Zábava na moři

Lekce tance i kuchařské show. Jak vypadá zábava na lodi?

Máte strach, že se budete během plavby na lodi nudit? Tak takové myšlenky můžete s klidem vyhnat z hlavy! Lodě nabízí pestrý program plný nejrůznějších aktivit od lezení na stěně až po kvízové soutěže nebo kurzy vaření. Vyzkoušet můžete také například degustaci vybraných vín nebo si užít spoustu legrace na točitých tobogánech a klouzačkách. Na lodi si zkrátka vybere každý. Milujete hřejivé sluneční paprsky a relaxování na bazénových lehátkách? Není problém. Chcete omrknout originální suvenýry, nechat tělo odpočinout při uvolňující masáži nebo zkusit štěstí v kasinu? To všechno je na palubě možné. K tomu si na lodi můžete zatančit, řídit závodní vůz (tedy alespoň jeho simulovanou verzi) či oprášit lední brusle a vyzkoušet lodní kluziště.

A to není všechno.

Například luxusní výletní lodě linky Royal Caribbean – Quantum of the Seas, Ovation of the Seas a Anthem of the Seas mají unikátní simulátor volného pádu, který dokáže navodit pocit jako při seskoku padákem. Ať už jsou vaše koníčky jakékoliv, na lodi je zábava zaručena pro každého. Dali jsme pro vás dohromady přehlednou nabídku základních programů a volnočasových aktivit, které můžete na lodi využít.

Vše najdete v lodních novinách

Jak zjistíte, co se bude dít každý den? Od toho tu jsou lodní noviny. Ty vám doručí do kajuty každý večer. Jedny na vás budou také čekat, když se nalodíte. Na jejich stránkách najdete program na následující den – od nabídek nejrůznějších aktivit i zábavy až po otevírací hodiny wellness areálu, restaurací, palubních obchodů a barů. Často noviny také informují o výběru filmů, které si můžete pustit v kajutě, zveřejňují detaily o přístavech, vylodění a nalodění a také tu naleznete časy západu a východu slunce. Děti registrované v dětském palubním klubu dostanou své vlastní denní programy, kde najdou aktivity pořádané pro ně v daný den. V současnosti už většina lodních společností má i speciální mobilní aplikace jako moderní alternativu k tištěným novinám. Vše tak máte vždy po ruce a skrz aplikaci můžete provádět např. i rezervaci do divadla či speciální restaurace.

Zábava po celý den pro každého

Nabídky lodí poskytují rozptýlení od rána až do hluboké noci. Pro hosty je zde přichystáno desítky programů nabízejících širokou škálu aktivit, které můžete využít především během dní strávených na moři. Sportovní nadšenci ocení turnaje basketbalu či volejbalu, nejrůznější bazénové aktivity a hry, lekce tance nebo golfu. Pokud dáváte přednost klidnější zábavě, zúčastněte se zajímavých přednášek o historii, zahrajte si karty (zvláště bridge je velmi populární, zkusit můžete i bingo – to je zpravidla za poplatek), naučte se originálně aranžovat ubrousky nebo květiny. Můžete také zajít na uměleckou aukci, procvičit znalosti ve vědomostním kvízu, navštívit kulinářskou show nebo zkusit degustaci vín (bývá za příplatek).

Během dne vám plavbu zpříjemní nejrůznější vystoupení.

Slunění na bazénových lehátkách je doprovázeno živou hudbou, odpoledne můžete navštívit originální představení (například na lodích společnosti Norwegian jsou pro hosty připraveny komediální show, společnost Princess nabízí pěvecká a taneční vystoupení na piazzetách svých lodí a působivé akrobatické a potápěčské kousky můžete zhlédnout na lodích společnosti Roayl Caribbean). Nudit se nebudou ani filmoví fanoušci – kromě klasických kin disponují některé lodě speciálními 3D projekcemi nebo venkovními obrazovkami, kde můžete sledovat oblíbené snímky po širým nebem. Zúčastnit se těchto programů samozřejmě není povinností. Jestli dáváte přednost opalování na lehátku s osvěžujícím koktejlem v ruce, nikdo vám v tom nebude bránit. Ve volném čase také můžete navštívit zajímavé butiky a obchody, zkusit štěstí v kasinu nebo omrknout knihovnu. V neposlední řadě je tu spousta míst, kde si můžete vychutnat oblíbený drink nebo si dát něco k zakousnutí.

Rozmazlujte se ve wellness areálu

Další možností jsou wellness areály. Zde můžete nechat hýčkat své tělo při masážích, obličejových a dalších uvolňujících procedurách. Na mnoha lodích naleznete salóny krásy, kde se vám například postarají o nový sestřih. Nechybí ani manikúra a pedikúra – vše bývá za poplatek. Hostům je k dispozici i pára, sauna nebo speciální thalassoterapie. Ta představuje kombinaci vířivky a minerální koupele. Další lodě rozšiřují nabídku wellness služeb i o procedury určené mužům (například tradiční holičství) nebo pro dospívající (zahrnující třeba speciální balíčky pro matky s dcerami). Výjimkou nejsou ani další originální procedury – například akupunktura, bělení zubů či Ionithermie (detoxikační terapie kombinující masáž a elektronickou stimulaci k léčbě celulitidy). Mrkněte na nabídky výhodných balíčků a nabídek do lodních novin. Včasnou rezervací wellness procedur můžete ušetřit peníze. (Ceny bývají vyšší během dní na moři. Naopak když loď kotví v přístavu, je rezervace výhodnější.)

