Kajuty na výletní lodi

Ubytování aneb jak se bydlí na lodi

Stejně jako běžné hotely nabízejí různé varianty pokojů, i na lodi si můžete vybrat kajutu přesně podle svého přání. Zvolit si můžete kajutu vnitřní, kajutu s oknem či balkonem a na výběr jsou dokonce i velice luxusní apartmány.

Jak kajuty vypadají?

Všechny kajuty se nacházejí nad hladinou vody a velká část z nich je určena pro dvě osoby. Jsou ale i kajuty, kde je vám k dispozici více lůžek, a to ve formě rozkládacího gauče nebo vyklápěcí patrové postele. To ocení například rodiny, které cestují s dětmi. Kajuty jsou standardně vybaveny dvěma pohodlnými lůžky, která je možné spojit do jednoho. Každá kajuta má vlastní koupelnu se sprchovým koutem (k dispozici jsou ekologicky šetrné hygienické přípravky jako mýdlo a šampon), WC a vysoušečem vlasů. Ručníky jsou samozřejmostí. Součástí běžného vybavení jsou také minibar, trezor na vaše cennosti, TV se satelitním příjmem, telefon a nastavitelná klimatizace.

Co je zahrnuto v ceně kajuty?

Jednotlivé třídy kajut se liší podle umístění na lodi a služeb, které nabízí. U každé kajuty se počítá s minimální obsazeností dvěma dospělými osobami, čemuž odpovídá konečná kalkulace ceny. Přejete-li si tedy mít kajutu sami pro sebe nebo ji obsadíte vy a vaše dítě, vezměte, prosím, na vědomí, že vám většinou společností bude účtována dvakrát plná cena V pořadí třetí a další osoba v kajutě však většinou dostane výraznou slevu.

 

Chystáte-li se na plavbu sami, podívejte se po některé ze společností, které nabízí omezený počet jednolůžkových kajut. Jsou to například Norwegian Cruise Line, Holland America Line, Royal Caribbean International a Costa Cruises.

 

Cena plavby dále zahrnuje palubní služby, jejichž součástí je pravidelný úklid kajuty dvakrát denně, výměna ručníků a případně i ložního prádla. K dispozici je vám také osobní steward, na kterého se můžete kdykoli obrátit.

Jak vypadá vnitřní kajuta?

Základním typem ubytování na lodi je vnitřní kajuta, jejíž velikost se mění podle lodi a podkategorie kajuty a pohybuje se většinou okolo 10 až 15 m2. Kajuta je vybavena dvěma samostatnými lůžky, která mohou být na přání spojena, a prostornou skříní. Dále zde najdete koupelnu se sprchou, minibar, trezor, satelitní TV, telefon a klimatizaci. Většina lodí nabízí možnost připojení k WiFi internetu i přímo v kajutě.

Je libo kajutu s výhledem?

Chcete-li si v průběhu plavby užít krásných výhledů, zvolte kajutu s oknem. Tyto kajuty jsou prostornější a jejich velikost se opět v závislosti na lodi a podkategorii pohybuje od 13 do 20 m2. Stejně jako vnitřní kajuty jsou vybaveny dvěma samostatnými postelemi, které je možné spojit, a prostornou skříní. Nechybí koupelna se sprchou, minibar, trezor a moderní vymoženosti typu satelitní TV, telefonu a klimatizace. Na většině lodí je možnost připojení k WiFi internetu i přímo v kajutě.

Některé z kajut s oknem stojí méně než jiné – je to proto, že nabízí celkově nebo částečně omezený výhled, způsobený překážkou jako je např. záchranný člun. Máte-li tedy omezený rozpočet, a přesto si chcete užít denního světla, jsou tyto kajuty skvělou volbou právě pro vás.

Co nabízí kajuta s venkovním posezením?

Nejen úchvatné výhledy, ale také příjemné posezení poskytuje kajuta s balkonem. Velikost kajut s balkonem se u jednotlivých lodí liší a je závislá na podkategorii kajuty, většinou je ale obdobná jako u kajut s oknem – mezi 13 a 20 m2. Najdete zde i stejné vybavení: dvě samostatné postele, skříň, koupelnu se sprchou, minibar, trezor, satelitní TV, telefon, klimatizaci a u většiny lodních společností možnost připojení k WiFi. Nad rámec toho jsou vám na balkóně k dispozici i stolek a dvě židle, ze kterých se třeba u sklenky něčeho dobrého můžete kochat úchvatnými výhledy.

