Alexandrie
Alexandrie

Plavby v okolí

Alexandrie / Egypt

Ve středu severního pobřeží Egypta se na břehu Středozemního moře rozkládá Alexandrie. Druhé největší město země a důležité ekonomické centrum má přes 5 milionů obyvatel.

Alexandrie byla založena makedonským králem Alexandrem Velikým roku 332 před naším letopočtem na místě malého starověkého městečka Rhacotis a stala se důležitým centrem helénistické civilizace. Po bezmála tisíc let zůstala hlavním městem ptolemaiovského, římského a byzantského Egypta, a to až do roku 641, kdy Egypt dobyli muslimové. Alexandrie byla ve své době hned po Římu nejmocnějším městem Středomoří, od konce 18. století potom jedním z nejdůležitějších obchodních center světa. Dnes je vyhledávanou turistickou destinací, ne nadarmo známou jako Perla Středomoří.

Alexandrie oplývá řecko-římskými památkami, přívětivými kavárnami a restauracemi i hezkými písčitými plážemi.

V helénistické době bylo město domovem Alexandrijského majáku (Pharos), jednoho ze sedmi divů starověkého světa, a Velké knihovny, největší v antickém světě. Ze starověku se toho v Alexandrii do dnešních dní mnoho nedochovalo: jednou z mála památek na tuto dobu je 30 metrů vysoký „Pompejský sloup“, který býval součástí chrámové kolonády a který dodnes stojí na místě Serapeum, alexandrijské akropole z 2. století. Oblíbenou zastávkou návštěvníků je také římský amfiteátr, z nějž do dnešních dní přežilo hlediště s několika stovkami sedadel, a známé Alexandrijské katakomby Kom El Shoqafa, mnoha-úrovňový labyrint chodech a komor se sarkofágy, sochami i prostornou banketní místností v římském stylu.

Velká knihovna se dočkala svého znovuzrození v podobě supermoderní Bibliotheca Alexandrina, otevřené v roce 2002, a ujít by si ji neměli nechat nejen milovníci literatury.

Nedaleko od centra města se v zrekonstruovaném italském paláci paši Al-Saada Basili, jednoho z nejbohatších obchodníků města, nachází Alexandrijské národní muzeum, otevřené na konci roku 2003. K vidění je tady široká sbírka 1 800 artefaktů, vyprávějících příběh Alexandrie a Egypta. Kdo dává přednost šperkům, měl by zavítat do Královského muzea šperků v bývalém paláci princezny Fatmy Al-Zahra. Další zajímavé muzeum – tentokrát s námořní tematikou - dnes hostí také citadela Qaitbay z 15. století.

60 kilometrů západně od města se rozkládá chrám Taposiris Magna, vystavěný v ptolemaiovské době a zasvěcený bohu Osirisovi. Dodnes se z něj dochovaly pouze vnější zdi a sloupoví, v oblasti si ale návštěvníci mohou prohlédnout také pozůstatky veřejných lázní a mostu.  Ještě dále na západ pak na pobřeží Středozemního moře leží El-Alamein, místo známé bitvy z druhé světové války, jež si je možné připomenout si v místním válečném muzeu.

Pobřežní město je ideální destinací pro ochutnávku těch nejčerstvějších mořských plodů a ryb, doplněných o výtečné speciality arabské kuchyně – hummus, falafel  a nebo shawarma, „gyros“ naložený ve směsi exotického koření.

Místa, která stojí za to vidět

Bibliotheca Alexandrina – Připomeňte si doby Velké alexandrijské knihovny, největší ve starověkém světě.

Alexandria National Museum – Prohlédněte si širokou sbírku starověkých artefaktů a nahlédněte do zajímavé historie druhého největšího města Egypta.

Qaitbay Citadel – Nenechte si ujít úchvatné výhledy od mohutné kamenné pevnosti z roku 1480 a navštivte zajímavé námořní muzeum.

Pompey´s Pillar – Obdivujte 30metrový kamenný pilíř, pozůstatek majestátního antického chrámu z 2. století.

Kom El Shoqafa – Ztraťte se v mnoha-úrovňovém systému antických katakomb s komorami, sarkofágy a kamennými sochami.

El-Alamein – Užijte si procházku po pobřeží, kde se roku 1942 odehrála významná bitva druhé světové války.

Cairo – Podnikněte výlet do překrásné Káhiry a nechte se okouzlit tajemnými pyramidami v Gíze.


Místa, která stojí za to vidět