Jak si vybrat správnou kajutu na palubě lodi

1. Kolik času strávíte v kajutě?

Na začátku je dobré si položit otázku, zda kajutu považujete jen za místo pro přespání anebo zde budete trávit více času. Pokud máte v kufru sbírku románů a před večery ve společnosti dáváte přednost klidu v soukromí, určitě pro vás bude typ kajuty důležitější než pro pasažéry, kteří tráví odpoledne na lehátku u bazénu, večer v divadle a kajuty využijí jen ke spánku. I tak je ale důležité, abyste se v kajutě cítili příjemně a pohodlně. Hlavním vodítkem výběru je v tomto případě výměra, tedy zkrátka kolik prostoru vám stačí ke štěstí. Některým menší prostory nevadí, jiní jsou zvyklí na vzdušné interiéry a uzavřené kajuty na ně mohou působit klaustrofobicky.

2. Je pro vás prioritou cena?

Cena většinou záleží na tom, zda se jedná o vnitřní kajutu bez denního světla, nebo o vnější kajutu, která disponuje oknem, případně balkónem. Vnitřní kajuty si zpravidla rezervují hosté, kteří v kajutě netráví mnoho času. Často je také využívají rodiny s dětmi. Rodiče se ubytují ve vnější kajutě a dětem zarezervují vnitřní kajutu poblíž. Na tento trend pružně reagují i některé lodní společnosti. Royal Caribbean International má kajuty s obrazovkami, kde mohou děti na každé posteli sledovat oblíbené pohádky nebo přepnout na živé vysílání dění venku, do některých kajut instalovali dokonce obří obrazovky od podlahy až ke stropu.

3. Je pro vás důležitý výhled?

Možná jste si všimli, že některé z kajut sice mají okna nebo balkóny, ale za jejich rezervaci nezaplatíte tolik jako za ostatní. Důvodem je tzv. celkově nebo částečně omezený výhled. Jedná se o to, že v úrovni vašeho okna, případně balkónu, se nachází například záchranný člun. Různé typy překážek ve výhledu se také liší napříč lodními společnostmi. Pokud jste ale svolní ke kompromisům, jde o skvělou volbu. Kajuty sice nenabízí takový výhled do krajiny, na druhou stranu dostanete za nižší cenu čerstvý vzduch a alespoň částečně sluneční světlo.

4. Potřebujete venkovní prostor?

Čerstvá ranní káva při pohledu na průzračnou hladinu moře a vycházející slunce? Tyto a další důvody lákají spoustu cestujících k výběru kajut s balkónem. Vždy mějte ale na paměti, že lodní balkóny zdaleka nenabízejí tolik soukromí, kolik se může na první pohled zdát. Balkóny jsou umístěny jeden vedle druhého a některé vyčnívají z trupu lodi. Může se pak stát, že kajuta bude v zorném úhlu restaurací a dalších veřejných prostor. Proto pro vás vždy prověřujeme, v jaké části lodi se kajuty nachází, abychom vybrali tu nejlepší možnost.

5. Je někdo z vaší skupiny kuřák?

V kajutách je obecně zakázáno kouřit. V současnosti povoluje kouření na lodních balkónech pouze společnost Costa Cruises, je ale třeba upozornit, že se může jednat pouze o cigaretu elektronickou. Pokud tedy kouříte, najděte si na palubě místa, která jsou k tomuto vyhrazená - standardně se jedná o otevřené paluby s popelníky příp. z části i kasino.

6. Které části lodi budete nejvíce navštěvovat?

Jste milovníci slunečních paprsků a bazénových lehátek? Budou vaše děti často chodit do dětského areálu? A jaké jsou vaše plány na večer? To všechno je dobré zvážit při výběru správné kajuty. Předejdete pak zbytečnému trmácení do kajuty přes celou loď a ušetříte si spoustu času.

7. Nabízejí některé kajuty speciální vybavení?

Pokud cestujete s celou rodinou, pravděpodobně vám nemusíme dlouze vysvětlovat, co jsou to hádky o koupelnu. Např. na lodích společností MSC, NCL a Royal Caribbean International si můžete rezervovat i kajuty, které jsou propojitelné mezi sebou, budete tak mít více prostoru s mimořádně velkým balkónem.

8. Má někdo z vaší skupiny problémy s pohybem?

Pokud ano, pak se poohlédněte po kajutách, které mají blízko k výtahům a veřejným prostorám, jež plánujete navštěvovat (například restaurace). Především starší lidé, maminky s kočárky a lidé s omezenou schopností pohybu by si měli projít lodní plán předtím, než se vydají na plavbu. Dostupný je online na našich stránkách i na stránkách lodních společností. K dispozici jsou i bezbariérové kajuty, které jsou právě poblíž výtahů, aby byl pro osoby s omezením pohyb po lodi co nejjednodušší.

9. Přejete si garantovanou anebo konkrétní kabinu?

U některých lodních společností máte možnost zakoupit si kajutu garantované kategorie, u které nevíte přesně její umístění či typ. Naopak u přidělené kajuty víte s jistotou, která konkrétní kabina (paluba a číslo) bude vaše. Systém garantování kajut je samozřejmě finančně výhodnější, někdy ale může být trochu riskantní. Je tu sice možnost, že například získáte za menší obnos peněz kajutu s balkónem, na druhou stranu ale může být přidělena i jiná kajuta, než jste si třeba představovali.

