Plavby lodí pro začátečníky

NA LODI aneb co můžete očekávat od plavby

Možná vás to už při některé z vašich cest k moři napadlo: míříte na jedno místo, kde budete trávit svoji dovolenou, ale kolem je přece tolik zajímavých destinací, které by stálo za to navštívit!  Ale jak se k nim dostat bez únavných přejezdů nebo drahých přeletů? Máme pro vás řešení: plavby lodí spojují návštěvu zajímavých míst s komfortem luxusní výletní lodi. Nejen v případě, že jste dosud nic podobného neabsolvovali, bude pro vás taková plavba zážitkem, na který se nezapomíná.

Plavby lodí se v poslední době staly vyhledávaným způsobem trávení dovolené. Jde ale o mnohem víc, než jen přeplavit se z jednoho přístavu do druhého, další den si prohlédnout zajímavé město a zase se plavit dál. Zážitkem jsou především plavba sama a vše, co s ní souvisí: od fantastického výhledu z kajuty přes výtečnou gastronomii až třeba po akrobatické představení.

Abyste si plavbu užili naplno, dobře se na ni připravte.

 

Jak se dopravit do přístavu?

Způsobů je hned několik, závisí především na tom, jak daleko se místo vyplutí nachází. Do blízkých přístavů, jako jsou například Janov, Savona, Benátky, Hamburk nebo Kiel, je snadné dopravit se vlastním vozem. Problémem přitom není zajistit hlídané parkování, například v případě 7denní plavby za poplatek okolo 100 euro.

Některé nepříliš vzdálené přístavy jsou pak dostupné i vlakem nebo autobusem, což ocení zejména ti, kteří nemají k dispozici auto.

U vzdálenějších destinací, zvláště pak na jiných kontinentech, je třeba využít leteckou dopravu, letenky je přitom vždy nutné objednávat s dostatečným předstihem. U velké většiny přístavů jsou k dispozici transfery z letiště, a to často i z těch vzdálenějších, doporučujeme ale vždy předem ověřit jejich dostupnost.

Veškeré plavby s delegátem se pak nabízí včetně dopravy – autobusové či letecké - z předem stanoveného místa.

 

Co očekávat při nalodění?

Silné vjemy očekávejte již před naloděním: vaše loď bude jistojistě patřit k největším v přístavu a nejspíše ji uvidíte už na kilometry daleko. Například výletní lodě z rodiny MSC Cruises mají délku přes 300 metrů a počet palub se blíží dvaceti – jejich výška je tedy zhruba srovnatelná s dvanáctipatrovou budovou, ovšem při mnohem větší šířce.

Na loď se často vejdou tisícovky pasažérů, o které se starají stovky a někdy i více než tisíc členů posádky. Všechno musí fungovat jako dobře namazaný stroj a začíná to už při nalodění. Po příjezdu k lodnímu terminálu projdete kontrolou dokladů a zavazadel, podobnou té na letištích. Mějte pas i palubní lístek po ruce, urychlíte tím odbavení. Velké kufry vám obsluha dopraví rovnou do kajuty a vy mezitím nastoupíte na loď po vyvýšeném můstku, případně vás k ní doveze autobus.

Zvolíte-li si pro svůj pobyt na lodi jeden z luxusních apartmánů, je možné, že vás do přístavu a na konci plavby z přístavu dopraví soukromým autem nebo dokonce limuzínou. Přednostní nalodění a vylodění jsou pak pro vás samozřejmostí.

 

Jak se na lodi zorientovat?

Po příchodu na loď se nejprve zkuste dobře zorientovat – je-li to pro vás neznámé prostředí, nemusí to být úplně snadné, a to přesto že loď je vybavena dokonalým vnitřním navigačním systémem. Na lodích funguje nepřetržitá recepce, zvaná často také „Guest Services“ (služby pro hosty), kde jsou k dispozici tištěné mapy lodi a kde jsou připraveni poradit a pomoci 24 hodin denně. V kajutě pak každý den najdete palubní noviny se všemi potřebnými informacemi a dřív nebo později potkáte také svého osobního stewarda: budete-li cokoli potřebovat, bude to on, kdo vám pomůže první.

 

Co dělat při vyplutí?

Až bude loď odrážet od břehu, vyjděte na horní otevřenou palubu, z níž je nejlepší výhled. Sledování pevniny mizící v dáli si můžete zpříjemnit  třeba sklenkou něčeho dobrého - lodní bufet s širokým výběrem nápojů a pokrmů je otevřen nepřetržitě.

I poté, co se loď dostane na moře, zůstává pobřeží často v dohledu. Fascinující je především noční pohled na osvětlená města a přístavy v dálce. Co všechno vlastně vidíte, vám prozradí monitor ve vaší kajutě: jeden z programů na televizoru ukazuje detailní polohu lodi, rychlost, směr i další parametry.

Samotný pohyb lodě přitom nejspíš vůbec nebudete vnímat. Za běžných podmínek se kolos o váze desítek tisíc tun na moři ani nepohne a k tomu, aby se loď alespoň trochu „rozhoupala“, je zapotřebí mimořádně silné vlnobití.

 

Jak se obléknout?

Zatímco v průběhu dne vás za ležérní styl, na který jste zvyklí, nikdo napomínat nebude, na pozdější hodiny je třeba připravit se o něco lépe. Do zavazadla si tedy nezapomeňte přibalit společenský oděv, který je na večer předepsaný. Tedy pokud chcete zažít „haute gastronomie“ v některé z lodních restaurací (a to chcete!). Místy si možná budete připadat jako na módní přehlídce, kolem vás budou defilovat dámy v elegantních róbách i pánové ve smokinzích. Ty sice vyžadované nejsou, ale nepočítejte s tím, že vás obsluha večer pustí do restaurace v džínách a vytahaném tričku.

