Plavby lodí pro začátečníky

NA LODI aneb co můžete očekávat od plavby

Možná vás to už při některé z vašich cest k moři napadlo: míříte na jedno místo, kde budete trávit svoji dovolenou, ale kolem je přece tolik zajímavých destinací, které by stálo za to navštívit!  Ale jak se k nim dostat bez únavných přejezdů nebo drahých přeletů? Máme pro vás řešení: plavby lodí spojují návštěvu zajímavých míst s komfortem luxusní výletní lodi. Nejen v případě, že jste dosud nic podobného neabsolvovali, bude pro vás taková plavba zážitkem, na který se nezapomíná.

Plavby lodí se v poslední době staly vyhledávaným způsobem trávení dovolené. Jde ale o mnohem víc, než jen přeplavit se z jednoho přístavu do druhého, další den si prohlédnout zajímavé město a zase se plavit dál. Zážitkem jsou především plavba sama a vše, co s ní souvisí: od fantastického výhledu z kajuty přes výtečnou gastronomii až třeba po akrobatické představení.

Abyste si plavbu užili naplno, dobře se na ni připravte.

Co očekávat při nalodění?

Silné vjemy očekávejte již před naloděním: vaše loď bude jistojistě patřit k největším v přístavu a nejspíše ji uvidíte už na kilometry daleko. Například výletní lodě z rodiny MSC Cruises mají délku přes 300 metrů a počet palub se blíží dvaceti – jejich výška je tedy zhruba srovnatelná s dvanáctipatrovou budovou, ovšem při mnohem větší šířce.

 

Na loď se často vejdou tisícovky pasažérů, o které se starají stovky a někdy i více než tisíc členů posádky. Všechno musí fungovat jako dobře namazaný stroj a začíná to už při nalodění. Po příjezdu k lodnímu terminálu projdete kontrolou dokladů a zavazadel, podobnou té na letištích. Mějte pas i palubní lístek po ruce, urychlíte tím odbavení. Velké kufry vám obsluha dopraví rovnou do kajuty a vy mezitím projdete do lodi po vyvýšeném můstku, případně vás k nástupu doveze autobus.

 

Zvolíte-li si pro svůj pobyt na lodi jeden z luxusních apartmánů, je možné, že vás do přístavu a na konci plavby z přístavu dopraví soukromým autem nebo dokonce limuzínou. Přednostní nalodění a vylodění jsou pak pro vás samozřejmostí.

Jak se na lodi zorientovat?

Po příchodu na loď se nejprve zkuste dobře zorientovat – je-li to pro vás neznámé prostředí, nemusí to být úplně snadné, a to přesto že loď je vybavena dokonalým vnitřním navigačním systémem. V kajutě naleznete palubní noviny se všemi potřebnými informacemi a přijde se vám osobně představit váš steward. Budete-li cokoli potřebovat, bude to on, kdo vám pomůže první.

Co dělat při vyplutí?

Až bude loď odrážet od břehu, vyjděte na horní otevřenou palubu, z níž je nejlepší výhled. Sledování pevniny mizící v dáli si můžete zpříjemnit  třeba sklenkou něčeho dobrého - lodní bufet s širokým výběrem nápojů a pokrmů je otevřen nepřetržitě.

I poté, co se loď dostane na moře, zůstává pobřeží často v dohledu. Fascinující je především noční pohled na osvětlená města a přístavy v dálce. Co všechno vlastně vidíte, vám prozradí monitor ve vaší kajutě: jeden z programů na televizoru ukazuje detailní polohu lodi, rychlost, směr i další parametry.

Samotný pohyb lodě přitom nejspíš vůbec nebudete vnímat. Za běžných podmínek se kolos o váze desítek tisíc tun na moři ani nepohne a k tomu, aby se loď alespoň trochu „rozhoupala“, je zapotřebí mimořádně silné vlnobití.

Jak se obléknout?

Zatímco v průběhu dne vás za ležérní styl, na který jste zvyklí, nikdo napomínat nebude, na pozdější hodiny je třeba připravit se o něco lépe. Do zavazadla si tedy nezapomeňte přibalit společenský oděv, který je na večer předepsaný. Tedy pokud chcete zažít „haute gastronomie“ v některé z lodních restaurací (a to chcete!). Místy si možná budete připadat jako na módní přehlídce, kolem vás budou defilovat dámy v elegantních róbách i pánové ve smokinzích. Ty sice vyžadované nejsou, ale nepočítejte s tím, že vás obsluha večer pustí do restaurace v džínách a vytahaném tričku.