Protáhněte svaly ve fitku

Jen těžko byste hledali loď, kde by pro hosty nebyla k dispozici tělocvična a wellness areál. Některé lodě mají jen základní vybavení, u moderních lodí ale najdete prostorné areály, které se rozkládají na několika palubách, disponují špičkovým vybavením a díky proskleným stěnám z nich budete mít nádherných výhled na širé moře. Palubní fitness centra mají širokou nabídku cardio a posilovacích strojů a k tomu se zde nacházejí i oddělené místnosti pro samostatné cvičební lekce. Ty se konají většinou ráno a poté v podvečerních hodinách. Přesný rozvrh je vypsán v lodních novinách, nebo přímo v tělocvičnách, kde mají seznam všech lekcí s časy jejich konaní. Některé kurzy jsou zadarmo, avšak můžete narazit i na takové, které vyžadují speciální poplatek – většinou okolo 10 až 15 dolarů. Jedná se hlavně o lekce jógy, pilates a spinningu, kde se také musíte zapsat s předstihem. Na lodích se můžete setkat i se speciálními fitness aktivitami jako je box nebo TRX závěsný trénink.

Program pro děti každého věku

Cestujete s dětmi? I pro ně je na lodi zajištěn bohatý program, při kterém se určitě nudit nebudou. Většina lodí disponuje vlastními dětskými areály rozčleněnými podle věku od hracích prostor pro nejmenší po herní kluby a diskotéky pro odrostlejší. Na lodích najdete také brouzdaliště, mnoho skluzavek a dalších míst určených k dětské zábavě. Rodiče jednoduše zapíšou své děti do těchto dětských programů a speciálně vyškolení profesionálové se jim budou věnovat během nejrůznějších her, turnajů, uměleckých a tvořivých lekcí. Děti se mohou těšit i na pyžamové party nebo dětské diskotéky a další zábavné aktivity. Některé linky dokonce spolupracují s dalšími organizacemi a pro děti tak mají připraveny například kurzy herectví a žonglování, vědecké experimenty nebo kurz DJování. Děti mohou trávit čas v klubech a účastnit se aktivit podle chuti (rozsah volného času se většinou liší v závislosti na věkové skupině).

Dětské areály

Dětské areály zpravidla zavírají během času k jídlu, aby mohly rodiny jíst společně. Některé linky nabízejí speciální příležitosti ke stolování dětí pospolu. Rodiče si pak mohou vychutnat oběd nebo večeři jen v dospělé společnosti. Programy pro děti většinou trvají do deseti hodin večer, po této hodině mohou rodiče zaplatit za další hodiny aktivit (zpravidla se jedná o večerní party). Večírky se konají v dětských klubech a končí o půlnoci, nebo v jednu hodinu v noci. Děti mladší tří let (a také ty, které ještě nejsou naučeny na nočník) nemají povolen vstup do dětských klubů. Nicméně rodiny s takto malými dětmi mohou využít dětské prostory – slouží k tomu speciálně vyhrazené časy. Některé linky, například MSC, Royal Caribbean nebo Cunard, mají jesle, kam mohou rodiče své děti dát do péče chův, které mají osvědčení o péči takto malých dětí. Jesle si většinou účtují poplatek za každou hodinu.

Zábava od večera do noci

Po setmění se většina lodí rozzáří ve stylu věhlasného Las Vegas. Kasina (běžně otevřená i během dne) se zaplní pasažéry toužících pro štěstí v pokeru, black jacku nebo výhře v herním automatu. V salóncích se rozezní uvolňující tóny živé hudby, piánové bary ovládnou nadaní pianisté, kabaretní zpěváci a tanečníci rozproudí zábavu na tanečních parketech. V pozdějších hodinách oživnou i diskotéky a nejrůznější bary. Několik nocí během plavby je vyčleněno pro lodní divadlo. Můžete se těšit na krásné show plné laserových efektů a působivých videoprojekcí. Zpěváci a tanečníci v barevných kostýmech tu předvádí dechberoucí představení, v nichž zaznívají populární rockové skladby i známé muzikálové písně ze slavné Broadwaye. Další večery jsou zase v režii zpěváků, komiků nebo kouzelníků – někdy zde vystupují i tváře známé z televizních estrád. Některé lodě dokonce nabízejí karaoke nebo talentové soutěže pro obzvlášť nadané cestující, kteří chtějí svůj um předvést ostatním. Pobavení najdete i na menších lodích – potkat tu můžete místní tanečníky, duo s klávesami nebo člena posádky hrajícího na kytaru.

Společnost Norwegian

Společnost Norwegian má dokonce Wii videohry, které si zájemci mohou zahrát na obří obrazovce v lodním atriu. Ve venkovních prostorech cestující naleznou ping-pong, shuffleboard, basketbalová hřiště a na několika lodích i mini-golf, lezecké stěny, malá lanová centra nebo dokonce umělé vlny určené k surfování. A vždy je tu také možnost užít si krásný výhled na otevřené moře z balkónu kajuty nebo si vychutnat odpolední spánek a načerpat síly na večerní zábavu.

Filmy

Na linkách Princess, Costa nebo MSC Cruises patří k oblíbených aktivitám také sledování filmů po širým nebem na obří venkovní projekci. Cestujícím jsou k dispozici pohodlná lehátka a nesmí chybět ani dostatek popkornu. Na programu jsou nejnovější snímky, které se promítají na velkých LED obrazovkách. Na lodi si tak budete připadat jako v tradičním autokině, akorát se budete nacházet uprostřed oceánu.

  
Napsal kolektiv PT Tours