X Aktuální opatření lodních společností proti šíření koronaviru »

Brest

Brest / Francie

V Bretani, v severozápadním cípu Francie se na pobřeží Atlantského oceánu rozkládá Brest. Město a přístav v ústí řeky Penfeld má asi 150 tisíc obyvatel.

Ve středověku byl v Brestu vystavěn hrad a už v 17. století proměnil kardinál Richelieu město v důležitou námořní základnu, kterou byl až do druhé poloviny 20. století. Za druhé světové války byl Brest bombardováním spojenců silně poničen a jeho centrum bylo po jejím skončení kompletně přestavěno. Dnes je Brest významným univerzitním městem i oblíbenou zastávkou výletních lodí na plavbách podél pobřeží západní Evropy.

Brest je známý svojí bohatou námořní historií, kterou dobře dokumentuje Národní námořní muzeum. Sídlí ve středověkém kamenném hradě z 15. století, jehož mohutné kamenné hradby shlíží na řeku Penfeld.

Naproti hradu se k nebi vypíná jedna z nejstarších staveb města, středověká kamenná věž Tanguy, vystavěná pravděpodobně ve 14. století. Dnes hostí zajímavé Muzeum Starého Brestu se sbírkou dioramat, zobrazujících město napříč staletími.

Nedaleko od přístavu se nachází také námořní centrum Océanopolis s více než 10 tisíci rybami a dalšími druhy živočichů nejen z Francie, ale z celého světa. Botanické zahrady se specializují na ohrožené druhy rostlin.

Milovníkům umění se bude líbit v uměleckém centru „La Passarelle“ nebo v Atlantickém centru fotografie se širokou sbírkou současného umění a snímků, inspirovaných často okolní krajinou. V Muzeu výtvarného umění čekají na návštěvníky malby evropských umělců.

Ulice Saint-Malo, jedna z mála, která přežila bombardování z roku 1944, je autentickou ulicí ze 17. století, kostel svatého Spasitele z roku 1750 pak nejstarším kostelem v celém Brestu.

Brest je branou do hezké hornaté krajiny s pěknými písečnými plážemi, jeskyněmi a dramatickými granitovými útesy. Líbit se tady bude příznivcům opalování, windsurfingu, jachtingu a také rybaření. Na poloostrově přes záliv leží Camaret-sur-Mer s Vaubanovou věží, obrannou věží z roku 1696, která dnes slouží jako vyhlídka. Necelých 100 kilometrů jižně od Brestu se rozkládá Concarneau, hezké městečko s výborným rybím trhem.

Zájemci o přírodu by si neměli nechat ujít výlet do Regionálního přírodního parku Armorique, chránícího rozmanitou krajinu mokřadů, písečných dun, útesů a lesů s desítkami kilometrů pěších treků s nádhernými výhledy.

Co se týče gastronomie, je Brest proslulý nejen svými čerstvými mořskými plody, ale také bretaňskými slanými palačinkami: třeba ta, zvaná „la compléte“ je plněná šunkou, sýrem a vajíčkem. Oblíbeným dezertem je máslová sušenka, traou mad, populárním nápojem pak jablečný cider.


Místa, která stojí za to vidět


Plavby do

Švédsko, Dánsko, Nizozemsko, Francie, Portugalsko, Španělsko ze Stockholmu na lodi Costa Magica

Loď: Costa Magica
Trasa: Švédsko, Dánsko, Nizozemsko, Francie, Portugalsko, Španělsko
Nalodění: Stockholm, Švédsko
Vylodění: Marseille, Francie
Trvání: 11 nocí