Jak správně vybrat plavbu, proč na loď

Kam?

Vyberte si nejdříve cílovou destinaci a až poté zvolte loď. Tradičními lokalitami jsou Středomoří a Karibik, lodní společnosti ale nově přidávají i trasy do exotických končin – na plavbu se můžete vydat okolo Asie, do Indického oceánu, podél Jižní Ameriky nebo Austrálie.

Dále zvažte, jaké přístavy chcete navštívit. Plavby po Středozemním moři jsou vedeny po nejvýznamnějších přístavech, jako je Barcelona nebo Řím. Některé lodě ale kotví i v méně navštěvovaných městech – například ve Valencii nebo Neapoli. Další mohou zastavovat například u Baleárských ostrovů.

Výletní lodě plující na Aljašku zpravidla sledují dvě základní trasy. První z nich je okružní plavba ze Seattlu nebo Vancouveru, během níž navštívíte jižně umístěné aljašské přístavy – Juneau a Skagway. Druhá trasa je jednosměrná – začíná buď ve Vancouveru a končí v přístavech Whittier či Seward, nebo vede opačně z Aljašky na jih, do Vancouveru.

Plavby jsou jednoduše jeden z nejsnazších způsobů, jak objevovat exotické destinace. Přirozeně odstraňují překážky, které činí mezinárodní cestování kompilované – nemusíte řešit například problémy s přepravou nebo jazykovou bariérou.

Kdy?

Dovolené jsou zpravidla plánovány okolo školních prázdnin. Je proto vhodné vybrat destinaci, která má ideální počasí v době, kdy ji chcete navštívit. Na slunné počasí v zimních měsících narazíte v Karibiku, na Havaji nebo ve Spojených arabských emirátech. Pokud jste odvážnější povahy, skvělé podnebné podmínky během zimy nabízí i Jižní Amerika a jihovýchodní Asie. Během léta vyrazte do Středomoří, k Severnímu moři nebo na Aljašku. Příjemné počasí v těchto lokalitách vám určitě potvrdí i spousta turistů, kteří sem během těchto měsíců míří. Pokud chcete ušetřit peníze a vyhnout se davům lidí, zvolte čas na okrajích hlavní sezóny. Ceny jsou nižší a počasí vás pořád nezklame.

Za kolik?

Podobně jako u hotelů, i u plaveb naleznete široké cenové rozpětí, které odpovídá službám a servisu, jež jednotlivé společnosti nabízejí.

Velké linky jako MSC nabízejí plavby za pouhých 13 500 korun na osobu za týden. Na druhém pólu jsou luxusní společnosti jako Seabourn a Regent Seven Seas, které si mohou účtovat až 30 000 korun za osobu na den. Ceny plaveb se také mění v závislosti na sezóně. Stejná kabina bude stát o mnoho více na vrcholu letní sezóny než během podzimu. Záleží také na typu kajuty. Nejméně zaplatíte za vnitřní kajuty bez oken, naopak ceny za venkovní kajuty s balkónem se pohybují okolo 20 až 30 000 korun.

Cena kajuty ale není jediný faktor, který byste měli při výběru plavby zvážit. Zkontrolujte také cenu letenek do cílové destinace, ceny za vedlejší výdaje jako je například alkohol (nejedná-li se o plavbu all-inclusive) a ceny za případné výlety. Například let vrtulníkem nad ledovci na Aljašce je sice zážitkem na celý život, na druhou stranu se vám po něm cena za dovolenou navýší až o 20 000 korun.

Plánujte dopředu

Mnoho společností dává velkou slevu, pokud si plavbu zarezervujete s předstihem. „Je to otázka nabídky a poptávky,“ vysvětluje naše specialistka na plavby Lenka, „v období dovolených se ceny plaveb do nejoblíbenějších destinací jako jsou norské fjordy, Karibik nebo Středomoří už jen zvyšují.“ Proto není nikdy příliš brzy na plánovaní dovolené. 

Druhy lodí

Výletní lodě jsou stále větší a větší a dokáží pojmout více cestujících. Loď Harmony of the Seas společnosti Royal Caribbean má kapacitu pro více než 5 000 pasažérů – tedy skoro dvakrát tolik, než pojala největší loď před patnácti lety. Ovšem pokud nechcete cestovat s mnoha lidmi, nemusíte. Menší lodě, jako například ty, které vlastní Seabourne (největší z nich pojme 450 lidí) a Azamara, mohou díky menším rozměrům kotvit v malých přístavech a nabízejí tak komornější a více osobní zážitek z plavby. Nejvíce vhodné jsou pro plavby do oblastí, jako je Antarktida, Galapágy nebo Karibik. Obecně lze říci, že čím větší loď zvolíte, tím více vám dokáže nabídnout v oblasti služeb, stravování i nejrůznějších volnočasových aktivit.

Jakou kabinu?

