Kiel

Kiel / Německo

Severoněmecký Kiel (240 tis. obyvatel) ležící na východní straně poloostrova Jutsko je hlavním městem spolkové republiky Šlesvicko-Holštýnsko. V minulosti býval důležitým centrem loďařského a námořního průmyslu, dnes je spíše poklidným studentským městem. Jeho poloha je jedinečná. Leží v hluboko do pevniny zařízlém Kielském zálivu, který je součástí Baltského moře. Kiel je také kanálem propojený se Severním mořem, což z něj samozřejmě dělá významný přístav nákladní, trajektové i osobní dopravy. Město je známé pro své jachtařské soutěže – např. Kieler Woche (Kielský týden) je jedním z největších závodů svého druhu na světě.

 

Kielský fjord byl původně obydlen Vikingy už v prvních staletích našeho letopočtu, než jejich území postupně získaly germánské kmeny. Samotné město bylo založeno až v r. 1233 jako strategické sídlo a pevnost ležící jen několik kilometrů od dánské hranice. Záhy bylo jmenováno hlavním městem Holštýnska a v r. 1284 se začlenilo do Hanzovního spolku, kam patřilo až do r. 1518, než bylo vyloučenou pro údajnou spolupráci s piráty. V r. 1665 zde byla založena univerzita, kde působila řada významných učenců, např. slavný fyzik Max Planck. Důležitý byl rok 1871, kdy král Vilém I. jmenoval Kiel říšským válečným přístavem a přemístil sem pruskou flotilu, která zde kotvila až do r. 1918. Kiel se díky své nové roli obrovsky rozrostl a většina historického centra byla přestavěna. Během 2. sv. války se stal jednou z hlavních námořních základen a centrem výroby lodí a ponorek. Z toho důvodu byl také těžce bombardován spojenci, kteří zničili až 80 % městské i průmyslové zástavby. Po válce došlo k celkové obnově, ale mnoho historických staveb se zachránit nepodařilo. Přesto je dnes Kiel příjemným městem, v jehož ulicích je spousta útulných hospůdek nabízejících německá piva a rybí i jiné lokální speciality. V historickém jádru naleznete mnoho pěkných budov postavených v typickém severoněmeckém stylu nebo zajímavý kostel sv. Mikuláše. Kiel se také hodně proslavil v letech 1936 a 1972, kdy zde probíhaly některé z olympijských soutěží během Letních olympijských her v Berlíně a Mnichově.  

 

Místa, která stojí za to vidět:

  • kielský přístav
  • kostel sv. Mikuláše
  • Kielský kanál
  • radnice

 

Vychutnejte si místní speciality...

  • Marcipán
  • Pivo – Flensburger Pilsner, Dithmarscher Pilsner
  • Rote Grütze – puding s lesním ovocem a třešněmi
  • Čerstvé ryby

Místa, která stojí za to vidět


Jak do přístavu

Lodě v Kielu kotví u přístavů Ostseekai a Ostuferhafen, které jsou od sebe vzdálené přibližně 20 minut. Váš přístav vyplutí vždy upřesníme v emailu s palubním lístkem - ten zasíláme pár dní před plavbou. 

Chci do přístavu:


Plavby z Kielu

Německo, Dánsko, Norsko, Francie, Španělsko, Portugalsko z Kielu na lodi Costa Diadema

Loď: Costa Diadema
Trasa: Německo, Dánsko, Norsko, Francie, Španělsko, Portugalsko
Nalodění: Kiel, Německo
Vylodění: Barcelona, Španělsko
Trvání: 10 nocí

Plavby do Kielu