Adelaide
Adelaide

Plavby v okolí

Adelaide / Austrálie

Na jižním pobřeží Austrálie leží v zálivu svatého Vincenta hlavní město státu Jižní Austrálie, Adelaide. Páté největší město Austrálie má asi 1,3 milionu obyvatel.

Adelaide je jedním z mála australských hlavních měst, které nevzniklo jako trestanecká kolonie. Město, pojmenované na počest britské královny Adelaide, manželky krále Viléma IV., bylo založeno roku 1836 jako hlavní město nově vznikající britské provincie v oblasti, kterou odedávna obýval původní lid Kaurna. Město prosperovalo a až do druhé světové války bylo třetím největším na celém kontinentu. Po válce našlo v Adelaide své sídlo hned několik významných výrobních společností, v 70. letech se pak město stalo kulturním centrem, kterým zůstává dodnes.

Adelaide se může pochlubit jedněmi z nejhezčích koloniálních staveb v celé Austrálii. Dobrým příkladem je nádherná budova Parlamentu s deseti korintskými sloupy, kterou návštěvníci mohou obdivovat v rámci bezplatných prohlídek s průvodcem. Jednou z nejlepších ukázek koloniální architektury v celé Austrálii je Ayersův dům, bývalý domov premiéra Sira Henryho Ayerse, po němž byla pojmenována také slavná skála Uluru.

Pás parků podél břehů řeky Torrens, známý jako Adelaide Park Lands, je domovem hned několika známých muzeí. Umělecká galerie Jižní Austrálie spravuje na 35 tisíc děl – druhou největší státní sbírku umění v Austrálii. Kdo se chce seznámit s příběhem původního australského lidu, měl by vyrazit do Jihoaustralského muzea, jehož kolekce aboridžinského umění a artefaktů je největší na světě. Expozice Australského národního centra vína představí zájemcům proces výroby tohoto oblíbeného nápoje, samozřejmostí jsou také komentované prohlídky doplněné degustací.

Z vnitrozemí Adelaide obklopuje hřeben nízkých hor, jehož nejvyšším bodem je Mount Lofty, vysoká 727 metrů. Jen co by kamenem dohodil od ní, se nachází park a chráněná oblast Cleland, kde na návštěvníky v původní krajině australské buše čekají klokani, koaly nebo emu.  Zbytky původní vegetace si návštěvníci dodnes mohou prohlédnout také v Národním parku Belair. Kdo dává přednost moři, nebude zklamaný z Glenelgu, hezkého rezortního města s předlouhou písečnou pláží.

Hlavní nákupní oblastí Adelaide je ulice Rundle s pěší Rundle Mall a nespočtem kaváren, butiků a obchodů, oblíbená také pouličními umělci. Už v polovině 19. století bylo založeno Centrální tržiště se stovkami stánků nabízejících čerstvou zeleninu a ovoce, květiny, sýry, maso a mořské plody.

Adelaide je kulinářskou Mekkou kontinentu s největším počtem restaurací na obyvatele ze všech australských měst. Ochutnávku je možné začít v místních pekařstvích, která mají v nabídce například plněné pečivo „pastie“, (většinou) masem plněné rolky a „žabí“ koláč (překvapivě - ve tvaru žáby). Jakoukoli mezinárodní kuchyni (a že jich je ve městě k dispozici nespočet) se pak určitě vyplatí zapít sklenkou nebo dvěma výborného vína – třeba z regionu Barossa nebo Adelaidských hor.

Místa, která stojí za to vidět

Adelaide Park Lands – Projděte se nádhernými parky na obou březích řeky Torrens, založenými už v době samotného vzniku města.

South Australia Museum – Nahlédněte do historie i kultury původního australského lidu v muzeu s největší sbírkou aboridžinského umění na světě.

Ayers House – Nenechte si ujít prohlídku jednoho z nejkrásnějších příkladů koloniální architektury v Austrálii, dům bývalého australského premiéra Sira Henryho Ayerse.

Cleland Wildlife Park – Prohlédněte si koaly, klokany a emu při návštěvě parku chránícího původní australskou buš.

Migration Museum – Seznamte se s historií imigrace a osidlování Jižní Austrálie v nejstarším muzeu svého druhu na kontinentu.

Central Market – Nakupte čerstvou zeleninu, vynikající sýry nebo mořské plody na tržišti, založeném už v polovině 19. století. 

Adelaide Hills – Vyrazte za ochutnávkou prvotřídního australského vína, které roste na svazích hned za branami města.


Místa, která stojí za to vidět