehněčího s brambory a kořenovou zeleninou

Dulse – slaná svačinka ze sušených mořských řas, někdy se sezamem a chlebem
Guiness – nejznámější irské pivo

Whiskey – např. Bushmills, atd.


Místa, která stojí za to vidět