Philipsburg (Svatý Martin)
Philipsburg (Svatý Martin)

Plavby v okolí

Philipsburg (Svatý Martin) / Autonomní státy Nizozemska

Svatý Martin je jedním z nejnavštěvovanějších ostrovů v Karibiku. I přes svou malou rozlohu (87 km2) je rozdělen mezi Francii a Nizozemsko, díky čemuž je skutečným světovým unikátem. Obě části se liší – nizozemská část je rušnější a komerčnější. Francouzská je klidná, komorní a bez velkých hotelových resortů. Největším a hlavním městem nizozemské části je Philipsburg, překrásné koloniální město s pastelovými domky a desítkami obchodů, které nabízejí elektroniku, luxusní předměty, oblečení i místní produkty. Ostrov je navíc bezcelní zónou, takže Philipsburg je skutečným rájem nakupování. Naproti tomu Marigot, hlavní město francouzské části, je o něco klidnější, za to s vyhlášenými restauracemi i historickou pevností sv. Ludvíka. Největší atrakcí celého ostrova je pláž Maho, která leží přímo u konce ranveje mezinárodního letiště Princezny Juliany. Letadla tak turistům přistávají jen několik metrů nad hlavou a vedle příjemného koupání tu tak návštěvníci zažijí i trochu adrenalinu.

Během dlouhé historie ostrova se zde vystřídalo několik domorodých kmenů. První sem pravděpodobně dorazily kmeny Ciboney z Kuby, dále Arawakové, jejichž společnost vyvrátili v 8. století bojovní Karibové. Ti se zde střetli i s Kryštofem Kolumbem, který sem zavítal během své druhé expedice ke břehům Nového světa. Psal se zrovna 11. listopad 1493, svátek sv. Martina, po němž byl ostrov také pojmenován. Sv. Martin však zůstal dlouhá léta mimo zájem kolonizátorů. Až v první polovině 17. století se stal předmětem sváru Francouzů a Holanďanů, jejichž tahanice nakonec v r. 1648 vyústily v podepsání Concordské smlouvy o společném sdílení ostrova. S kultivací ostrova a začátkem pěstování bavlny, tabáku a cukrové třtiny sem obě mocnosti dovezly velké množství otroků. Jejich počet brzy převýšil počet vlastníků půdy. Kruté zacházení ovšem vyvolávalo časté rebelie, až bylo otroctví na francouzské straně v r. 1848 zrušeno. V nizozemské části trvalo otroctví ještě o 15 let déle. Bez otroků ovšem ekonomika začala značně strádat. Velká podpora přišla v r. 1939, kdy bylo město Philipsburg vyhlášeno bezcelním přístavem. Během druhé světové války tu Američané zřídili vojenskou základnu a postavili letiště. To mělo výrazný podíl na pozdějším rozvoji turistického ruchu, který Nizozemci začali v 50. letech 20. století masivně podporovat. Francouzům to trvalo dalších 20 let. Dnes je turismus hlavní složkou hospodářství. Příjemný ostrov s evropskou atmosférou, dobrou kuchyní i krásnými plážemi navštíví ročně až 1 milion turistů.

Místa, která stojí za to vidět:

Philipsburg – pláž

Philipsburg – Voorstraat

Philipsburg – Captain Hodge Pier

Maho Beach

Marigot – přístav

 

Vychutnejte si místní speciality…

Guavaberry – tradiční likér z místních bobulí guavaberry

Callaloo – polévka se špenátem, okrou, vepřovými plátky a kořením

Philipsburg pancakes – místní palačinky s dýňovým pyré


Místa, která stojí za to vidět


Plavby do Philipsburgu

Francie, Portugalsko, Britské Panenské ostrovy, Svatý Martin, Antigua a Barbuda, Martinik z Le Havru na lodi MSC Virtuosa

Loď: MSC Virtuosa
Trasa: Francie, Portugalsko, Britské Panenské ostrovy, Svatý Martin, Antigua a Barbuda, Martinik
Nalodění: Le Havre, Francie
Vylodění: Fort-de-France (Martinik), Zámořský departement Francie
Trvání: 14 nocí

Španělsko, Francie, Itálie, Portugalsko, Svatý Martin, Martinik, Guadeloupe z Barcelony na lodi Costa Fortuna

Loď: Costa Fortuna
Trasa: Španělsko, Francie, Itálie, Portugalsko, Svatý Martin, Martinik, Guadeloupe
Nalodění: Barcelona, Španělsko
Vylodění: Pointe-à-Pitre (Guadeloupe), Zámořský departement Francie
Trvání: 17 nocí