Geraldton
Geraldton

Plavby v okolí

Geraldton / Austrálie

Ve středu západního pobřeží Austrálie 420 kilometrů severně od Perthu se na břehu Indického oceánu rozkládá Geraldton. Město ve státě Západní Austrálie má necelých 40 tisíc obyvatel.

Archeologické nálezy prokázaly, že původní australští obyvatelé sídlili v oblasti dnešního Geraldtonu už před 40 tisíci lety. V 17. a 18. století přistálo hned několik evropských posádek u břehů 60 kilometrů vzdálených ostrovů Houtman Abrolhos, až v roce 1839 ale přístav při své plavbě minul britský průzkumník George Grey. Roku 1848 byla v regionu objevena železná ruda a byl tady otevřen první důl, o dva roky později byl vytyčen samotný Geraldton. Za druhé světové války bylo město základnou cvičné jednotky australského letectva, dnes je důležitým námořním přístavem i centrem hornictví, rybolovu a turismu.

Už v roce 1878 byla vystavěna budova železniční stanice, dnes hezky zrekonstruovaná ikona jeho západní části, kde dnes sídlí návštěvnické centrum. Z let 1916-38 pak pochází katedrála svatého Františka Xaviera, považovaná za jednu z nejkrásnějších katedrál světa z 20. století.

Přímo v přístavu se nachází Muzeum Západní Austrálie, které hostí stálé expozice na téma historie regionu, kultury původního lidu, ale také artefakty z vraku lodě Batavia Nizozemské Východoindické společnosti, která tady ztroskotala v roce 1629. Na vrcholku hory Mount Scott najdou zájemci o vojenskou historii památník HMAS Sydney z druhé světové války, připomínající zničení křižníku německou lodí v roce 1941.

Důležitou kulturní a historickou památkou města je maják Point Moore. Nejstarší přeživší maják z doby Commonwealthu v Západní Austrálii a první ocelová věž na území pevninské Austrálie se vypíná do výšky 35 metrů a jsou od ní nádherné výhledy na oceán.

Teprve před pár lety byla zrekonstruována oblast opuštěného nádražního pozemku na pobřeží, kde dnes na návštěvníky čekají hezký park s hřištěm, veřejné pláže, místa na piknik i kurt na míčové sporty. Oblíbené jsou tady procházky, ale také vyjížďky na kole nebo kolečkových bruslích, od jara do podzimu pak díky stálému proudění vzduchu také windsurfing a kitesurfing, po celý rok surfování a standup paddleboarding.

Pobřeží města nabízí hned několik hezkých pláží, těmi nejznámějšími jsou Tarcoola, Back, Separation Point, Point Moore, Pages, Champion Bay, St Georges, Sunset, Bluff Point a samozřejmě Městská pláž s vodním parkem, oblíbeným hlavně rodinami s dětmi.

Na své si v Geraldtonu přijdou i ti, kteří se chtějí podívat pod hladinu teplého Indického oceánu s několika vraky lodí. Mezi ty nejoblíbenější patří South Tomi, pašerácká rybářská loď západoafrické republiky Togo vyrobená v Japonsku a potopená u břehů Západní Austrálie v roce 2004.

Komu by Geraldton nestačil, může vyrazit na člunu k ostrovům Houtman Abrolhos, souostroví 122 ostrovů v Indickém oceánu 60 kilometrů západně od přístavu. Nabízí nejen nespočet překrásných pláží, ale také nádherný korálový útes pod hladinou, lákající k průzkumům se šnorchlem nebo bombou na zádech.

Místa, která stojí za to vidět

Visitor Centre - Navštivte informační centrum v hezky zrekonstruované historické budově vlakového nádraží z roku 1878.

Francis Xavier Cathedral – Obdivujte jedinečnou architekturu katedrály, považované za jednu z nejkrásnějších katedrál 20. století na světě.

Point Moore Lighthouse - Kochejte se nádhernými výhledy od 35metrového majáku z roku 1878, první ocelové věže v pevninské části Austrálie.

HMAS Sydney Memorial - Zavzpomínejte na události druhé světové války u památníku křižníku, zničeného v roce 1941.

Museum of Western Australia - Prohlédněte si artefakty z vraku lodě Batavia z roku 1629 a nahlédněte do historie regionu i kultury jeho původních aboridžinských lidí.

South Tomi – Ponořte se k umělému útesu, kterému dal základ vraku rybářské lodi, potopené v místních vodách v roce 2004.

Houtman Abrolhos Islands  - Prozkoumejte překrásné pláže a fascinující život korálového útesu Indického oceánu v souostroví více než 120 ostrovů. 


Místa, která stojí za to vidět