 

Stejně jako u kajut s oknem můžete i tady sáhnout po levnější variantě s omezeným výhledem, která bude vyhovovat zákazníkům s nižším rozpočtem. Pozor také na to, že balkony jsou na lodi umístěny jeden vedle druhého, a tak poskytují méně soukromí, než byste si možná představovali.

 

Jste-li velkými příznivci pobytu na čerstvém vzduchu, zvažte některou z kajut s mimořádně velkým balkonem. Nabízí je například společnosti MSC Cruises, Norwegian Cruise Line nebo Royal Caribbean International. Opravdovou specialitou jsou kajuty s balkony s úžasným výhledem ze zádi lodě.

Cestujete s přáteli?

Přejete-li si vzít na palubu velkou rodinu nebo vyrážíte na cestu jako parta přátel a chcete být všichni pohromadě, nezoufejte. Řešením pro vás jsou rodinné kajuty. Jedná se o dvě nebo více propojených samostatných kajut, z nichž každá disponuje vlastní koupenou. Pohodlně ubytují až 10 osob.

 

* Tento typ kajut je k dispozici jen na vybraných lodích.

Chcete se rozmazlovat?

Je-li plavba něčím, na co se už dlouho těšíte, pak si ji pojďte užít opravdu naplno. Chcete-li si dopřát něco navíc, je pro vás připravena celá škála nadstandardního ubytování v podobě apartmánů. Ty jsou ve srovnání se základními kajutami prostornější a také jejich vybavení se liší. Nad rámec standardu se tak v závislosti na tom, jaký apartmán si vybere, můžete těšit na spoustu věcí navíc. V základní třídě apartmánů na lodích MSC Cruises, Aurea, jsou tak v ceně plavby zahnuty například prestižní kajuty s výhledem na moře na vyšších palubách a na přídi, 24hodinová pokojová služba, večeře ve vyhrazené části restaurace v libovolnou dobu, all-inclusive, lázeňský balíček zahrnující uvítací koktejl, jednu masáž dle vlastního výběru, opalování v soláriu, soukromou konzultaci s lázeňským lékařem a volný vstup do termálních zón, balíček wellness produktů, volný přístup na exkluzivní sluneční palubu nebo přednostní vylodění a nalodění.

 

Toužíte-li po tom nejlepším, máme pro vás připravené vysoce luxusní apartmány, které celý váš zážitek z pobytu na lodi ještě více umocní. Plocha těch nejprostornějších dosahuje až 150 m2, jsou vybavené vlastním barem, lednicí a kávovarem a v některých si dokonce můžete zacvičit na vlastním posilovacím stroji nebo zahrát na klavír. Z jejich oken či balkonů se vám každý den naskytnou dech beroucí výhledy na oceán či malebné přístavy a pobyt vám zpříjemní také vlastní vířivka či sauna. Samozřejmostí jsou osobní komorník a pokojová služba, která je vám k dispozici 24 hodin denně.

Typů apartmánů je nespočet, za všechny jen několik příkladů:

Na lodích společnosti Azamara se můžete ubytovat v apartmánech Club Spa, určených výhradně pro páry. Třešničkou na dortu těchto apartmánů o velikosti 38 m2 s balkonem je masážní vana s výhledem na oceán. Na hosty těchto apartmánů navíc čeká zážitek s názvem “Nights in Private Places”, kde si při soukromé večeři s vlastním číšníkem nebo v lázních užijí romantické chvilky ve dvou.

Na každé z lodí Celebrity v třídě Solstice najdete Penthouse Suite. Kromě prostorné verandy nabízí apartmán o velikosti 120 m2 s obývacím pokojem s přepychovým nábytkem, dřevěnými podlahami a kobercem. K dispozici je vám zde velký LCD televizor se zvukovým systémem, oddělená jídelna pro osm osob a hlavní ložnice s extra velkou postelí a samostatnou koupelnou s mramorovou masážní vanou a odděleným sprchovým koutem. Výhradně pro hosty těchto apartmánů jsou pak určeny exkluzivní jídelna Luminae a all-inclusive klub Michael´s. 

