Slevy, výhody a kdy rezervovat vaši plavbu

Když se řekne plavba výletní lodí, vybaví se řadě lidí peněženka nacpaná bankovkami nebo pořádně tučné konto v bance. Pokud si ji ale dobře naplánujete a dodržíte pár základních pravidel, luxusní dovolená na palubě vás může vyjít mnohem levněji než prázdniny v rezortu. To, že na ní poznáte a zažijete mnohem víc, to je věc další.

 

Jak tedy při výběru vaší plavby dosáhnout na tu co možná nejvýhodnější cenu a získat pokud možno co největší hodnotu za co nejméně peněz? Cest je hned několik.

1. Včasná rezervace

Nechat vše na poslední chvíli nemusí být vždy tím nejlepším řešením. Čas od času se samozřejmě objeví výhodné last minute nabídky, jejich hodnota ale většinou nepřekoná to, co za své peníze můžete získat, rozhodnete-li se dostatečně včas. Jste-li tedy v pozici, že si svoji dovolenou můžete naplánovat opravdu hodně dopředu, udělejte to. (Viz níže „Kdy rezervovat plavbu“).

Zákazníky, kteří nezaváhají a objednají si u nás plavbu s českým delegátem záhy po jejím zveřejnění na našem webu, od nás automaticky dostanou balíček výhod. Být mezi nimi může třeba exkurze v přístavu zdarma nebo nápojový balíček – na kterou z nich se mohou těšit, jim řekneme v popisu každé plavby. Vyplatí se proto určitě sledovat novinky na našem webu nebo se rovnou přihlásit k odběru našeho newsletteru. Tomu, kdo to udělá, žádná nová plavba „first minute“ už neunikne.

Přehled všech našich plaveb s českým delegátem najdete zde.

2. Last minute plavby

Pokud není kapacita lodi zcela vyprodaná, mohou lodní společnosti dva až tři měsíce před plavbou nabídnout neobsazené kajuty za zvýhodněnou cenu. V tomto okamžiku ale už bývá výběr značně omezený: vícelůžkové kajuty jsou výjimkou a pryč už budou s největší pravděpodobností i kajuty vnitřní. Na last minute plavby rozhodně není dobré vsázet v hlavní sezóně a už vůbec ne, plánujete-li cestovat více než ve dvou – s rodinou nebo větší skupinou. Last minute zkrátka ve světě výletních lodí není zdaleka tak rozšířený jako u dovolených v hotelích a na to, že se nějaká zvýhodněná nabídka na poslední chvíli objeví, se není možné spoléhat. Vyčkávací strategii proto můžeme doporučit maximálně pro dvojice, které musí dostupnost vybrané plavby bedlivě sledovat.

Přehled všech last minute plaveb najdete zde.

3. Sleva pro skupiny

Více lidí znamená více zábavy, ale také výhodnější cenu pro každého. Přemýšlíte-li tedy nad dovolenou na lodi, vezměte s sebou rodinu, přátele nebo třeba kolegy z práce či rovnou celou firmu. Podmínky i výše slevy se u jednotlivých společností a plaveb liší.

Jak slevu uplatnit? Dejte nám vědět vaše plány a naše skupinové oddělení vám zpracuje nabídku přímo na míru.

4. Věrnostní sleva pro naše zákazníky

Naši zákazníci jsou pro nás na prvním místě a my jsme připraveni udělat všechno pro to, aby si svoji plavbu užili na maximum a pluli s námi i příště. Pro ty, kteří se k nám vrátí, máme připravenou slevu ve výši 5%. Věrnostní sleva od nás se sčítá s věrnostní slevou lodní společnosti (viz níže „Věrnostní programy lodních společností“), není ji však možné uplatnit na last minute plavby a některé již zlevněné plavby.

Jak slevu uplatnit? Řekněte si o ni :)

5. Věrnostní programy lodních společností

Nejen my, ale i samotné lodní společnosti odměňují zákazníky, kteří se na paluby jejich lodí vracejí. Nějakou formu věrnostních programů najdete u většiny společností, na následujících řádcích proto představíme pouze hlavní benefity těch největších z nich.*

MSC Cruises – MSC Voyagers Club


Určený pro: zákazníky, kteří již pluli nebo teprve poplují s MSC Cruises
Hlavní výhoda: 5% sleva pro všechny cestující ve stejné kajutě s členem klubu (Sleva se sčítá s některými slevami a akcemi MSC Cruises, na vybraných plavbách tedy zákazníci mohou dosáhnout na 15-20% slevu.)
Další vybrané výhody: uvítací koktejl a každodenní dávka čerstvého ovoce v kajutě, uvítací balíček se sektem a jahodami v čokoládě – kompletní seznam výhod najdete zde
Podmínky pro uplatnění v CK: zaslání členského čísla při rezervaci plavby
Pro nečleny: Registrovat se do klubu je možné již před první plavbou s MSC Cruises, zapotřebí je rezervační číslo plavby. V době první plavby sice na výhody nárok není, za plavby je však možné získat body a ty uplatnit později. Stát se členem klubu můžete ještě dnes (sekce „Become a member“).

