Santa Cruz de Tenerife
Santa Cruz de Tenerife

Plavby v okolí

Santa Cruz de Tenerife / Španělsko

Tenerife je se svou rozlohou 2034 km2 největším z Kanárských ostrovů. Žije zde přibližně 900 tisíc obyvatel. Díky své bujné vegetaci i kráse je přezdíván „ostrovem věčného jara“. Jeho celoroční příjemné klima i fascinující příroda, které jasně dominuje sopka a nejvyšší hora Španělska, Pico de Teide, nenechá nikoho na pochybách, že toto místo je skutečným rájem na zemi. Hluboké lesy, banánové plantáže, exotické pláže s černým sopečným pískem i tajemná vulkanická krajina – to vše tento úžasný ostrov nabízí svým návštěvníkům. Ne nadarmo je také považován za „mikrokontinent“. Najdete zde prakticky vše – od rovinatého pobřeží a příjemných pláží, přes útesy a lesy až po majestátní 3718 metrů vysoký vrchol Pico de Teide, který je v zimě pokrytý sněhem.

Hlavním a největším městem je Santa Cruz de Tenerife, které je zároveň i hlavním městem Kanárských ostrovů (společně s Las Palmas na Gran Canaria). Město s 400 tisíci obyvateli je sídlem vlády i parlamentu a poloviny ministerstev autonomního společenství. Santa Cruz je plné zajímavých památek, jako je například kostel Neposkvrněného početí z r. 1500. Narazíte tu i na koloniální domy či moderní stavby, z nichž nejslavnější je bezesporu Auditorium od slavného španělského architekta Calatravy. Nedaleko města jsou pěkné pláže, mezi které patří i Playa de las Teresitas s jemným žlutým pískem. V Santa Cruz také každoročně probíhá věhlasný karneval. Ten je hned po karnevalu v Riu de Janeiru druhým nejslavnějším na světě.  

V těsném sousedství Santa Cruz leží další důležité město – San Cristóbal de La Laguna, které je univerzitním centrem ostrova i nejdůležitějším historickým městem. V r. 1999 bylo díky své zachovalé koloniální architektuře a několika důležitým kostelům včetně katedrály zapsáno na seznam světového dědictví UNESCO. Město bylo postaveno na konci 15. stol. na základech mnohem staršího sídla původní kultury Guanche a až do 18. stol. bylo hlavním městem ostrova. Dnes je významnou historickou lokalitou i počátečním bodem pro výjezd na sopku Pico de Teide.            

Místa, která stojí za to vidět:

 • Santa Cruz – kostel San Marcon
 • Santa Cruz – Auditorio
 • sopka Pico de Teide
 • La Laguna
 • Taganana
 • pláž Las Teresitas

Vychutnejte si místní speciality…

 • Mojo – tradiční omáčka z oleje, česneku a mnoha bylinek přidávaná k řadě pokrmů
 • Potajes – oblíbená zeleninová polévka
 • Conejo en salmorejo – králičí dušenina s koriandrovou omáčkou  
 • Bienmesabe – mandlová pasta s medem servírovaná se zmrzlinou
 • Rapaduras – cukrovinka z cukrové třtiny
 • Místní vína – Abona, Tacoronte-Acentejo, atd.

Místa, která stojí za to vidět


Plavby z Tenerife

Španělsko, Portugalsko z Tenerife na lodi MSC Opera

Loď: MSC Opera
Trasa: Španělsko, Portugalsko
Nalodění: Santa Cruz de Tenerife, Španělsko
Vylodění: Funchal, Portugalsko
Trvání: 3 noci

Španělsko, Namibie, Jihoafrická republika z Tenerife na lodi Costa Smeralda

Loď: Costa Smeralda
Trasa: Španělsko, Namibie, Jihoafrická republika
Nalodění: Santa Cruz de Tenerife, Španělsko
Vylodění: Kapské Město, Jihoafrická republika
Trvání: 13 nocí