Gastronomie na výletní lodi

Jaké jsou možnosti stravování na lodi?

Výletní loď nabízí nespočet možností, jak se skvěle najíst. V zásadě platí, že čím větší loď, tím bude i širší výběr restaurací. I malé lodi ale zpravidla nabízí více než jednu restauraci. Obecně mají lodě jednu hlavní jídelnu se stanoveným zasedacím pořádkem, kde můžete vybírat z jídelního lístku. Ten většinou nabízí oblíbené pokrmy americké a evropské kuchyně (často obohacené o nejrůznější mezinárodní speciality). Hlavní restaurace jsou prostorné místnosti, kde je vyžadováno společenské oblečení a kde budete pravděpodobně sedět společně s dalšími cestujícími u kulatých stolů. Většina lodí má také samoobslužnou bufetovou restauraci nacházející se blízko bazénu, kde tolik nezáleží na oblečení a panuje zde méně formální atmosféra.

Speciální restaurace

Posledním druhem stravování jsou speciální restaurace. Jedná se o komorní prostory, kde naleznete většinou stolky pro dva. Tyto restaurace jsou tematicky zařízené – zajít tak můžete do steakhousu, francouzského bistra, italské pizzerie nebo na japonské sushi. Cestující toužící po více uvolněné atmosféře ocení venkovní grill restauranty, pizzerie, stánky s hot dogy a pekárny. Některé lodě také disponují exkluzivními restauracemi, do nichž mají přístup pouze cestující ubytovaní v apartmánech nebo spa kajutách.

Je jídlo na lodi zahrnuto v ceně plavby, nebo ho musím platit zvlášť?

V ceně každé plavby jsou zahrnuty vždy tři hlavní jídla – snídaně, oběd a večeře. Ty si můžete dát buď v hlavní restauraci nebo v palubním bufetu. Na lodi se nachází i další restaurace a bary se speciální nabídkou. Většina těchto restaurací vyžaduje tzv. vstupní poplatek, který je účtován za servis, alternativně se platí za každou objednanou položku v menu. V každé restauraci jsou ceny přehledně vyznačeny. Mezi populární speciální restaurace patří Eataly na nových lodích MSC, Pinnacle Grille na lodích Holland America Cruises nebo Guy ‘s Burger Joint na lodích Carnival Cruises.

Funguje na lodi pokojová služba?

Ano, u většiny lodních linek je k dispozici 24hodinová donášková služba, která vám jídlo doručí přímo do kabiny. Většina menu od pokojového servisu zahrnuje studenou snídani (někdy se můžete setkat i s teplou snídaní za poplatek) a k tomu celodenní nabídku sendvičů, salátů či pizzy. Občas je k nabídce připojeno i několik teplých předkrmů, nechybí ani dezerty. Pokojová služba je zpravidla zdarma. Některé lodní společnosti, jako například Norwegian a Royal Caribbean, účtují speciální poplatek za půlnoční objednávky. U jiných linek – například Princess Cruises – narazíte na poplatek za donášku pizzy. U populárních společností MSC a Costa Cruises mají cestující v třídě Bella a Classic donášku zpoplatněnou. Cestující ostatních tříd ji mají v ceně.

Co když si chci dát svačinu mezi hlavními jídly?

Vedle pokojové služby, u níž si můžete objednat jídlo celodenně, nabízí většina lodních společností občerstvení dostupné 24 hodin denně (nebo alespoň během denních hodin). Během noci se můžete najíst ve zmenšené části bufetu, pizzerii nebo v lodním bistru. Přes den servíruje občerstvení bufet a také další neformální restaurace. Na palubě naleznete také kavárny s výběrem nejrůznějších snacků a pečiva.

Mohu si přinést jídlo do své kajuty?

Ano, nikdo nebude mít nic proti, pokud si vezmete jídlo z bufetu nebo jiného občerstvení do kajuty. Rozhodnete-li se z nějakého důvodu ukončit jídlo v hlavní jídelně dříve, než je obvyklé, vždy můžete požádat číšníka, aby vám zbytek jídla zabalil s sebou.

Mohu si na palubu vzít své vlastní jídlo?

Ano, na palubě je povoleno mít vlastní jídlo, včetně různých svačin a dalších snacků, které si například přinesete z přístavu. Přeprava jídla se řídí i zákony příslušné země. V některých je zakázaný vývoz určitého jídla, v jiných zase dovoz. Obvykle ale platí, že se nesmí převážet syrové maso. Nicméně na lodi je dostatek potravin, takže pokud například nedržíte dietu, není nutné si vlastní jídlo na palubu nosit.

Mohu si jídlo z lodi vzít s sebou na výlet, do přístavu apod.?

Technicky není dovoleno brát jídlo z lodi, zvláště to platí pro ovoce a zeleninu. Nicméně pokud si na loď přinesete nějakou balenou stravu, není problém si ji vzít s sebou na výlet.

Je jídlo na lodi vhodné i pro děti?

Hlavní jídelna i další restaurace nabízejí speciální dětská menu (najdete zde klasická dětská jídla jako špagety nebo kuřecí nuggety). Děti si také samozřejmě mohou objednat pokrm z normálního jídelního lístku. Není také problém číšníka požádat o menší porci jídla pro malého strávníka. Bufetová restaurace nabízí rozmanitý výběr jídel, kde určitě najdete i pochutiny vhodné pro děti. V bufetu je například vždy připravena lahodná pizza, burgery, špagety nebo sendviče. Nechybí ani sušenky nebo zmrzlina. Standardem na lodích ovšem není kojenecká strava. Pokud požádáte dopředu, některé lodní společnosti vám zajistí rozmixovanou stravu. Je dobré ujistit se před odjezdem, zda lodní linka tuto možnost nabízí a podle toho se přizpůsobit. Mléko pro děti je většinou k dispozici. Pro větší pohodlí ale doporučujeme vzít si balené mléko ze snídaně a uložit si ho v ledničce v kajutě, abyste ho měli kdykoli při ruce.

Co když držím nějaká dietní omezení?

Lodní restaurace zpravidla nabízejí vegetariánská menu. Problém nejsou ani pokrmy se sníženým množstvím soli či sacharidů, bez lepku nebo veganské. Pokud nejsou k dispozici automaticky, rádi vám je připraví, zažádáte-li si o ně dopředu. Také košer jídlo musí být objednáno před tím, než se nalodíte. Je totiž připravováno mimo loď a následně zmraženo během plavby. Obecně platí, že pokud máte jakékoliv stravovací omezení nebo alergii, je dobré informovat nás dopředu, abychom se mohli domluvit na individuálních alternativách. Je zde také možnost setkat se s lodním šéfkuchařem první den plavby a ujistit se, že budete mít k dispozici vhodné jídlo pro vaši dietu.