Vysoce luxusní Grand Wintergarden Suite je pro vás připraven na lodích Seabourn. V apartmánu s plochou 144 m2 najdete privátní vířivku, čeká na vás také velká obývací místnost se spoustou místa pro hosty, jídelna se stolem pro šest osob nebo tři televize. K dispozici jsou vám zde soukromé solárium s vanou a lůžkem a obrovská krytá veranda se stolem a židlemi. Samozřejmostí jsou přístup k internetu zdarma a čerstvé květiny. Hosté těchto apartmánů navíc mohou využít soukromý transfer na loď a z lodi na začátku a konci plavby.

Jedním z nejlepších ubytování, které si můžete vybrat, jsou apartmány třídy The Haven na plavbách společnosti Norwegian Cruise Line. Umístěny na samém vrcholku lodi se nachází luxusní ubytování se soukromým komorníkem a stewardem, který je vám k dispozici 24 hodin denně. Naprosté soukromí si budete moci vychutnat na sluneční palubě s privátním bazénem, vířivkou a fitness, stejně jako ve společenské místnosti nebo restauraci, které jsou určeny výhradně hostům The Haven. Navíc budete mít na celé lodi přednost před ostatními pasažéry a k dispozici vám bude mobilní telefon, který budete oci využívat po celou dobu plavby. Vyberete-li si třípokojový apartmán Garden Villa, na začátku a na konci plavby vás dokonce na loď a z lodi dopraví limuzína. . Na uvítanou pro vás bude připraveno šampaňské a ovoce, přímo v apartmánu pak minibar a kávovar, speciální menu pro hosty The Haven, exkluzivní snídaně a obědy nebo koktejl party se členy posádky. Samozřejmostí jsou vysoce kvalitní ložní prádlo, župan, pantofle a obrovské ručníky, stejně jako luxusní koupelnové produkty. V exkluzivním The Haven si od začátku do konce plavby zkrátka budete moci užít vaši soukromou “loď na lodi”. Jedinečný zážitek, na který nikdy nezapomenete.

Jako celebrity se budete cítit také v MSC Yacht Clubu na lodích společnosti MSC Cruises. Kromě luxusního ubytování v prostorných apartmánech vybavených minibarem, kvalitním ložním prádlem, širokoúhlou televizí a panoramatickými okny či soukromým balkonem s dech beroucími výhledy, budete mít přístup do soukromých prostor určených pouze pro hosty Yacht Clubu. Mezi nimi najdete panoramatickou společenskou místnost s okouzlujícími výhledy a privátní One Pool Deck se soukromým bazénem, vířivkou, sluneční terasou a barem. Vlastní komorník a vyhrazená recepce, která splní vaše přání 24 hodin denně, jsou samozřejmostí. Na hosty Yacht Clubu čeká exkluzivní menu, které si mohou vychutnat – stejně jako nápoje v ceně – v jakoukoli denní i noční hodinu. V lázních MSC Aurea Spa, kam je dopraví soukromý výtah, se mohou nechat hýčkat při zdravotních i zkrašlovacích procedurách včetně aromaterapie nebo balijské masáže. Zvolíte-li Yacht Club, připravte se na možnost využít také na míru připravených exkurzí, při kterých budete moci objevovat svět vně lodi v soukromí, luxusu a pohodlí, přesně podle vašich představ.

 

* Uvedené typy apartmánů jsou k dispozici jen na vybraných lodích, vybavení a služby se liší také v závislosti na lodi a zvolené kategorii ubytování.

Život v 21. století

Co se týče vymožeností moderní techniky, nemusíte se při své plavbě ani zdaleka omezovat. Telefon, TV se satelitním příjmem a připojení k WiFi internetu (většina lodních společností jej nabízí i přímo v kajutách) jsou samozřejmostí. Na vybraných lodích se však setkáte například i s virtuálními balkony, které vám i ve vnitřních kajutách umožní užít si okouzlující výhledy, které by se vám jinak otevíraly právě jen v kajutách s okny nebo balkony.

  
Napsal kolektiv PT Tours