Sitka (Aljaška)

Plavby v okolí

Sitka (Aljaška) / USA

Na západním pobřeží jižní části Aljašky se na břehu Tichého oceánu rozkládá Sitka. Město na západním pobřeží ostrova Baranof má asi 8 tisíc obyvatel.

Už před 10 tisíci lety byla oblast dnešní Sitky osídlena původními lidmi kmene Tlingit. V roce 1799 se tady usadili Rusové, kteří město pojmenovali Nový Archandělsk a roku 1808 jej ustanovili hlavním městem ruské Ameriky. Poté, co roku 1867 koupili Aljašku od Rusů Američané, zůstala Sitka hlavním městem země, a to až do roku 1906, kdy její roli převzalo Juneau. Až do roku 1944 se v Sitce nacházela americká námořní základna, v průběhu 20. století ekonomika města rostla na těžbě zlata a konzervování ryb. Dnes je Sitka, co se týče rybolovu, jedním z největších amerických přístavů, a ročně ji navštíví bezmála 150 výletních lodí.

Sitka se může pochlubit několika desítkami hezkých historických budov. Dřevěný dům ruského biskupa z let 1841-43 patří mezi vůbec nejstarší přeživší stavby ruské architektury v Americe. Byl domovem prvního aljašského biskupa a dnes je přístupný návštěvníkům, kteří si tady mohou prohlédnout zajímavé muzeum i bývalou biskupovu rezidenci s kaplí a knihovnou.

V Národním historickém parku Sitky na zájemce čekají nádherně vyřezávané totemy lidu Tlingit, v Muzeu Sheldona Jacksona pak bezmála 5 500 masek, oděvů, člunů nebo loveckých nástrojů původních obyvatel Aljašky. Kdo chce do historie oblasti proniknout ještě víc, může zavítat do Historického muzea Sitky, zaměřeného na dějiny od lidu Tlingit přes éru Ruska až po současnost.

Už v roce 1848 byla vystavěna katedrála svatého Michala, sídlo ruského ortodoxního biskupa. Původní stavba lehla v roce 1966 popelem, byla však zrekonstruována do původní podoby. To na Hradní hoře z nejprve tlingitské, později ruské pevnosti do současnosti nezbylo nic. V roce 1867 byla na necelých 20 metrů vysokém kopci Aljaška oficiálně předána do rukou Američanů, dnes odsud návštěvníci mohou obdivovat hezké výhledy na město.

Milovníci přírody by si neměli nechat ujít Aljašské centrum dravců, které se stará o zraněné orly, jestřáby, sokoly a sovy, kdo dává přednost živočichům o něco větším, může navštívit Pevnost medvěda. Hned za branami Sitky se rozkládá Národní les Tongass, založený už na počátku 20. století. Rozsáhlá chráněná oblast je z velké části tvořena hlavně mírným deštným lesem a je protkaná řadou pěších treků, na kterých si přijdou na své začínající i zkušení turisté.

Asi 30 kilometrů západně od Sitky leží v Tichém oceánu Saint Lazaria. Vulkanický skalnatý ostrůvek je domovem dramatických útesů, jeskyní a celé řady druhů mořských ptáků, které je možné pozorovat z paluby vyhlídkového člunu.

Místa, která stojí za to vidět

Russian Bishop´s House – Nahlédněte do fascinující historie města a projděte si bývalou rezidenci ruského biskupa, nejstarší stavbu ruské architektury v Americe.

St. Michael´s Cathedral – Nenechte si ujít návštěvu ruské ortodoxní katedrály, původně vystavěné už v polovině 19. století.

Castle Hill – Nechte se okouzlit pohledy na Sitku z kopce, na němž byla Aljaška v roce 1867 Ruskem oficiálně předána Americe.

Sheldon Jackson Museum – Prohlédněte si vyřezávané masky, čluny i lovecké nástroje původních obyvatel Aljašky v muzeu v první betonové stavbě země z roku 1897.

Fortress of the Bear – Seznamte se s obyvateli místních lesů – hnědými i černými medvědy – v jejich přirozeném prostředí.

Tongass National Forest – Vyrazte na pěší trek překrásnou krajinou mírného deštného lesa, která je domovem řady původních druhů.

Saint Lazaria Wilderness – Obdivujte mořské ptáky i dramatické útesy vulkanického ostrova v Tichém oceánu.


Plavby do Sitky