X Aktuální opatření lodních společností proti šíření koronaviru »

Bordeaux
Bordeaux

Plavby v okolí

Bordeaux / Francie

V jihozápadní části Francie leží na řece Garonne přístavní město a symbol prvotřídního vína, Bordeaux. Jedno z nejkrásnějších francouzských měst má asi čtvrt milionu obyvatel.

V 6. století před naším letopočtem obývaly oblast Bordeaux keltské kmeny, kolem roku 60 před naším letopočtem pak město spadlo pod římskou nadvládu. V následujících staletích se u vlády nad regionem střídaly nejrůznější národy, ve 12. až 15. století však získal zpět na významu a vzkvétal, primárně díky vínu, později také zásluhou trhu s cukrem a otroky. 18. století bylo zlatou érou v historii Bordeaux: v této době vznikla velká část z jeho nejkrásnějších budov. V roce 1870, na počátku prusko-francouzských válek (a pak znovu krátce za 1. i 2. světové války) do Bordeaux dokonce dočasně přesídlila vláda z Paříže.

Dnes je město významným turistickým centrem, které za svoji proslulost vděčí krásné architektuře i vínu. To do oblasti přinesli Římané pravděpodobně už v 1. století našeho letopočtu a od té doby se tady už pěstovat nikdy nepřestalo. Region produkuje na miliardu lahví ročně, mezi nimi i ta nejdražší – červená i bílá - vína světa. Kdo se chce o tomto nápoji dozvědět více, neměl by si nechat ujít návštěvu muzea Cité du Vin.

Bordeaux je městem umění a historie, domovem největší městské zástavby z 18. století a hned po Paříži také místem s největším počtem dochovaných historických staveb v celé Francii, zapsaným na seznam UNESCO. Některé z nich – jako třeba Palais Gallien, pozůstatky amfiteátru z konce 2. století - se datují dokonce do časů starého Říma. Z poloviny 18. století pochází náměstí Place de la Bourse s jezdeckou sochou Ludvíka XV., náměstí Place des Quinconces je pak největším v celé Francii. Nejdelší pěší ulice v zemi, 1 200 metrů dlouhá Rue Sainte-Catherine, je lemována nespočtem ochodů, restaurací a kaváren.

Bazilika svatého Severína, vybudovaná na počátku 6. století na místě starokřesťanské nekropole, je nejstarším kostelem v Bordeaux, historie kostela svatého Kříže s překrásnou fasádou v romaneskním stylu pak sahá do doby 7. století. Památkou na středověké opevnění Bordeaux je brána Porte Cailhau, pozůstatek staré radnice z 15. století se dvěma 40 metrů vysokými kruhovými věžemi a zvonicí s bezmála 8tunovým zvonem.

Bordeaux se může pochlubit celou řadu zajímavých muzeí. Muzeum výtvarného umění je jedním z nejlepších v zemi a k vidění jsou tady díla mistrů jako například Rubens, Van Dyck, Renoir nebo Picasso. Kdo dává přednost modernímu umění, měl by navštívit Muzeum současného umění CAPC, povinností pro všechny jak pak vinařské muzeum Musée du Vin et du Négoce.

Technickou zajímavostí je most Jacques Chaban-Delmas přes řeku Garonne, nejdelší zdvižný most v Evropě. Jeho středová část se dá vertikálně zvednout, což umožňuje proplout pod ním i velkým lodím.

Plody moře (ústřice, krabi, mušle), entrecote bordelaise (steak připravený ve výtečné omáčce z šalotky, bylin a – jak jinak – vína), salmi de palombe (dušený holub), canneles (puding z rumu a vanilky) zapité sklenkou nebo dvěma... to je Bordeuax.


Místa, která stojí za to vidět


Plavby z Bordeaux

Sleva

Francie, Korunní závislé území Velké Británie, Velká Británie z Bordeaux na lodi Azamara Journey

Loď: Azamara Journey
Trasa: Francie, Korunní závislé území Velké Británie, Velká Británie
Nalodění: Bordeaux, Francie
Vylodění: Southampton, Velká Británie
Trvání: 12 nocí

Plavby do Bordeaux

Sleva

Portugalsko, Španělsko, Francie, Korunní závislé území Velké Británie, Velká Británie z Lisabonu na lodi Azamara Pursuit

Loď: Azamara Pursuit
Trasa: Portugalsko, Španělsko, Francie, Korunní závislé území Velké Británie, Velká Británie
Nalodění: Lisabon, Portugalsko
Vylodění: Southampton, Velká Británie
Trvání: 10 nocí