Kompletní podmínky a výhody MSC Voyagers Clubu najdete zde.

Costa Cruises – Costa Club


Určený pro: zákazníky, kteří již pluli nebo teprve poplují s Costa Cruises
Hlavní výhoda: sleva ve výši 10-20 % na vybraných plavbách pro všechny cestující ve stejné kajutě s členem klubu
Další vybrané výhody: uvítací dárek, kredit na útratu na palubě, výlet zdarma anebo prohlídka míst na lodi, která jsou hostům za normálních podmínek nepřístupná – kompletní seznam výhod najdete zde
Podmínky pro uplatnění v CK: zaslání členského čísla při rezervaci plavby
Pro nečleny: Registrovat se do klubu je možné již před první plavbou s Costa Cruises. Učiníte-li to, bude vás na palubě čekat uvítací dárek.

Kompletní podmínky a výhody Costa Clubu najdete zde.

Royal Caribbean - Crown and Anchor Society


Určený pro: zákazníky, kteří již pluli nebo teprve poplují s Royal Caribbean
Hlavní výhoda: není ve formě jednorázové slevy, ale má podobu přístupu k exkluzivním nabídkám a slevám na kajuty s balkonem a apartmá
Další vybrané výhody: přístup do soukromého společenského prostoru (lounge), večeře s kapitánem nebo plavba zdarma v apartmá – kompletní seznam výhod najdete zde
Podmínky pro uplatnění v CK: zaslání členského čísla při rezervaci plavby
Pro nečleny: Registrovat se do klubu je možné již před první plavbou s Royal Caribbean.

Kompletní podmínky a výhody Crown and Anchor Society najdete zde.

Princess Cruises - Captains Circle
Určený pro: zákazníky, kteří již pluli nebo teprve poplují s Princess Cruises
Hlavní výhoda: není ve formě slevy, ale má podobu přístupu k exkluzivním nabídkám
Další vybrané výhody: exkluzivních akce určené výhradně pro členy klubu, připojení k internetu na palubě v ceně plavby, ochutnávka vín zdarma - kompletní seznam výhod najdete zde
Podmínky pro uplatnění v CK: zaslání členského čísla při rezervaci
Pro nečleny: Registrovat se do klubu je možné již před první plavbou s Princess Cruises.

Kompletní podmínky a výhody Captains Circle najdete zde.

Norwegian Cruise Line - Latitudes
Určený pro: zákazníky, kteří již pluli nebo teprve poplují s Norwegian Cruise Line
Hlavní výhoda: není ve formě slevy, ale má podobu přístupu k exkluzivním nabídkám
Další vybrané výhody: uvítací láhev šumivého vína, prioritní vylodění, 7denní plavba zdarma - kompletní seznam výhod najdete zde
Podmínky pro uplatnění v CK: zaslání členského čísla při rezervaci
Pro nečleny: Registrovat se do klubu je možné již před první plavbou s Norwegian Cruise Line.

Kompletní podmínky a výhody Latitudes najdete zde.

* Přehled výhod je pouze informativní. Aktuální podmínky věrnostních programů najdete na webových stránkách jednotlivých společností.


Kdy rezervovat plavbu

Jak už bylo řečeno v úvodu, obecně platí, že nejlepší je rezervovat plavbu co možná nejdříve. Pravidlo čím dříve, tím lépe přitom platí pro všechny lodní společnosti a mnohdy výhodnější cena je jen jedním z důvodů. Ideální je zakoupit plavbu 9 a více měsíců před vyplutím: kajuty ještě většinou nejsou vyprodané a v tomto období je také možné očekávat ze strany lodních společností cenové „akce“, která mají zákazníky motivovat k včasnému nákupu.

Co se týče last minute akcí, na které často vsází lidé mířící do hotelových rezortů, ty ve světě výletních lodí fungují v podstatně omezenější míře. Narazit se na ně samozřejmě dá, ale jsou velmi ojedinělé a podmíněné rychlým podpisem smlouvy a okamžitou platbou, které zákazníci často nejsou schopni. V okamžiku, kdy je plavba za last minute cenu lodní společností nabídnuta, už také bývá do značné míry omezen výběr kajut a vícelůžkové už jsou až na výjimky zcela vyprodané.

