Arica

Arica / Chile

Na severu západního pobřeží Chile leží ve stejnojmenné provincii Arica, domov asi 200 tisíc obyvatel. Nejsevernější město Chile se nachází jen necelých 20 kilometrů od hranice se sousedním Peru.

Archeologické nálezy prokazují, že oblast byla osídlena už před 10 tisíci lety. V polovině 16. století sem dorazili Španělé a už v koloniální době byla Arica důležitým námořním přístavem. Po skončení španělské nadvlády v roce 1821 region připadl Peru, od něhož jej jako důsledek tichomořské války získalo v roce 1880 Chile, kterému patří dodnes.

Katedrála svatého Marka byla sice vystavěna v gotickém stylu, pochází však až z roku 1876 a jejím tvůrcem je známý francouzský architekt Gustave Eiffel. Nedaleko od centra se 139 metrů nad mořskou hladinu vypíná hora Morro de Arica, z jejíhož vrcholu jsou nádherné panoramatické výhledy. Místo hrálo významnou roli v dějinách regionu, a kdo se o nich chce dozvědět více, měl by navštívit Historické a vojenské muzeum. Široká sbírka archeologických nálezů včetně zajímavých petroglyfů nebo skvěle zachovaných inckých mumií pak čeká v Archeologickém muzeu San Miguel de Azapa.

Arica je známá svými nádhernými plážemi, oblíbenými především surfaři. Ti těží také z mírného klimatu severního Chile, pro něž je Arica často nazývaná „městem věčného jara“. Ta nejlepší místa pro relaxaci a bezpečné koupání se pak nacházejí jižně od města. Pobřeží je tady lemované dramatickými útesy s jeskyněmi, využívanými lidmi kultury Chinchorro už před 9 tisíci lety.

Asi půl hodiny jízdy od města se rozkládá údolí Azapa, zelená a úrodná oáza, využívaná pro pěstování zeleniny a oliv. Na východě se k nebi zvedají majestátní vrcholky And, jež jsou domovem Národního parku Lauca a jezera Chungará. Se svojí nadmořskou výškou 4 517 metrů nad mořem jde o jedno z 30 nejvýše položených jezer světa a odraz okolních hor v jeho klidné hladině je okouzlující. Národní park samotný je biosférickou rezervací zapsanou na seznam UNESCO: na příznivce aktivního trávení volného času tady čekají kilometry pěších treků, krásná příroda a řada druhů zvířat, mezi nimi například plameňáci, lamy nebo alpaky.

Asi 3 tisíce metrů nad mořem se pak směrem zpět k pobřeží nachází Pucará de Copaquilla, pozůstatky před-hispánského opevnění z 12. století, od jehož kamenných zdí jsou hezké výhledy na úchvatnou pouštní krajinu. Kdo touží po troše relaxace, neměl by si nechat ujít koupel v horkých pramenech Termas de Jurasi s překrásnou scenérií.

Mezi chilské speciality, které stojí za to v Arice ochutnat, patří pan con pebre, chléb s čerstvou pomazánkou z rajčat, ostré papriky, cibule a olivového oleje, machas a la parmesana, škeble pečená se sýrem, nebo maso s lam či alpak, podávané často s quinoou a zapíjené neoficiálním národním nápojem pisco sour, brandy z hroznů míchanou s citronovým džusem a cukrem.

Místa, která stojí za to vidět

Morro de Arica – Užijte si překrásné západy slunce z vrcholku hory, vypínající se 139 metrů nad hladinu moře.

Catedral de San Marcos – Obdivujte překrásnou katedrálu, vystavěnou na konci 19. století tvůrcem známé Eiffelovy věže v Paříži.

MUSEOA Arqueologico San Miguel de Azapa – Nahlédněte do prastaré historie osídlení strategického regionu i magických a náboženských světů jeho dávných obyvatel.

Parque Nacional Lauca – Vyrazte na trek nádhernou krajinou národního parku, který je domovem plameňáků i lam.

Cuevas de Anzota – Projděte se kolem dramatických útesů s nádhernými výhledy na oceán a nahlédněte do jeskyní, využívaných už prehistorickými kulturami.

Chungará Lake – Nechejte se okouzlit odrazem zasněžených vrcholků v jednom z nejvýše položených jezer světa.

Playa Chinchorro – Koupejte se, opalujte a užijte si vodní sporty na hezké pláži s parky, restauracemi i sladkovodním plaveckým bazénem.


Místa, která stojí za to vidět


Plavby do

Itálie, Francie, Španělsko, Maroko, Barbados, Kolumbie, Panama, Ekvádor, Peru, Chile, Zámořské území Velké Británie, Francouzská Polynésie, Zámořské společenství Francie, Samoa, Tonga, Fidži, Vanuatská republika, Nová Kaledonie, Austrálie, Papua Nová Guinea, Japonsko, Jižní Korea, Tchaj-wan, Čína, Vietnam, Singapur, Malajsie, Srí Lanka, Indie, Omán, Jordánsko, Řecko ze Savony na lodi Costa Deliziosa

Loď: Costa Deliziosa
Trasa: Itálie, Francie, Španělsko, Maroko, Barbados, Kolumbie, Panama, Ekvádor, Peru, Chile, Zámořské území Velké Británie, Francouzská Polynésie, Zámořské společenství Francie, Samoa, Tonga, Fidži, Vanuatská republika, Nová Kaledonie, Austrálie, Papua Nová Guinea, Japonsko, Jižní Korea, Tchaj-wan, Čína, Vietnam, Singapur, Malajsie, Srí Lanka, Indie, Omán, Jordánsko, Řecko
Nalodění a vylodění: Savona, Itálie
Trvání: 118 nocí