Alexandria
Alexandria

Plavby v okolí

Alexandria / Egypt

Ve středu severního pobřeží Egypta se na břehu Středozemního moře rozkládá Alexandria. Druhé největší město země a důležité ekonomické centrum má přes 5 milionů obyvatel.

Alexandria byla založena makedonským králem Alexandrem Velikým roku 332 před naším letopočtem na místě malého starověkého městečka Rhacotis a stala se důležitým centrem helénistické civilizace. Po bezmála tisíc let zůstala hlavním městem ptolemaiovského, římského a byzantského Egypta, a to až do roku 641, kdy Egypt dobyli muslimové. Alexandria byla ve své době hned po Římu nejmocnějším městem Středomoří, od konce 18. století potom jedním z nejdůležitějších obchodních center světa. Dnes je vyhledávanou turistickou destinací, ne nadarmo známou jako Perla Středomoří.

Alexandria oplývá řecko-římskými památkami, přívětivými kavárnami a restauracemi i hezkými písčitými plážemi.

V helénistické době bylo město domovem Alexandrijského majáku (Pharos), jednoho ze sedmi divů starověkého světa, a Velké knihovny, největší v antickém světě. Ze starověku se toho v Alexandrii do dnešních dní mnoho nedochovalo: jednou z mála památek na tuto dobu je 30 metrů vysoký „Pompejský sloup“, který býval součástí chrámové kolonády a který dodnes stojí na místě Serapeum, alexandrijské akropole z 2. století. Oblíbenou zastávkou návštěvníků je také římský amfiteátr, z nějž do dnešních dní přežilo hlediště s několika stovkami sedadel, a známé Alexandrijské katakomby Kom El Shoqafa, mnoha-úrovňový labyrint chodech a komor se sarkofágy, sochami i prostornou banketní místností v římském stylu.

Velká knihovna se dočkala svého znovuzrození v podobě supermoderní Bibliotheca Alexandrina, otevřené v roce 2002, a ujít by si ji neměli nechat nejen milovníci literatury.

Nedaleko od centra města se v zrekonstruovaném italském paláci paši Al-Saada Basili, jednoho z nejbohatších obchodníků města, nachází Alexandrijské národní muzeum, otevřené na konci roku 2003. K vidění je tady široká sbírka 1 800 artefaktů, vyprávějících příběh Alexandrie a Egypta. Kdo dává přednost šperkům, měl by zavítat do Královského muzea šperků v bývalém paláci princezny Fatmy Al-Zahra. Další zajímavé muzeum – tentokrát s námořní tematikou - dnes hostí také citadela Qaitbay z 15. století.

60 kilometrů západně od města se rozkládá chrám Taposiris Magna, vystavěný v ptolemaiovské době a zasvěcený bohu Osirisovi. Dodnes se z něj dochovaly pouze vnější zdi a sloupoví, v oblasti si ale návštěvníci mohou prohlédnout také pozůstatky veřejných lázní a mostu.  Ještě dále na západ pak na pobřeží Středozemního moře leží El-Alamein, místo známé bitvy z druhé světové války, jež si je možné připomenout si v místním válečném muzeu.

Pobřežní město je ideální destinací pro ochutnávku těch nejčerstvějších mořských plodů a ryb, doplněných o výtečné speciality arabské kuchyně – hummus, falafel  a nebo shawarma, „gyros“ naložený ve směsi exotického koření.


Místa, která stojí za to vidět


Plavby do Alexandrie

First Minute
plavba s českým průvodcem

Za poznáním třech světadílů z paluby lodě Celestyal Crystal

Loď: Celestyal Crystal
Trasa:
Vylodění: Pireus (Athény), Řecko
Trvání: 9 nocí

Nahlédněte do exotické severní Afriky, na magický Blízký východ i do překrásného východního Středomoří. Nechte se uchvátit starobylými památkami řeckých Athén i egyptské Alexandrie s kilometry pohádkových pláží. Obdivujte tajemný Jeruzalém, užijte si krásu řeckého ostrova Rhodos a než zamíříte zpět domů, prohlédněte si nejzachovalejší antické město v Turecku, Efez.

Letecká doprava - český průvodce - all inclusive

Akce! First Minute 

Vícelůžkové kajuty jsou na vyžádání.