Hurtigruten

Norská lodní společnost Hurtigruten vznikla v roce 1893, kdy se kapitán Richard With ujal se svým parníkem DS Vesteraalen pravidelné lodní přepravy zboží a osob z Trondheimu do Hammerfestu a později z Bergenu do Kirkenes. Trasa známá jako „Rychlá cesta“, norsky hurtigruten, dala název celé společnosti.  Už roku 1896 byla ustanovena takzvaná Sportovcova trasa z Hammerfestu na Špicberky, obsluhovaná parníkem DS Lofoten, a tak byla zahájena expediční kariéra společnosti, jež dnes bere své pasažéry mimo jiné také na Island, do Grónska nebo na Antarktidu.

Hurtigruten nabízí na palubách svých celkem 14 lodí dva rozdílné druhy plaveb. Plavby kolem pobřeží Norska jsou provozovány na trajektech, které převáží jak zboží, tak pasažéry, a to včetně aut. Nejedná se o klasické poznávací plavby na luxusních výletních lodích, i tak se však hosté mohou těšit na základní kajuty s pohodlným vybavením, většinou hned několik restaurací (snídaně nebo plná penze jsou v ceně plavby) a krátké zastávky v pobřežních vesnicích a delší ve větších městech na trase Bergen – Kirkenes (a zpět). Velmi zajímavá je tato plavba především v zimním období – šance spatřit polární záři je tak velká (užije si ji prý dokonce 99 % cestujících!), že společnost garantuje těm, jimž se to během 12denní plavby nepoštěstí, 6/7denní trasu zdarma.

Druhým typem plaveb, na něž se Hurtigruten v poslední době soustředí především, jsou plavby expediční. Hosty na ně bere na svých malých, moderně vybavených plavidlech. Zábava na nich je omezená a důraz je kladen na objevování a poznávání jedinečných destinací často (ale nejen) v extrémních (arktických) podmínkách za asistence profesionálního a znalého týmu průvodců.

Flotila:

Flotila společností čítá 14 lodí: MS Midnatsol, MS Trollfjord, MS Finnmarken, MS Nordnorge, MS Polarlys, MS Nordkapp, MS Nordlys, MS Richard With, MS Kong Harald, MS Vesterålen, MS Lofoten, MS Spitsbergen, MS Fram a MS Nordstjernen. Aktuálně má Hurtigruten objednány další 2 expediční plavidla: Roald Amundsen má dorazit v roce 2019, o rok později (2020) se pak k flotile připojí Fridtjof Nansen (2020).

Parník MS Finnmarken byl postaven v roce 1956 a dnes kotví ve Stokmarknes a hostí muzeum Hurtigruten, parník MS Nordstjernen ze stejného roku byl prodán v roce 2012 a v současnosti je národním dědictvím Norska.

Destinace:

Historicky první a dodnes dominantní destinací Hurtigruten je Norsko: lodě společnosti plují po téměř celé délce jeho členitého západního pobřeží a překračují severní polární kruh. Okružní plavba, trvající 12 dní a často popisovaná jako „nejkrásnější plavba světa“, zahrnuje přístavy jako Bergen, Geirangerfjord nebo Lofoty. Expediční lodě pak míří do přístavů v Grónsku, Kanadě, Jižní Americe, na Islandu, Špicberkách nebo na Antarktidě. Mezi destinacemi Hurtigruten nechybí ani Severní a Střední Amerika a Karibik nebo Rusko a Evropa.

Ubytování:

Navzdory staršímu datu výroby některých z nich nabízí díky nedávné přestavbě všechny lodě Hurtigruten svým hostům moderní vybavení. Kajuty jsou rozděleny do čtyř kategorií. Nejluxusnější kajuty Expedition Suite mají kromě ložnice také obývací prostor s TV obrazovkou a koupelnu se sprchou a WC. Některé kajuty Arctic Superior jsou vybavené dvojlůžkem, jiné mají patrové postele a jejich součástí jsou i spotřebiče na přípravu kávy a čaje. Nejzákladnější kajutou je vnitřní Polar Inside s oddělenými lůžky, z nichž jedno je zároveň pohovkou, a oddělenou koupelnou s WC. Podobně vybavená je pak i Polar Outside, která má však i okno. Některé z lodí mají k dispozici pouze kajuty Polar, na jiných pak hosté najdou i apartmá. Až na výjimky mají hosté k dispozici vlastní koupelnu se sprchou a WC.

