Amalfi

Amalfi / Itálie

Na západním pobřeží Itálie jen 70 kilometrů jižně od Neapole se na břehu Tyrhénského moře rozkládá Amalfi. Město v zálivu Salerno a stejnojmenné provincii má asi 5 tisíc obyvatel.

Od roku 839 do doby okolo roku 1 200 bylo Amalfi sídlem mocné námořní republiky, známé jako Duchy of Amalfi, a významným obchodním centrem Středomoří. V polovině 14. století bylo město smeteno tsunami, ve středověku pak bylo známé jako centrum vzdělanosti s uznávanými školami práva a matematiky. Ve 20. a 30. letech 20. století se Amalfi stalo vyhledávanou prázdninovou destinací britské smetánky a oblíbeným cílem turistů zůstává dodnes.

Amalfi je zasazeno v dramatické krajině přímo pod strmými útesy italského jihozápadního pobřeží u paty hory Monte Cerreto, vypínající se do nadmořské výšky 1 315 metrů. Pobřeží se může pochlubit pohádkovými domky s barevnými fasádami, vystavěnými přímo ve svazích, díky kterým byla oblast zapsána na seznam UNESCO.

Z doby největší slávy Amalfi se dochovala arabsko-normanská katedrála svatého Ondřeje, přehlížející náměstí Piazza Duomo v samém centru města. Katedrála se datuje do 11. století a chlubí se pozdně barokním interiérem a byzantskou fasádou s malbami svatých včetně svatého Ondřeje, patrona města, jehož pozůstatky jsou tady stále ukryté. 

Mezi lety 1266 a 1268 byl vystavěn Chiostro del Paradiso, Rajský klášter, využívaný váženými amalfskými rodinami jako hřbitov. Jeho bílé sloupy a oblouky odráží vliv arabského světa a dodnes jsou tady k vidění římské a středověké pilíře, sarkofágy nebo pozůstatku katedrální fasády.

Zbrojnice námořní republiky sloužila k výstavbě, opravě a úschově válečných lodí, které v raném středověku patřily mezi vůbec největší ve Středomoří. Dnes si tady návštěvníci mohou prohlédnout několik jejich modelů a další artefakty či pravidelně pořádané umělecké expozice.

Amalfi má dlouhou tradici výroby ručního papíru: bylo jedním z prvních měst v Evropě, kde se papír začal po vzoru arabských zemí vyrábět. Dozvědět se o tomto řemeslu více mohou návštěvníci v Muzeu ručního papíru v historickém papírovém mlýně s restaurovanými a plně funkčními stroji a zařízením na výrobu papíru, kterému se tady říká bambagina.

Oblíbené jsou projížďky na člunu Smaragdovou jeskyní jižně od Amalfi a samozřejmě návštěva početných pláží nádherného pobřeží. Přímo v centru města se nachází hezká Marina Grande, jen na člunu je pak dostupná plážička Fiumicello, vetknutá mezi dramatické útesy.

Komu zbude čas, může na palubě trajektu vyrazit na ostrůvek Capri v Neapolském zálivu a užít si tady průzkum malebných zátok a jeskyní nebo skvělé šnorchlování. Jen hodinu jízdy severně od Amalfi se pak rozkládají Pompeje a Herkulaneum, města pohřbená roku 79 po výbuchu Vesuvu pod vrstvami sopečného popela. 

Pobřeží Amalfi je známé pěstováním oliv, pomerančů a citronů a výrobou tradičního citronového likéru, známého jako limoncello, který spolu s těmi nejčerstvějšími rybami a mořskými plody určitě stojí za ochutnávku.

Místa, která stojí za to vidět

Cattedrale di Sant´Andrea - Nechte se okouzlit majestátní katedrálou z 11. století s překrásnou byzantskou fasádou.

Arsenali della Repubblica - Navštivte bývalou středověkou zbrojnici, kde se dnes konají zajímavé umělecké výstavy.

Chiostro del Paradiso - Prohlédněte si prastarý klášter se sloupovím a oblouky, inspirovanými arabskou kulturou.

Museo della Carta - Nahlédněte do prastaré tradice výroby ručního papíru bambagina v bývalém papírovém mlýně.

Marina Grande - Odpočívejte, opalujte se a koupejte na hezké písčité pláži přímo v centru Amalfi.

Capri - Užijte si poklidný den na Capri, vyrazte na průzkum hezkých zátok a jeskyní i života pod mořskou hladinou.

Pompei – Nenechte si ujít návštěvu města, pohřbeného v roce 79 po výbuchu Vesuvu pod vrstvami sopečného popela.


Místa, která stojí za to vidět