Plánujete trávit čas odpočinkem v kabině? Nebo naopak rádi objevujete nová místa a užíváte si výlety po okolí? To všechno byste měli zvážit při výběru kajuty. Pokud v kajutě budete pobývat delší čas, vyplatí se sáhnout po větším prostoru, ve kterém se budete cítit pohodlně. Naopak budete-li často mimo kajutu, zvolte menší prostor a ušetřené peníze můžete vynaložit na výlety po okolí. Také pravděpodobně nebudete potřebovat kajutu s balkónem, plánujete-li trávit čas ve společnosti přátel ve veřejných prostorách lodi. Na druhou stranu okno a polohu kajuty v horní části lodě by měli zvážit ti, kterým bývá na moři nevolno nebo jim nedělají dobře uzavřené prostory. Pakliže si plánujete pronajmout kajutu s balkónem, zvolte její polohu v návaznosti na plánovanou trasu lodě. Jestliže se vydáváte na přeplavbu Atlantského oceánu, kde vás po mnoho dní čeká jen výhled na otevřené moře, pak na umístění balkónu nezáleží. Plavby podél norských fjordů nebo pobřeží Středozemního moře jsou ale na výhledy velmi bohaté. Speciální pozornost při výběru polohy balkónu věnujte při plavbě na Aljašku. Kajuty na pravoboku jsou vhodné při plavbě směrem na sever, naopak krásné výhledy se vám rozprostřou z levého boku lodi při plavbě na jih.

Přijeďte dříve a zůstaňte i po plavbě

Je dobré připomenout, že pokud cestujete k místu nalodění sami (a ne s lodní společností), a opozdíte se, loď na vás nebude čekat. Protože zrušený nebo posunutý let není nic neobvyklého, doporučujeme dostavit se do cílové destinace alespoň den před tím, než má vaše loď vyplout. Stále populárnější jsou také prodloužené pobyty organizované lodními společnostmi po okolí míst, kde loď kotví. Ty bývají bez zbytečných starostí, a proto jsou velmi oblíbené. Například s Celebrity můžete po plavbě vyrazit na safari. Holland America a Princess Cruises zase nabízejí luxusní zájezdy po Aljašce železnicí, která sloužila zlatokopům v období zlaté horečky.

V nabídce našich plaveb organizovaných s českým průvodcem najdete spoustu zajímavých plaveb do mnoha destinací. V jejich rámci pořádáme i výlety po okolí navštívených přístavů. Naši průvodci vás provedou po památkách i ukážou nejzajímavější lokality. Navíc dohlédnou na veškerou organizaci včetně dopravy nebo výkladu. A pokud máte speciální preference ohledně dovolené? Rádi vám sestavíme zájezd na míru přesně podle vašich představ.

Dělá se vám na moři nevolno?

Moderní lodě jsou stavěny tak, aby zajistily maximální stabilitu a pohodlí cestujícím. Nové technologie, například stabilizátory, napomáhají hladkému a bezproblémovému plavení, které se nedá srovnat se systémy fungujícími před několika dekádami. Díky spolehlivějším předpovědím počasí také kapitáni lodí vědí dopředu o nepříznivém počasí a dokáží se mu včas vyhnout. Přesto může být oceán nepředvídatelný. Pokud se vám dělá na moři nevolno, zvolte větší loď, která kotví v klidných vodách (například Karibik je mírnější oproti vodám severního Atlantiku).

Kterou lodní společnost?

Vyberte si lodní linku, která bude nejvíce souznět s vaší osobností. Některé společnosti vyžadují dress code a mají přidělená místa k sezení během stolování. Jiné, jako například Disney Cruises, jsou více navržené pro spokojenost dětí. Na lodích společnosti Norwegian Cruise Line panuje zase uvolněnější atmosféra a nejsou zde ani přesné časy určené ke stolování. Plavby linky Holland America jsou tradičně zaměřeny na starší ročníky (soustředí se na pasažéry tzv. poválečné generace). Společnosti MSC a Costa se orientují na evropskou klientelu a nabízejí nízkonákladové plavby pro pasažéry, kteří se na plavbu vydávají poprvé. Naopak linky jako Celebrity nebo Azamara poskytují luxusní plavby a tomu odpovídají i jejich ceny. Pokud váháte, jaká společnost je ta pravá pro vás, obraťte se na nás. Díky dlouholetým zkušenostem vám dokážeme najít plavbu na míru a ručíme vám za to, že vaše dovolená bude nezapomenutelným zážitkem.

Nechte si poradit od odborníků!

Chcete poradit s výběrem plavby? Obraťte se na nás! Díky dlouholetým zkušenostem a vzájemné spolupráci s předními lodními společnostmi vám poradíme s jakýmkoli dotazem a vybereme vám plavbu přesně na míru. :-)

  
Napsal kolektiv PT Tours