Sevilla

Plavby v okolí

Sevilla / Španělsko

V jihozápadní části Španělska se na břehu řeky Guadalquivir 80 kilometrů od jejího ústí do Atlantského oceánu rozkládá Sevilla. Hlavní město Andalusie má asi 700 tisíc obyvatel a je jediným říčním přístavem země.

Sevilla byla založena coby římské město Hispalis už před více než 2 tisíciletími a poté, co ji v roce 712 dobyli muslimští Maurové, byla známá jako Ishbiliyya. V polovině 13. století byla začleněna do Kastilského království a po objevení Ameriky se stala ekonomickým centrem Španělska s monopolem na přes-atlantický obchod. Roku 1519 ze Sevilly vyrazil na svoji plavbu kolem světa známý objevitel Fernao de Magalhaes. V době baroka v 17. století bylo město na vrcholu svého rozkvětu, po španělské občanské válce za vlády generála Franca však bylo izolováno a upadalo, znovu vzpamatovávat se začalo až po druhé světové válce. Dnes je hned po Barceloně a Madridu třetím nejnavštěvovanějším městem v celém Španělsku. 

Sevilla se může pochlubit nádherným starým městem, jež je domovem hned tří památek zapsaných na seznam UNESCO. Hradní komplex Alcázar byl vystavěn už v době, kdy Španělsku vládla maurská dynastie Almohad, gotická sevillská katedrála s hrobkou známého mořeplavce Kryštofa Kolumba a maurskou hodinovou věží, známou jako Giralda, pak pochází ze století 15. - 16. Indické archivy založil v roce 1785 král Karel III. s cílem shromáždit na jednom místě dokumenty o španělských koloniích ve světě. Dnes jsou tyto výjimečně cenné archiválie k vidění v bývalé budově sevillské obchodní burzy, která je nádherným příkladem španělské renesanční architektury.

V roce 2011 byla dokončena výstavba jedinečného projektu Las Setas (Houby), údajně největší dřevěné struktury na světě, jež měla oživit dlouho zanedbávané náměstí Plaza de la Encarnación. Moderní stavba hostí tržiště a podzemní archeologický komplex, z její střechy se otevírají nádherné výhledy na město. Fanoušci Hvězdných válek by měli zavítat na rozlehlé náměstí Plaza de Espana, vybudované při příležitosti světové výstavy v roce 1929 a sloužící jako kulisa při natáčení známého snímku.

Sevilla je domovem celé řady skvělých muzeí. Zájemci o umění by si neměli nechat ujít Muzeum výtvarných umění, založené už v roce 1835, příznivci historie pak Archeologické muzeum nebo Námořní muzeum v monumentální Zlaté věži z roku 1220. Sevilla je známá jako centrum flamenca, temperamentního španělského tance, jímž proslulo zejména její předměstí Triana. Kdo se o něm chce dozvědět více, může navštívit interaktivní Muzeum flamenca, nabízející nejen zajímavé expozice, ale také spoustu vystoupení a programů. 

Co se týče gastronomie, patří mezi sevillské speciality smažené nebo grilované mořské plody, sušená šunka jamón ibérico, jehněčí játra, šneci nebo serranito, sendvič zapečený například s grilovaným masem, šunkou nebo zeleninou. Typickými dezerty jsou třeba přesladké smažené pestinos obalené v medu.

Místa, která stojí za to vidět

Real Alcazar de Sevilla - Obdivujte mohutný palácový komplex, vystavěný už v době, kdy Španělsku vládla maurská dynastie.

Catedral de Sevilla - Prohlédněte si překrásný interiér gotické katedrály i přilehlou hodinovou věž v podobě minaretu. 

Plaza de Espana – Nenechte si ujít směsici architektonických stylů rozlehlého náměstí, které se objevilo i ve slavném snímku Hvězdné války. 

Torre del Oro - Nahlédněte do námořní minulosti města v monumentální věži z roku 1220.

Museo de Bellas Artes de Sevilla – Obdivujte díla významných sevillských malířů v muzeu, založeném v roce 1835.

Las Setas - Nechte se okouzlit nádhernými výhledy ze střechy moderní struktury, největší dřevěné stavby světa.

Museo del Baile Flamenco – Seznamte se s historií i současností temperamentního španělského flamenca nebo se rovnou zúčastněte některého z tanečních vystoupení.