X Aktuální informace o provozu lodních společností »

Manila

Manila / Filipíny

Manila (oficiálně City of Manila) je hlavním městem Filipín a s více než 41 tisíci lidmi na kilometru čtverečním je nejhustěji osídleným městem na světě. Manila leží na východním pobřeží stejnojmenné zátoky na západě Luzonu, největšího ostrova souostroví Filipín. Je největším námořním přístavem země a je dokonce považována za nejlepší přístav v celé Asii.

Existují důkazy, že oblast, kde se dnes Manila rozkládá, byla osídlena již 3 tisíce let před naším letopočtem. Pozdější Království Tondo obchodovalo s Čínou, což mu přinášelo prosperitu, a ve 13. století byste tady našli opevněné osídlení a obchodnickou čtvrť. V roce 1571 do Manily dorazili španělští conquistadoři a prohlásili ji za oblast Nového Španělska. V následujících staletích město těžilo ze své výhodné polohy a procházelo jím zboží přepravované z Evropy, Afriky a Latinské Ameriky do jihovýchodní Asie a naopak.

Pod španělskou nadvládou Manila vzkvétala a po otevření Suezského průplavu v roce 1869 se spojení města se Španělskem ještě usnadnilo. Po Bitvě o Manilu v roce 1898 město připadlo Spojeným státům a za druhé světové války bylo okupováno Japonskem. V únoru a březnu 1945 se Manila stala dějištěm nejkrvavější bitvy druhé světové války v Pacifiku, při níž zahynulo na 100 tisíc civilistů a město bylo téměř kompletně zdevastováno. V roce 1948 přišla Manila ve prospěch Quezon City o statut hlavního města a zpět ho získala až v roce 1976.

Dnes je Manila ekonomickým, obchodním a finančním centrem země a jedním z nejbohatších regionů jihovýchodní Asie. Každý rok ji navštíví přes milion turistů, kteří sem míří za její zajímavou architekturou, ale také za nákupy.

Manila se pyšní unikátní směsicí architektonických stylů, které odráží její bohatou minulost a americký, španělský, čínský a malajský vliv. Téměř veškeré předválečné a španělské koloniální stavby Manily byly zničeny a nahrazeny novými, moderními, některé se však podařilo zrekonstruovat (například Starou legislativní budovu, ve které dnes sídlí Národní muzeum výtvarného umění).

Město je známé svými art deco divadly a v historické ulici Escolta najdete řadu neoklasicistních budov. Intramuros je historické opevněné město vystavěné za doby španělské koloniální nadvlády a najdete tady i kostel svatého Augustina z 18. století, zapsaný na seznam UNESCO.

Manila je považována za jednu z nejlepších nákupních destinací celé Asie. Největším nákupním centrem je Robinsons Place a čtvrť Divisoria je známá jako nákupní Mekka Filipín.

Místa, která stojí za to vidět

Intramuros – Navštivte nejstarší část Manily, „Opevněné město“, vystavěné za doby španělské koloniální nadvlády.

San Augustin Church - Obdivujte nádherný kamenný kostel z 18. století, zapsaný na seznam UNESCO, a podívejte se i do místního muzea.

Manila Ocean Park – Seznamte se s pestrým životem pod mořskou hladinou, užijte si vzrušující atrakce i nádherné výhledy na zátoku Manila.

Rizal Park – Odpočiňte si od ruchu velkoměsta v největším městském parku v Asii s nádhernými zahradami, zajímavými sochami a uměleckými výstavami.

Robinsons Place Mall – Propadněte nákupní horečce v největším nákupním centru Manily, kde pořídíte vše od oblečení světových značek po ty nejčerstvější potraviny.

National Museum – Seznamte se s nejstarším kulturním dědictvím země a nenechte si ujít malby známého filipínského umělce Felixe Resurreccion Hidalga.

Binondo – Vyrazte do ulic nejstarší Čínské čtvrti mimo Čínu na světě, pořiďte si třeba tradiční medicínu nebo ochutnejte některé z místních pochoutek.


Místa, která stojí za to vidět