Proč na loď

Exotické prostředí. Luxus. Skutečné moře kolem vás a na palubě zase moře zábavy. Každý den jiná země, jiné město, jiná scenérie. To všechno a mnohem víc vás potká, rozhodnete-li se pro dovolenou na výletní lodi. Budete se chtít vrátit, to garantujeme.

Dovolená na lodi je úplně jiná než když se vydáte na výlet „klasicky“, do přímořského letoviska, do hor či na poznávací okruh po suché zemi. Na lodi budete mít velké pohodlí – k dispozici jsou perfektně vybavené kajuty, výborné jídlo a pití i profesionální personál, který bude hledět splnit všechna vaše přání. A taky budete mít velkou svobodu. Na lodi vždy trochu platí, že cesta je cíl; přesuny mezi přístavy vás však, na rozdíl od času stráveného v autě, letadle či autobuse, rozhodně nebudou omezovat natož nudit, naopak. Zda čas strávený během plavby využijete k odpočinku v kajutě, ke gurmánským potěšením v některé z restaurací, k zábavě v divadle či na diskotéce, k relaxaci u bazénu, zda potrápíte tělo ve fitness centru nebo se rozhodnete poohlédnout se po výhodných nákupech, to bude záležet jen na vás.

A pak je tu samozřejmě doba, kdy kotvíte v přístavech. Loď zakormidluje k molu (věřte, že tenhle manévr je zážitek!) a vy na obzoru vidíte město či ostrov, o kterém jste možná už leccos slyšeli nebo jej znáte, ale teď se na něj díváte z jiné perspektivy. Tohle že je Barcelona, Kréta či Miami...? Nastává čas prozkoumat, co se děje na pevnině. Buď se svěříte do rukou profesionálů, tedy pojedete na okruh městem či do okolí s průvodcem, nebo se vydáte na průzkum na vlastní pěst. Nasát atmosféru místa, pořídit nějaký suvenýr, navštívit světoznámou památku, užít si výlet pralesem či se na chvíli vmísit mezi domorodce. A vyfotit si vzpomínky! To poslední je důležité: už zítra totiž bude příležitost pro další. Večer budete odplouvat, světla pevniny se postupně vzdálí... a po noční plavbě přistanete následující ráno zase někde jinde.

Úžasné na lodi je, jak se střídá prostředí. A nejde jen o různé země, které navštívíte. Jeden den můžete pojmout neformálně, s rodinou nebo přáteli, a po prohlídce města a odpočinku u lodního bazénu jej završíte třeba u sklenky vína na otevřené palubě pod hvězdami. Jindy to bude ve stylu gala – to vám ostatně doporučí v lodních novinách – s večeří slavnostnější než jindy, po níž přijde čas si zatančit nebo zkusit štěstí v kasinu. A když naopak zatoužíte po trošce klidu, naplánujte si „výpad“ na horní palubu s východem slunce. Bude vás tam pár nebo možná dokonce jen vy sami: právě se rodí další den. Další kus vaší dovolené, na kterou se nezapomíná.