Kitakyushu

Plavby v okolí

Kitakyushu / Japonsko

V severním cípu třetího největšího japonského ostrova se na břehu Kanmonské úžiny, oddělující Kjúšú od sousedního Honšú, rozkládá Kitakjúšú. Město v prefektuře Fukuoka má asi 950 tisíc obyvatel a je tak nejen nejsevernějším, ale hned po Fukuoce také druhým největším na ostrově.

Kitakjúšú, v překladu město severního Kjúšú, bylo oficiálně založeno sloučením obcí historického centra Kokura v roce 1963. Kokura vznikla roku 1900 a za druhé světové války byla zvolena za primární cíl americké jaderné pumy Fat Man, která měla město zasáhnout v srpnu 1945. Povětrnostní podmínky a kouř z místních továren Kitakjúšú zachránily od záhuby a “tlouštík” byl místo toho shozen na Nagasaki. Dnes je město branou na Kjúšú, důležitým přístavem pro mezinárodní obchod i zajímavou turistickou destinací.

Kokurský hrad byl vybudován už v roce 1602, roku 1865 byl ale ve válce mezi klany Kokura a Choshu vypálen. Byl však znovu vystavěn a jeho repliku je dnes možné navštívit v nádherném parku Katsuyama. Kdo se sem vypraví na jaře, může se těšit na záplavu nádherně kvetoucích sakur.

Historickou architekturu si zájemci mohou prohlédnout také severovýchodně od centra Kitakjúšú, kde se rozkládá přístav Moji. Procházka po nábřeží lemovaném řadou budov z přelomu 19. a 20. století dá nahlédnout do doby, kdy význam Kitakjúšú coby přístavního města rychle rostl. Hezká je budova celnice z červených cihel, která dnes hostí uměleckou galerii, stanice Mojiko je nejstarší na celé trati a z pozorovatelny Mojiko Retro ve výšce 103 metrů nad zemí se otevírají nádherné kruhové výhledy na město, přístav i protější Shimonoseki.

Nouze tady není ani o restaurace či zajímavá muzea: milovníci vlaků by si neměli nechat ujít návštěvu toho železničního, kdo se chce více dozvědět o Kanmonské úžině, měl by se vypravit do muzea Kanmon Kaikyo, fanoušci japonského komiksu pak do Muzea mangy nedaleko stanice Kokura.

Okolí Kitakjúšú je ideální destinací pro milovníky pěší turistiky. Hned za jeho branami se rozkládají hora Adachi a hora Sarakura, stejně jako přehrada Kawachi, nabízející úchvatnou scenérii a hustou síť pěších tras. Milovníci květin by si neměli nechat ujít botanickou zahradu Kawachi s dvěma 100metrovými tunely z vistárií nejrůznějších druhů a barev – od bílé po tmavě fialovou.

Krasová plošina Hiraodai je se svojí nadmořskou výškou 400-600 metrů nejvyšší oblastí celého Kjúšú: vápencové výchozy prý připomínají pasoucí se ovce a některé z místních jeskyní jsou otevřené veřejnosti, v oblasti je možné navštívit ale také vodopády Nanae a Sugao, padající z výšky úctyhodných 20 metrů.

Kdo si chce z Kitakjúšú odvézt hezký suvenýr, měl by zavítat do rozlehlého nákupního centra Riverwalk Kitakyushu v blízkosti řeky Murasaki nebo Kaikyo Plaza přímo v přístavu. Ten tradičně sloužil pro import banánů z jihovýchodní Asie a speciality z tohoto ovoce jsou tady pořád vyhledávanou pochoutkou. Často se přidávají dokonce i do místní delikatesy, kari zapečeného s rýží, vejcem a sýrem, známého jako Yaki. 

Místa, která stojí za to vidět

Kokura Castle - Prohlédněte si hezkou repliku 5patrového hradu, pocházejícího původně už z počátku 17. století.

Moji Port - Projděte se po hezkém nábřeží lemovaném historickými přístavními budovami s restauracemi, uměleckými galeriemi a muzei. 

Mojiko Retro Observation Room - Užijte si panoramatické výhledy na Kitakjúšú i protější Šimonoseki z vyhlídkové plošiny 103 metrů nad zemí.

TOTO Museum - Nahlédněte do historie a vývoje toalet v unikátním muzeu TOTO, otevřeném ke 100. výročí založení japonského průkopníka keramické sanity.

Kawachi Wisteria Garden – Nechte se uchvátit záplavou barev a vůní botanické zahrady plné vistárií.

Hiraodai - Vyrazte na pěší trek překrásnou krajinou krasové plošiny s přístupnými jeskyněmi i pěknými vodopády.

Kyushu Railway History Museum – Seznamte se s minulostí železniční dopravy a vyzkoušejte si řízení vlastního vlaku prostřednictvím simulátoru v moderním železničním muzeu.