Marghera (Benátky)
Marghera (Benátky)

Plavby v okolí

Marghera (Benátky) / Itálie

Benátky (italsky Venezia) jsou s nespočtem kanálů a mostů světovým pojmem. Patří mezi nejnavštěvovanější města v Itálii a díky své jedinečnosti byly zapsány na seznam světového dědictví UNESCO. Zároveň jsou dnes i hlavním městem severoitalského regionu Benátsko a důležitým průmyslovým centrem země. Historické jádro leží na ostrovech v mělké laguně, novější části města byly vybudovány na rozsáhlém břehu a celkově zde žije přibližně 300 tisíc obyvatel. Benátky mají dodnes velký historický, kulturní, společenský i administrativní význam. Nejsou zajímavé jen svým životem a architekturou, ale i svou historií, protože v minulosti byly důležitým mocenským centrem a samostatnou námořní republikou. Není jisté, kdy přesně byly založeny, každopádně v 9. stol. už byly silným městským státem, který ovládal značná území. Město se stalo kvetoucím centrem obchodu mezi západem a východem, mezi křesťanským a islámským světem. Z východu proudilo orientální luxusní zboží, koření a šperky do celé Evropy, stejně tak jako vědomosti východních učenců. Během svého zlatého věku Benátky nashromáždily obrovské bohatství nejenom díky obchodu, ale i dobyvačným výpravám, při kterých získaly celou řadu pokladů z celého Středomoří, Istanbulu i Svaté země. Benátky si udržely svou samostatnost až do 19. stol., kdy si je podrobil Napoleon Bonaparte. Po sérii historických zvratů se nakonec staly součástí Itálie.        

Benátky dnes nabízejí svým turistům mnoho kulturních a uměleckých památek. Historické centrum propojuje na 400 mostů a 100 kanálů, ale většinu nejdůležitějších staveb najdete v blízkosti toho hlavního – Canalu Grande.  Dominantou města je Náměstí sv. Marka s Dóžecím palácem, bazilikou sv. Marka, Kampanilou a několika významnými muzei. Mezi další důležité památky patří gotické kostely Santa Maria dei Frari a Santi Giovanni e Paolo, renesanční stavby – Biblioteca Marciana a kostel San Giorgio Maggiore nebo slavný most Ponte di Rialto. K oblíbeným aktivitám patří projížďka gondolou, která tvoří neoddělitelnou součást života v Benátkách již od 11. století.

Mimo historické centrum se zde nachází i několik zajímavých ostrovů, z nichž nejznámější je bezesporu Murano – ostrov, který po celém světě proslavil sklářský průmysl. Tradice sklářství na Muranu sahá až do 13. stol. a i dnes je muranské sklo důležitým vývozním artiklem. Druhým ostrovem je Burano. Ten je už z dálky rozpoznatelný díky pastelovým barvám domovních fasád. Proslul především díky krajkářství, které bylo slavné po celé Evropě.

Italská vláda zakázala velikým výletním lodím kotvit v Benátkách od srpna 2021. Proto nyní některé lodní společnosti kotví v Monfalcone, jiné v Ravenně a pořádají transfery/výlety do Benátek autobusem. Je v řešení možnost kotvení i v Margheře.    

Vychutnejte si místní speciality...

 • Frittole – smažené kousky těsta s rozinkami a piniovými oříšky obalené v cukru
 • Sarde in saor – smažené sardinky nakládané v marinádě z octa, cibule, rozinek a piniových oříšků
 • Seppie col nero – sépie ve vlastním inkoustu s bílým vínem a česnekem
 • Fegato alla veneziana – telecí játra na cibulce a bílém víně
 • Baccala mantecato – krém z nasolené tresky a mléka podávaný na kouskách polenty
 • Risi e bisi – rizoto se slaninou a hráškem
 • Bellini – typický nápoj z šampaňského a broskvové dřeně

Místa, která stojí za to vidět:

 • Náměstí sv. Marka
 • Dóžecí palác
 • Canal Grande
 • most Ponte di Rialto
 • Murano
 • Burano

Místa, která stojí za to vidět


Plavby z

First Minute
plavba s českým průvodcem

Z Benátek do Řecka a přes Alexandrii zpět na MSC Lirica

Loď: MSC Lirica
Trasa:

Itálie, Řecko, Kypr, Egypt, Chorvatsko

Vylodění: Marghera (Benátky), Itálie
Trvání: 12 nocí

Autobusová doprava - český průvodce

Vícelůžkové kajuty a kajuty s balkonem jsou na vyžádání

Akce! First Minute