Shimonoseki

Plavby v okolí

Shimonoseki / Japonsko

Na západě hlavního japonského ostrova se na břehu tří moří - Seto, Hibik-inada a Japonského - rozkládá Shimonoseki. Největší město prefektury Yamaguchi má asi 265 tisíc obyvatel a je nejzápadnějším městem pevninské části Honšú.

Zeměpisná poloha Shimonoseki, známého před rokem 1902 jako Bakan nebo formálně Akamagaseki, se postarala o to, že město hrálo důležitou roli coby brána do Eurasie a důležitá obchodní zastávka odpradávna. V roce 1864 bylo Shimonoseki bombardováno Čínou, roku 1895 tady poražení Číňané podepsali dohodu s Japonskem, kterému předali Taiwan, Penghu i Port Arthur. Roku 1899 bylo město císařským dekretem prohlášeno za otevřený přístav pro obchod se Spojenými státy a Velkou Británií. Dnes je Shimonoseki branou do západní části Honšú s nádhernou krajinou, zajímavými památkami a nezapomenutelnou gastronomií. 

Shimonoseki je ze tří stran obklopeno mořem a nabízí nádhernou scenérii. Tu mohou návštěvníci obdivovat třeba z vyhlídkové plošiny věže Kaikyo Yume, odkud se otevírají překrásné panoramatické výhledy. Ty je možné užít si také z parku Hinoyama na vrcholku stejnojmenné 268metrové hory, kam se dá dojít pěšky nebo vyjet lanovkou.

Město se může pochlubit zajímavou historickou architekturou, chrámy a svatyněmi. Kdo chce nahlédnout do doby Edo (1603-1838), měl by zavítat do hradního města Chofu s jeho starými samurajskými domy, hliněnými zdmi i nádhernými japonskými zahradami, v jejichž centru stojí překrásný chrám Kozan-ji z roku 1320.

Pěkná šintoistická svatyně Akama byla vystavěna na památku šestiletého císaře Antoku, který zemřel v bitvě mezi japonskými klany v roce 1185. Nedaleko odsud, přímo v přístavu, má své místo také proslulý rybí trh Karato, kde je možné zakoupit ty nejčerstvější mořské plody a vychutnat si je s výhledem na moře.  

V Shimonoseki sídlí celá řada zajímavých muzeí - od městského přes archeologické a antropologické až po námořní nebo muzeum umění -, a tak si tady na své přijdou i ti, kteří touží po poznání. Nejen rodinám s dětmi se pak bude líbit v Akváriu Kaikyokan, kde mohou pozorovat tučňáky, delfíny, ale také stovku druhů ryb čtverzubců.

V nejužším místě úžiny Kanmon, kde město se sousedním ostrovem Kjúšú spojuje most a podvodní pěší tunel Kanmon, se nachází hezký parku Mimosusogawa. Tady se v roce 1864 odehrála významná námořní bitva mezi samurajským klanem a západním námořnictvem, kterou dodnes připomíná památník s pěti děly.

Komu by Shimonoseki nestačilo, může po jednom z nejdelších bezcelních mostů Japonska, 1780metrovém Tsunoshima Ohashi, vyrazit na ostrov Tsunoshima s dvěma nádhernými písčitými plážemi. 

Shimonoseki je často přezdívané “hlavní město fugu” - ne náhodou: čtverzubci jsou místní pochoutkou a město zaujímá, co se týče jejich lovu, první místo v celém Japonsku. Když se nesprávně připraví, je ryba smrtelně jedovatá, a tak byla její konzumace v 16. století zakázaná. Dnes je fugu místní delikatesou, kterou mohou připravovat jen certifikovaní šéfkuchaři a bez jejíhož ochutnání nesmí nikdo Shimonoseki opustit. 

Místa, která stojí za to vidět

Chofu Castle Town - Při prohlídce historických samurajských domů, nádherných japonských zahrad, unikátních hliněných zdí a překrásného chrámu Kozan-ji se přeneste do časů Edo. 

Hinoyama Park – Svezte se lanovkou na vrchol 268metrové hory a obdivujte hezké výhledy i překrásně kvetoucí sakury. 

Mimosusogawa Park – V pěkném parku si připomeňte významnou námořní bitvu z roku 1864 a užijte si výhledy na most mezi Honšú a Kjúšú.

Karato Fish Market – Nenechte si ujít návštěvu rušného rybího trhu na nábřeží a ochutnejte proslulého čtverzubce a další mořské plody.

Firefly Museum of Toyota Town – Navštivte unikátní muzeum světlušek a vydejte se na noční vyjížďku na člunu za jejich pozorováním.

Tsunoshima Island – Stravte den na pohádkových písčitých pláží ostrůvku, spojeného s pevninou majestátním, 1 780 metrů dlouhým mostem.

Kanmon Pedestrian Tunnel - Užijte si jedinečnou procházku 780metrovým pěším tunelem pod mořskou hladinou, spojujícím dva japonské ostrovy.