Gastronomie na výletní lodi

Jaké jsou možnosti stravování na lodi?

Výletní loď nabízí nespočet možností, jak se skvěle najíst. V zásadě platí, že čím větší loď, tím bude i širší výběr restaurací. I malé lodě ale zpravidla nabízí více než jednu restauraci. Obecně mají lodě jednu hlavní jídelnu se stanoveným zasedacím pořádkem, kde můžete vybírat z jídelního lístku. Ten většinou nabízí oblíbené pokrmy americké a evropské kuchyně (často obohacené o nejrůznější mezinárodní speciality). Hlavní restaurace jsou prostorné místnosti, kde je doporučeno společenské oblečení a kde budete pravděpodobně sedět společně s dalšími cestujícími u kulatých stolů. Většina lodí má také samoobslužnou bufetovou restauraci nacházející se blízko bazénu, kde už se tak na oblečení nedbá, panuje zde méně formální atmosféra - nicméně je zakázáno chodit tam v plážovém oděvu.

Speciální restaurace

Posledním druhem stravování jsou speciální restaurace. Jedná se o komorní prostory, kde naleznete většinou stolky pro dva. Tyto restaurace jsou tematicky zařízené – zajít tak můžete do steakhousu, francouzského bistra, italské pizzerie nebo na japonské sushi. Cestující toužící po více uvolněné atmosféře ocení venkovní grill restaurace, pizzerie, stánky s hot dogy a pekárny. Některé lodě také disponují exkluzivními restauracemi, do nichž mají přístup pouze cestující ubytovaní v apartmánech nebo spa kajutách.

Je jídlo na lodi zahrnuto v ceně plavby, nebo ho musím platit zvlášť?

V ceně každé plavby jsou zahrnuty vždy tři hlavní jídla – snídaně, oběd a večeře. Ty si můžete dát buď v hlavní restauraci, která funguje na základě předem daného menu anebo v bufetu. Na lodi se nachází i další restaurace a bary se speciální nabídkou, jak již zmiňujeme výše. Tyto speciální restaurace jsou za poplatek, platí se vždy za každou objednanou položku v menu. V restauracích jsou ceny přehledně vyznačeny. Mezi populární speciální restaurace patří např. Teppanyaki a Butcher's Cut na lodích MSC, Archipelago na lodích Costa anebo Giovanni’s či Chops Grille na lodích Royal Caribbean.

Funguje na lodi pokojová služba?

Ano, u většiny lodních spol. je k dispozici 24hodinová donášková služba, která vám jídlo doručí přímo do kabiny. Většina menu od pokojového servisu zahrnuje studenou snídani (někdy se můžete setkat i s teplou snídaní za poplatek) a k tomu celodenní nabídku sendvičů, salátů či pizzy. Občas je k nabídce připojeno i několik teplých předkrmů, nechybí ani dezerty. Pokojová služba je zpravidla zdarma. Některé lodní společnosti, jako například Norwegian a Royal Caribbean, účtují speciální poplatek za půlnoční objednávky. U jiných linek – například Princess Cruises – narazíte na poplatek za donášku pizzy. U populárních společností MSC a Costa Cruises mají cestující ve třídě Bella a Classic donášku zpoplatněnou. Cestující ostatních tříd ji mají v ceně. Podrobnosti vždy upřesňujeme s nabídkou konkrétní plavby.

Co když si chci dát svačinu mezi hlavními jídly?

Vedle pokojové služby, u níž si můžete objednat jídlo celodenně, nabízí většina lodních společností občerstvení v průběhu dne v bufetové restauraci anebo příp. v některých barech. Během noci se můžete najíst ve zmenšené části bufetu, pizzerii nebo v lodním bistru, které bývají na některých lodích otevřené. Přes den servíruje občerstvení bufet a také další neformální restaurace. Na palubě naleznete také kavárny s výběrem nejrůznějších snacků a pečiva.

Mohu si přinést jídlo do své kajuty?

Ano, nikdo nebude mít nic proti, pokud si vezmete jídlo z bufetu nebo jiného občerstvení do kajuty.

Mohu si na palubu vzít své vlastní jídlo?

Obecně platí to, že na loď by se žádné jídlo nosit nemělo a z lodě by se naopak nemělo vynášet. Samozřejmě, pokud máte nějakou menší svačinu, ničemu by to vadit nemělo. Existují zároveň výjimky, jako např. strava pro kojence, kterou je možné si v originálním balení na palubu přinést.

Mohu si jídlo z lodi vzít s sebou na výlet, do přístavu apod.?

Technicky není dovoleno brát jídlo z lodi, zvláště to platí pro ovoce a zeleninu. Nicméně pokud si na loď přinesete nějakou menší balenou stravu, není problém si ji vzít s sebou na výlet.

Je jídlo na lodi vhodné i pro děti?

Hlavní jídelna i další restaurace nabízejí speciální dětská menu (najdete zde klasická dětská jídla jako špagety nebo kuřecí nuggety). Děti si také samozřejmě mohou objednat pokrm z normálního jídelního lístku. Není také problém číšníka požádat o menší porci jídla pro malého strávníka. Bufetová restaurace nabízí rozmanitý výběr jídel, kde určitě najdete i pochutiny vhodné pro děti - některé lodě mají v bufetu přímo vymezený úsek s dětskými pokrmy. V bufetu je například vždy připravena lahodná pizza, burgery, špagety nebo sendviče. Standardem na lodích ovšem není kojenecká strava. Pokud požádáte dopředu, některé lodní společnosti vám zajistí rozmixovanou stravu. Je dobré ujistit se před odjezdem, zda lodní linka tuto možnost nabízí a podle toho se přizpůsobit. Mléko pro děti je většinou k dispozici. Pro větší pohodlí ale doporučujeme vzít si balené mléko ze snídaně a uložit si ho v ledničce v kajutě, abyste ho měli kdykoli při ruce.

Co když držím nějaká dietní omezení?

Lodní restaurace zpravidla nabízejí rozmanité menu. Problém nejsou ani pokrmy se sníženým množstvím soli či sacharidů, bez lepku, laktózy nebo veganské. Pokud nejsou k dispozici automaticky, rádi vám je připraví, zažádáte-li si o ně dopředu. Také košer jídlo musí být objednáno před tím, než se nalodíte. Je totiž připravováno mimo loď a následně zmraženo během plavby. Obecně platí, že pokud máte jakékoliv stravovací omezení nebo alergii, je dobré informovat nás dopředu, abychom se mohli domluvit na individuálních alternativách - většina lodních společností potřebuje k dietám vyplnit předem formulář. Dietu je pak potřeba první den plavby i připomenout vedoucímu restaurace a ujistit se, že budete mít k dispozici vhodné jídlo.