Fuerte Amador

Plavby v okolí

Fuerte Amador / Panama

Na tichomořském vstupu do Panamského průplavu v severní části země leží na umělém poloostrově vytvořeném propojením čtyř ostrovů přístav Fuerte Amador. Najdete tady několik obchodů a restaurací a nádherné výhledy na Panama City.

Panama City je hlavní a se svým necelým půlmilionem obyvatel také největší město Panamy. Město bylo založeno v roce 1519 španělskými conquistadory, byly odtud podnikány výpady do země Inků a procházela tudy také většina zlata a stříbra, které Španělé z amerických kontinentů odváželi.

V roce 1671 lehlo Panama City popelem a o dva roky později bylo znovu vystavěno na 8 kilometrů vzdáleném poloostrově. Ruiny původního města jsou dnes oblíbenou turistickou atrakcí, známou pod názvem Panamá la Vieja, „Stará Panama“.

Kalifornská zlatá horečka v polovině 19. století městu pomohla k dalšímu rozvoji, stejně jako později vybudování Panamského průplavu a výstavba amerických základen za druhé světové války.

Na konci 70. letech se Panama City stalo mezinárodním bankovním centrem a v roce 1989 cílem Operace Just Case, která vyústila v sesazení tehdejšího diktátora, generála Manuela Noriegy. Dnes je Panama City ekonomickým a finančním centrem země, které těží z obchodních a transportních aktivit spojených s Panamským průplavem, stejně jako z turismu.

Stará čtvrť Panama City (Casco Viejo) byla vystavěna v roce 1671 jako opevněné město, které mělo jeho obyvatele chránit před výpady pirátů. Dnes tady najdete budovy mnoha architektonických stylů od španělských koloniálních budov přes art deco po městské domy vybudované při konstrukci Panamského průplavu. V roce 2003 bylo Casco Viejo zapsáno na seznam Světového dědictví UNESCO, kde se nachází většina hlavních památek města.

Novějších části Panama City jsou charakteristické svými moderními mrakodrapy a výškovými budovami. Významnou dominantou je také Most století (Puente Centenario), spojující břehy Panamského průplavu. Most je dlouhý 1052 metrů a byl otevřen v roce 2004, přesně 90 let po zprovoznění průplavu.

Není to ale jen technika a architektura, co může Panama City nabídnout. Na hranicích města začíná Přírodní park Metropolitano s unikátními druhy ptáků a zvířat, jako jsou tapír, puma nebo kajman. U pacifického konce kanálu najdete Centro de Exhibiciones Marinas, výzkumné centrum pro ty, kteří se zajímají o tropický mořský život a ekologii.

Podél západní strany kanálu se rozprostírá Parque Nacional Soberanía, národní park s botanickou zahradou, zoo a známým, 22 kilometrů dlouhým trekem Pipeline Road, oblíbeným zejména mezi milovníky ptáků.

Místa, která stojí za to vidět

Panamský průplav – Obdivujte jeden z technických divů světa dlouhý 88 kilometrů, který od roku 1914 přepravuje lodě sérií komor a vyzvedne je do výšky 26 metrů nad mořskou hladinu.

Casco Viejo – Projděte se úzkými koloniálními uličkami staré čtvrti Panama City ze 17. století a prohlédněte si domy nejrůznějších architektonických stylů, staré kostely a zajímavá muzea.

Museo del Canal Interoceánico – Navštivte muzeum mapující historii a současnost Panamského průplavu, jeho plánování, konstrukci i provoz.

Panama La Vieja – Seznamte se s tragickým koncem původního města, které španělští conquistadoři vystavěli na počátku 16. století a které v roce 1671 lehlo popelem.

Plaza de Francia – Užijte si nádherné výhledy z náměstí s elegantní budovou Národního institutu kultury, která si dokonce zahrála v bondovce Quantum of Solace z roku 2008.

Parque Nacional Soberanía – Udělejte si výlet do deštného pralesa a setkejte se s unikátními druhy ptáků, hmyzu a další původní faunou Panamy.