10. Záleží vám na tom, na jaké straně lodi je vaše kajuta?

Historicky je dáno, že stranou, kde loď kotví, je levobok. V současnosti se ale mohou strany střídat. Pokud se vydáte například na Aljašku nebo ke Středozemnímu moři, zkontrolujte si, na jaké straně lodi se vaše kajuta nachází. Výhledy z ní totiž patří k těm nejkrásnějším částem plavby. Není proto divu, že je o stranu s lepším výhledem velký zájem. Kajuty na obou stranách lodi se většinou prodávají za stejnou cenu. Buďte ale připraveni, že třeba při cestě na Aljašku bývá více atraktivní strana vyprodána o 9 až 12 měsíců dříve než ta druhá.

11. Dělá se vám občas nevolno?

Někteří lidé jsou více náchylní k houpavým pohybům lodě a může se jim dělat nevolno. Pokud máte tento problém, poohlédněte se po kajutách ve středu lodi, ty jsou totiž nejvíce stabilní. Jestli si vyberete vnitřní kajuty, zvažte také ty, které jsou vybaveny virtuálními okny nebo balkóny. Těmito kajutami disponuje např. lodní spol. Royal Caribbean. Kajuty s obrazovkami promítají výhled na moře, který je synchronizovaný s pohybem lodi. Jejich sledování pomáhá od nevolnosti a navozuje uklidňující pocit.

12. Vadí vám hluk?

Na lodi narazíte na místa, která jsou hlučnější než jiná. Zvláště pokud cestujete s dětmi nebo máte-li lehký spánek, zkontrolujte si, kde se přesně vaše kajuta nachází v lodním plánu. Rušivé může být například umístění blízko výtahů nebo v okolí divadla a diskotéky.

13. Cestování ve větší skupině - potřebujete více kajut u sebe?

V tomto případě samozřejmě záleží, v jaké skupině cestujete. Například pokud se na plavbu vypravíte s přáteli, patrně vám bude stačit několik kajut umístěných blízko sebe. Pokud s sebou berete děti, výhodným řešením pro vás budou propojené kajuty. Oproti apartmánu jsou cenově dostupnější, navíc v nich najdete dvě koupelny a dvě televize. Nabídka těchto kajut se liší v závislosti na typu společnosti. Například novější lodě společností MSC Cruises a Costa Cruises nabízejí široký výběr propojených kajut. Naopak Norwegian Cruise Line má pouze omezenou nabídku těchto kajut a u společnosti Princess Cruises je zkrátka výhodnější najmout si apartmán. Další možností je zvolit dvě kajuty umístěné přes chodbu. Zvláště pro rodiny se staršími dětmi je to dobrá volba, protože tím dáte dětem více prostoru i soukromí a zároveň vám budou stále nablízku. Někdy se stává, že skupina lidí je příliš velká, takže si nemohou rezervovat místo na stejné palubě. V takovém případě je dobré vybrat si kajuty vertikálně co možná nejvíce blízko u sebe a zároveň poblíž výtahu nebo schodiště, abyste k sobě měli co nejsnadnější přístup.

14. Jaké jsou výhody apartmánu?

Většina lodních společností má v nabídce i ubytování v apartmánu. Jedná se o luxusnější variantu kajuty. Samozřejmě v tomto případě očekávejte vyšší cenu, za ní ovšem dostanete skvělý servis v krásném prostředí. Apartmány jsou zpravidla větší než standartní kajuty, mají oddělený prostor ke spánku a disponují dalším vybavením, například soukromou vířivkou nebo přístupem do speciálních privátních prostor. Velmi populární jsou tzv. Spa apartmány. Poznáte je podle elegantního dekoru často v asijském stylu a také speciálních výhod, které zahrnují. Obdržíte například slevy na wellness služby nebo speciální vstup do wellness areálů. A v nabídce jsou také prémiové luxusní apartmány, které uspokojí i ty nejnáročnější hosty. Třeba v kategorii Haven společnosti Norwegian Cruise Line nebo Yacht Club společnosti MSC Cruises najdete apartmány s vlastní vířivkou, saunou a vyhrazeným bazénem, salónkem, sluneční terasou nebo i restaurací pro hosty této třídy. Cestující zde mají soukromí a dostane se jim špičkového servisu.

15. Jak často budete využívat recepci?

Stále častěji nacházíme na lodích rozsáhlý prostor recepce. Ty fungují jako taková malá centra, kde hosté najdou mnoho užitečných služeb. Můžete si zde zařídit rezervace v restauracích nebo výlety v přístavech. Jsou zde i příjemné salónky pro posezení a drink ve večerních hodinách. V dnešní době lze ale téměř všechny úkony dělat už přes aplikace, které má již většina lodních společností. Vyhnete se tak čekání na recepci, navíc aplikace fungují zdarma, pokud jste připojeni na lodní wifi.

Poradíme s výběrem!

Jestli se nechcete prodírat širokou nabídkou nejrůznějších typů kajut, mrkněte na naše plavby. Díky dlouhodobé spolupráci s lodními společnostmi známe podrobně nabídky ubytování na jednotlivých lodích, a navíc máme přehled o veškerém vybavení i dostupných službách. K tomu pravidelně monitorujeme ty nejvýhodnější slevy a speciální akce. Dokážeme chytře kombinovat nejrůznější benefity a skupinové slevy a zajistit tak kajutu, která vám padne jako ulitá. Navíc vám poradíme, jaká kajuta je vhodná pro rodiče s dětmi nebo jaká bude vyhovovat páru. Stačí, když nám řeknete své požadavky, a my vám najdeme kajutu na míru.

  
Napsal kolektiv PT Tours