 

Co budete jíst a pít?

Všechny lodní pobyty zahrnují plnou penzi včetně slavnostních večeří. Jako ve správném luxusním podniku celá gastronomická záležitost chvíli trvá, to abyste jednotlivé chody mohli pořádně zažít. Předpokládejte, že večerním jídlem strávíte nejméně půldruhé hodiny. 

Na hosty luxusních apartmá čeká mnoho gastronomických zážitků navíc. Například klienti třídy The Haven společnosti Norwegian Cruise Line si užijí kromě soukromých restaurací a barů také exkluzivní snídaně a obědy nebo koktejl party se členy posádky. Také zákazníci MSC Yacht Clubu si vychutnají exkluzivní menu, a to v jakoukoli denní i noční hodinu.

Většina lodních společností je schopná postarat se o celou řadu dietních omezení, alergií i speciálních požadavků, ty je však třeba sdělit cestovní kanceláři v okamžiku rezervace platby.  

Zatímco jídlo v hlavních restauracích je v ceně, nezajistíte-li si některý z all inclusive balíčků, nápoje si budete hradit sami. Nemějte ale obavy: ceny na lodi nejsou nijak přemrštěné a pohybují se na úrovni podniků střední třídy na pevnině, například za alkoholické koktejly dáte kolem 8 euro. Specializované restaurace nabízí menu za dodatečný poplatek a většinou vyžadují rezervaci předem.

 

Čím se budete bavit?

Kromě kochání se překrásnými výhledy a užívání si samotné plavby je vám na lodi k dispozici téměř nepřeberné množství aktivit a zábavy. Na velké většině lodí jsou zdarma divadelní představení a vystoupení, živá hudba, ale také bazény, vířivky a dětské koutky (služba hlídání děti je pak ale za poplatek).

Některé lodě pak navíc nabízejí také stoly na ping pong, hřiště na minigolf, horolezeckou stěnu nebo třeba běžecký trek. Milovníci adrenalinu by se měli poohlédnout po plavbě na lodi s bláznivými skluzavkami, simulátorem surfování nebo volného pádu.

Vstup do fitness centra bývá zdarma, služby osobního trenéra nebo skupinové lekce jsou pak ale zpoplatněné. Na dodatečný poplatek je pak třeba připravit se také v případě lázní, nabízejících masáže, léčebné procedury či kosmetiku.

Na některých lodích se pořádají taneční lekce či kurzy – například focení nebo práce s počítačem -, samozřejmostí pak bývá kasino, otevřené v průběhu celé plavby mimo zastávek v přístavech.

Mladší generaci osloví diskotéka, na výběr je pak také většinou hned z několika barů. U většiny lodních společností je v kajutách i na lodních balkonech zakázáno kouřit, milovníci nikotinu tedy ocení kuřácký bar.

Kdo se rozhodne pro některé z luxusních ubytování, užije si například přístup na privátní sluneční terasy se soukromými bazény a vířivkami.

Na menších, především pak takzvaných expedičních lodích jsou program a vyžití na palubě omezené a soustředí se hlavně na odborné přednášky a lekce, které hostům umožní maximálně poznat cílovou destinaci.

Co a jak budete platit?

Bez dodatečného poplatku bývá velká část aktivit na lodi – od vstupu do bazénů, vodních parků a na atrakce přes fitness centrum až po představení v divadle. Dodatečnou hotovost je třeba připravit si na služby lázní, jako jsou například masáže, zábaly či kosmetika, osobního trenéra nebo hlídání dětí. 

Zpoplatněné jsou také fakultativní výlety v přístavech, děti často mívají slevu, ty nejmladší se pak mnohdy mohou zúčastnit zcela zdarma.

Co se týče samotného procesu placení, na hotovost můžete zcela zapomenout. Při příchodu na loď hosté obdrží lodní kartu na kterou se načítá útrata, obsluze tedy jen podepisují účty. Lodní karta současně slouží i jako klíč od kajuty. Podobným způsobem probíhá platba v lodních obchodech, v kasinu apod. Před vyloděním je pak jen třeba uhradit útratu na lodní kartě a to buď v hotovosti nebo platební kartou. 

 

Jak to probíhá v přístavech?

V jednotlivých přístavech kotví loď obvykle celý den, typicky od deváté hodiny ranní do šesté hodiny večerní. Budete tedy mít dostatek času na průzkum města či jeho okolí, a to buď v rámci organizovaných fakultativních výletů, nebo na vlastní pěst.

Nabídka výletů bývá rozmanitá, takže vyhoví nejrůznějším zájmům i momentální náladě hostů, a často nechybí možnost vybrat si hned z několika světových jazyků. Kdo dává přednost individuálnímu poznávání destinace, může samozřejmě vyrazit po vlastní ose, důležité je však vždy hlídat si čas a nezmeškat nalodění.

Výhodou plaveb s delegátem je pak možnost zúčastnit se fakultativních výletů v češtině, což ocení zejména ti, kteří cizími jazyky příliš dobře nevládnou.

Přístaviště se většinou nacházejí v blízkosti centra a velká část nejzajímavějších památek leží v pěším dosahu. Počet odchodů a návratů z lodi a na loď není nijak omezen, a tak je mezi jednotlivými aktivitami možné vrátit se na palubu, odpočinout si, občerstvit se a pak opět vyrazit na průzkum. Tato možnost přijde vhod především tehdy, když je pobyt v přístavu naplánován na velkou část, či dokonce na celý den. V destinacích, kde jsou přístav a centrum města vzdálenější, lodní společnost ve většině případů zajišťuje transfer.  

 

  
Napsal kolektiv PT Tours