Při rezervaci plavby je důležité zvážit také to, s kým cestujete:

  • Rodina se dvěma dětmi v jedné kajutě: Doporučujeme rezervovat plavbu alespoň 7 měsíců před vyplutím. Kajuty s dvěma přistýlkami se většinou vyprodají jako první, dvojnásob to pak platí při plavbách v letních termínech a v oblasti Středozemního moře. Někdy lodní společnosti prodej kajut s přistýlkami pozastaví – rizikové jsou termíny a destinace jako v předchozím případě.
  • Rodina se dvěma dětmi ve dvou kajutách: I tady je vhodné provést rezervaci minimálně 5 měsíců před plavbou, a to zvláště tehdy, chcete-li mít kajuty u sebe (ty je možné propojit dveřmi). Pokud na blízkosti kajut netrváte, je riziko výprodeje menší.
  • Rodina s jedním dítětem, respektive kajuta pro tři osoby: Standardně se jedná o snadnější rezervaci a platí, že kajuty pro tři osoby jsou dostupnější než ty pro čtyři. Je tomu tak proto, že v zásadě všechny kajuty na lodi je možné tímto způsobem naplnit. U těch vnitřních a venkovních s oknem se přistýlka většinou řeší formou výklopné horní postele, u kajut s balkónem pak rozkládacím gaučem. I tady se však – především v letní sezóně – může stát, že lodní společnost prodej kajut pro tři osoby pozastaví a prodává jen kajuty pro dva.
  • Dvě osoby v jedné kajutě: Kajuty pro dvě osoby jsou vůbec nejprodávanějšími typy kajut, ale i přesto doporučujeme rezervaci alespoň 2 měsíce před plavbou. Rozhodnete-li se ale na poslední chvíli, je dost dobře možné, že uspějete i dva nebo tři týdny před vyplutím. To platí v případě, že jste dostatečně flexibilní, co se týče podpisu smlouvy a realizace platby. I když jsou „dvojky“ jednoznačně nejsnadnější, nikdo vám nezaručí, že se v hlavní sezóně od června do poloviny září nevyprodají i ony.

Kromě klasických plaveb se v nabídce lodních společností objevují i plavby „speciální“. Tady je návod na jejich rezervaci.

  • Kajuty s dopravou zahrnutou v ceně: Dost často se nabídka plavby s dopravou do a z přístavu v ceně objeví u společnosti MSC Cruises. Tady určitě dlouho neváhejte a rezervuje ji okamžitě poté, co na ni narazíte. Jedná se o velmi oblíbenou záležitost, která se vyprodá velmi rychle: důvodem je samozřejmě cenové zvýhodnění, ale také výborná organizace, která zaručí, že vy se už v podstatě nemusíte o nic starat. Doporučit můžeme především plavby s leteckou dopravou, v jejichž ceně je zahrnut nejen samotný let, ale také autobusový transfer z letiště do přístavu.
  • Plavby s českým delegátem: I toto je velmi žádaný typ plavby, vyhledávaný hlavně těmi klienty, kteří se nedomluví anglicky, případně opravdu nechtějí nic organizovat sami. Delegát se hostů ujme od okamžiku jejich příjezdu do přístavu a postará se o vše potřebné: pomůže s dokumentací a naloděním, je k dispozici po celou dobu pobytu na lodi, organizuje fakultativní výlety, komunikuje jménem zákazníků s recepcí apod. Loď není hotel a pro mnoho lidí může být především prvních několik dní orientace na ní náročnější. Riziko plavby s českým delegátem existuje v zásadě jedno jediné, a to je to, že se plavba s ním v případě nedostatečného zájmu zruší. Pokud k tomu dojde, je klientům samozřejmě vráceno 100 % vynaložených finančních prostředků a je jim nabídnuta alternativní plavba. Dobrá zpráva je, že v uplynulém roce 2016 se nám podařilo zrealizovat celých 96 % vypsaných plaveb s českým delegátem, riziko je tedy poměrně malé.
  • Plavby pro skupiny: Vyrážíte-li na plavbu s širší rodinou, kolektivem přátel nebo dokonce kolegů, pokuste se rezervovat plavbu co možná nejdříve. Kromě toho, že jsme schopni nabídnout vám zvýhodněnou skupinovou cenu (viz výše „Sleva pro skupiny“), připravíme pro vás nabídku na míru vašim potřebám (včetně případné dopravy do a z přístavu, českého delegáta, fakultativních výletů apod.) – což samozřejmě nějakou dobu trvá.
  • Svatba na lodi: Přesto, že oficiálně tuto formu obřadu nelze uznat, jsou svatby na lodi velmi oblíbené, a to hlavně u již oddaných párů, které si tímto způsobem stvrzují závazek nebo znovu navozují jedinečnou atmosféru jejich velkého dne. Rádi vám s realizací svatby na palubě pomůžeme, ale musíme o tom vědět opravdu hodně dopředu.
  • Plavby pro fyzicky hendikepované: Speciálně přizpůsobené kajuty, bezbariérové řešení palub, asistence při nalodění a vylodění jsou u většiny lodních společností naprostou samozřejmostí a není proto důvod, proč by se fyzicky hendikepovaní lidé museli svého snu o dovolené na lodi vzdát. Vzhledem k tomu, že počet bezbariérových kajut je samozřejmě omezen, doporučujeme provést jejich rezervaci bez delšího otálení.

Cestovat ve větší skupině, být věrný a především rezervovat plavbu v dostatečném předstihu, to je klíč k výhodným výletním plavbám, které si může dovolit úplně každý.  

Vyberte si z naší široké nabídky plaveb po celém světě ještě dnes.