Co budete jíst a pít?

Všechny lodní pobyty zahrnují plnou penzi včetně slavnostních večeří. Jako ve správném luxusním podniku celá gastronomická záležitost chvíli trvá, to abyste jednotlivé chody mohli pořádně zažít. Předpokládejte, že večerním jídlem strávíte nejméně půldruhé hodiny.

 

Zatímco jídlo je v ceně, nezajistíte-li si některý z all inclusive balíčků, nápoje si budete hradit sami. Nemějte ale obavy: ceny na lodi nejsou nijak přemrštěné a pohybují se na úrovni podniků střední třídy na pevnině, například za alkoholické koktejly dáte kolem 8 €.

 

Hotovost přitom nemusíte vůbec vytáhnout – stačí si při příchodu na loď zaregistrovat vaši platební kartu a pak obsluze jen průběžně podepisovat účty. Útrata se bude načítat na vaši lodní kartu, která současně slouží i jako klíč od kajuty. Podobným způsobem probíhá platba v lodních obchodech, v kasinu apod. Před vyloděním pak jen autorizujete závěrečnou sumu, která bude následně stržena z vašeho účtu.

 

Na hosty luxusních apartmánů čeká mnoho gastronomických zážitků navíc. Například klienti třídy The Haven společnosti Norwegian Cruise Line si užijí kromě soukromých restaurací a barů také exkluzivní snídaně a obědy nebo koktejl party se členy posádky. Také zákazníci MSC Yacht Clubu si vychutnají exkluzivní menu, a to v jakoukoli denní i noční hodinu.

Čím se budete bavit?

Kromě kochání se překrásnými výhledy a užívání si samotné plavby je vám na lodi k dispozici téměř nepřeberné množství aktivit a zábavy. Těšit se můžete na kulturní představení nebo taneční lekce. Nebo zkuste své štěstí v kasinu, které je pro vás otevřené v průběhu celé plavby, v přístavech se ale zavírá.

 

Na horní palubě najdete otevřené bazény, které přijdou vhod hlavně za slunečného počasí – nezapomeňte se namazat opalovacím krémem, slunce je na moři opravdu intenzivní. K dispozici jsou často také lázeňské nebo wellness zóny s vířivkami, saunami nebo službou maséra.


Mladší generaci osloví diskotéka, bez rozdílu věku se pak můžete vydat do některé z mnoha restaurací, které se soustředí na některou z mezinárodních kuchyní – třeba mexickou nebo japonskou. Vyberete si i z různých barů: zatímco jeden se specializuje na vína, v jiném si užijete jazzové vystoupení. U většiny lodních společností je v kajutách i na lodních balkonech zakázáno kouřit, milovníci nikotinu tedy ocení kuřácký bar.


Příznivci aktivního trávení volného času mohou vyzkoušet třeba kompletně zařízené fitness centrum s vyhlídkou na moře, k dispozici jsou na některých lodích i horolezecká stěna nebo bowling. Rodinám s dětmi přijdou vhod animátorské programy nebo dětský koutek.

 

Rozhodnete-li se pro některé z luxusních ubytování, připravte se například na přístup na privátní sluneční terasy se soukromými bazény a vířivkami.

Jak to probíhá v přístavech?

V jednotlivých přístavech kotví loď obvykle celý den, typicky od deváté hodiny ranní do šesté hodiny večerní. Budete tedy mít dostatek času na průzkum města či jeho okolí, a to buď v rámci organizované exkurze, nebo na vlastní pěst.

 

V závislosti na společnosti budete mít vždy na výběr z několika předpřipravených exkurzí, zvolit si tak můžete tu, která nejvíce odpovídá vašim zájmům nebo momentální náladě. Pro hosty luxusních apartmánů, například MSC Yacht Clubu na lodích společnosti MSC Cruises, jsou připraveny exkurze na míru, při kterých mohou prozkoumávat svět vně lodi v soukromí, luxusu a pohodlí.

 

Přístaviště se většinou nacházejí blízko centra a velká část nejzajímavějších památek leží v pěším dosahu. Počet odchodů a návratů z lodi a na loď není nijak omezen: můžete klidně zaběhnout třeba do muzea na pevnině, pak se na oběd vrátit na loď a odpoledne vyrazit na další procházku.

 

  
Napsal kolektiv PT Tours