X Aktuální informace o provozu lodních společností »

Tokio

Tokio / Japonsko

Hlavní město Japonska, Tokio, je centrem nejlidnatější metropolitní oblasti světa, kterou obývá téměř 40 milionů lidí. Najdete ho na jihovýchodním pobřeží hlavního japonského ostrova Honšú.

Dříve známé jako Edo (v překladu „ústí“), Tokio bylo ve svých počátcích jen malou rybářskou vesnicí. V polovině 15. století tady byl postaven hrad a sídlem vlády se město stalo de facto v roce 1603, kdy si je za své sídlo zvolil šógun Tokugawa Ieyasu. Oficiálním hlavním městem země je pak od roku 1868, kdy sem císař Meiji přesídlil z Kjóta a kdy bylo přejmenováno na Tokio („východní hlavní město“).

V první polovině 20. století bylo Tokio významně poškozeno velkým zemětřesením Kanto z roku 1923 a pak bombardováním za druhé světové války, po jejímž skončení bylo kompletně přestavěno.

Tokio drží mnohá nej, od těch týkajících se bezpečnosti, po ta vztahující se k nákladům na život. V roce 2020 bude hostit Letní olympijské hry a stane se tak prvním asijským městem, ve kterém se tato významná sportovní událost uskuteční hned dvakrát.

Tokio je jedním z předních finančních center světa, k jeho ekonomice však významně přispívá také turismus. Protože město bylo dvakrát téměř kompletně srovnáno se zemí, převládá v něm jednoznačně současná a moderní architektura, historických staveb tady mnoho nenajdete. Vystoupat můžete hned na dvě věže – Tokyo Tower and Tokyo Skytree, nejvyšší budovu v Japonsku a druhou nejvyšší na světě.

Tokio, to však nejsou jen betonové město a výškové budovy: více než třetina rozlohy celé prefektury je chráněna jako národní parky, Národní park Ogasawara je dokonce zapsán na seznam UNESCO. K odpočinku od ruchu velkoměsta pak zvou početné parky a zahrady, z nichž mnohé najdete v samém centru města.

V Tokiu si na své přijdou také milovníci kultury: v parku Ueno najdou hned několik muzeí - Národní muzeum s obrovskou sbírkou japonského umění, muzeum Shitamachi nebo Národní muzeum západního umění. Tokio má také mnoho divadel – například Národní divadlo Noh nebo Kabuki-za -, kde můžete shlédnout některé z tradičních představení. Kapitolou sama pro sebe jsou animované seriály a populární komiksy (manga), za kterými sem jejich příznivci míří z celého světa.

Než Tokio upustíte, ujistěte se, že ochutnáte některou z jeho specialit, třeba na Tsukiji. Největší velkoobchodní trh s rybami a mořskými plody na světě navštíví na padesát tisíc lidé denně a vaše chuťové buňky tady nebudou strádat ani v případě, že ryby zrovna nejsou vaším šálkem čaje.

Místa, která stojí za to vidět

Tokyo Skytree – Nechte se vyvézt na nejvyšší japonskou budovu a kochejte se nádhernými 360stupňovými výhledy na nejlidnatější metropoli světa.

Senso-ji – Nechte se okouzlit prastarým buddhistickým chrámem, jedním z nejstarších a nejvýznamnějších v celém Tokiu.

Shibuya – Propadněte nákupní horečce v Shibuyi, jednom z módních center Japonska, kde si na své přijdou nejen mladí.

Tokyo National Museum – Jste-li milovníky umění, vyrazte na návštěvu muzea, které vystavuje ta nejcennější umělecká díla celého Japonska.

Tsukiji Fish Market – Nenechte se odradit typickým odérem a navštivte největší velkoobchodní trh s rybami a mořskými plody na světě.

Odaiba – Užijte si spoustu zábavy na umělém tokijském ostrově s nespočtem restaurací, tematickým parkem, ruským kolem a miniaturní Sochou Svobody.

Shinjuku Gyoen National Garden – Odpočiňte si od ruchu velkoměsta v rozsáhlém parku s rybníky, nádhernými květinami a překrásnými výhledy.


Místa, která stojí za to vidět