Co se týče pasažérů s pohybovým omezením, jsou na palubách lodí Hurtigruten vítáni: všechna plavidla společnosti kromě MS Lofoten mají také alespoň jednu kajutu přizpůsobenou hostům na kolečkovém křesle.

Lodě sice nabízí bezdrátové připojení k internetu (za poplatek), to však (stejně jako telefonní signál) nemusí být vzhledem k často velmi vzdáleným destinacím k dispozici po celou dobu plavby.

Služby na palubě:

Vybavení lodí Hurtigruten se liší plavidlo od plavidla. Zatímco sauna, fitness centrum a společenský prostor si našly místo na většině z nich, na bazén se mohou hosté těšit jen na MS Finnmarken (a dvou budoucích lodích), na ostatních je k dispozici „jen“ vířivka. Milovníci literatury by se měli vydat na plavbu na palubě MS Finnmarken nebo MS Nordlys s knihovnami, hned 6 lodí je ale vybaveno také hernou pro děti – dobrá zpráva pro rodiny.

V případě Hurtigruten platí, že zábava je ve srovnání s obřími plovoucími městy omezená, důraz je kladen zejména na poznávání a vzdělávání: na palubě je hostům k dispozici zkušený a znalý tým odborníků na navštěvované destinace a přednášky, jež je zájemcům přiblíží do detailů, jsou na denním pořádku.

Restaurace a bar jsou samozřejmostí na všech lodích. Společnost si zakládá na čerstvých surovinách z místních a udržitelných zdrojů, prim přitom hrají kvalitní ryby a mořské plody a kuchyně inspirovaná domovinou Hurtigruten, Norskem. Hlavní restaurace Torget servíruje bufetové menu, na večeři je však možné objednat si také 3-4chodové menu nebo pokojový servis. Specializovaná restaurace Kysten nabízí menu z prémiových ingrediencí a široký výběr kvalitních vín, zatímco v Brygga Bistro & Café si hosté mohou dopřát vynikající hamburger nebo sendvič. Panorama Bar, to jsou horké i chlazené alkoholické i nealkoholické nápoje, pekařství Multe Bakery (jen na některých lodích) pak připravuje čerstvé pečivo a nápoje po celý den.

V nabídce Hurtigruten je celá řada zajímavých exkurzí v přístavech – některé z nich budou vyhovovat spíše dobrodružněji založeným hostům, většina z nich je však vhodná pro všechny cestující bez ohledu na věk nebo fyzickou kondici. Společnost jde ve své propozici za hranici plavby samotné: pro zájemce si připravila možnost rozšířit si dovolenou v Norsku, Evropě, Severní a Jižní Americe o tři nebo čtyři dny před vyplutím nebo naopak po vylodění. „Dobrodružství na pevnině“ zahrnuje vzrušující aktivity, dopravu, ubytování, a dokonce i stravování.

Bonusový program:

Věrnostní program Hurtigruten s názvem 1893 Ambassador nabízí bezplatné členství hostům, kteří na palubě lodí společnosti strávili alespoň 3 dny. Odměnou jim budou jak slevy na vybrané plavby, tak exkluzivní výhody na palubě (včetně uvítacího balíčku s ovocem nebo ořechy), stejně jako přednostní přístup ke speciálním nabídkám, novým produktům a akcím Hurtigruten.

 

Lodě společnosti Hurtigruten

MS Finnmarken

1000 pasažerů | Velikost: Nejmenší
Inaugurační plavba: 12.2002
Poslední rekonstrukce: 12.2012

MS Fram

318 pasažerů | Velikost: Nejmenší
Inaugurační plavba: 12.2007
Poslední rekonstrukce: 12.2020

MS Fridtjof Nansen

600 pasažerů | Velikost: Malá
Inaugurační plavba: 07.2020

MS Kong Harald

622 pasažerů | Velikost: Nejmenší
Inaugurační plavba: 06.1993
Poslední rekonstrukce: 06.2024

MS Lofoten

400 pasažerů | Velikost: Nejmenší
Inaugurační plavba: 06.1964
Poslední rekonstrukce: 06.2024

MS Midnatsol

1000 pasažerů | Velikost: Nejmenší
Inaugurační plavba: 07.2003

MS Nordkapp

590 pasažerů | Velikost: Nejmenší
Inaugurační plavba: 06.1996
Poslední rekonstrukce: 06.2024

MS Nordlys

622 pasažerů | Velikost: Nejmenší
Inaugurační plavba: 06.1994
Poslední rekonstrukce: 06.2024

Předchozí
1 2