X Aktuální opatření lodních společností proti šíření koronaviru »

Yeosu / Jižní Korea

Ve středu jižního pobřeží Jižní Koreje leží na břehu Východočínského moře Yeosu. Přístavní město v provincii Jižní Jeolla se rozkládá na stejnojmenném poloostrově, zahrnuje 317 ostrovů (49 z nich je obydlených) a má bezmála 300 tisíc obyvatel.

Už v 15. století bylo Yeosu důležitou námořní základnou, v následujících staletích rostlo, až se v roce 1949 stalo městem. Dnes je jeden z nejhezčích přístavů země důležitým průmyslovým centrem a díky své poloze a přívětivému klimatu také stále oblíbenější turistickou destinací místních i zahraničních návštěvníků.

V přístavu se vyjímá socha želví lodě admirála Yi, dřevěného válečného plavidla, používaného korejským námořnictvem od 15. do 19. století. Akvárium Aqua Planet nabízí několik výstavních místností s obřími akvárii se žraloky a dalšími druhy ryb, ale také vystoupení běluh nebo synchronizované plavání, při kterých si užijí spoustu zábavy nejen děti, ale i dospělí.

Hezká je procházka po pláži Manseongri, tvořené černým vulkanickým pískem, zakončená občerstvením v některé z místních restaurací, podávajících výtečné ryby a mořské plody.

Ostrov Odongdo je s Yeosu spojen dlouhým vlnolamem a je známý především svými překrásně kvetoucími kaméliemi. Nevysoká hora je památníkem zasazení prvního stromu na ostrově, kde dnes roste na 70 druhů divokých květin. Od místního majáku s pozorovatelnou jsou nádherné výhledy do širokého okolí.

Na jižně ležící ostrov Dolsando vede z Yeosu 450 metrů dlouhý most. V noci je krásně osvětlený a hraje všemi barvami a je možné obdivovat ho jak z pevniny, tak z ptačí perspektivy díky lanovce, která od roku 2014 zajišťuje přepravu mezi Dolsandem a Odongdem. V jižním cípu Dolsanda se na okraji útesu k nebi vypíná Hyangiram, starověký buddhistický chrámový komplex. Cestičky jsou tady strmé a úzké, návštěvníky ale za vynaloženou námahu odmění dech beroucí výhledy na Východočínské moře i celé souostroví.

Z přístavu vyjíždí celá řada pravidelných trajektů na nespočet okolních ostrovů, kde je možné ochutnat tradiční korejské pokrmy: za vyzkoušení stojí specialita Yeosu a tradiční jídlo celé provincie, gejang, syrový marinovaný krab, nebo gat kimchi, silně kořeněná nakládaná směs zeleniny, podávaná s korejskou hořčicí jako příloha k jídlům.

Místa, která stojí za to vidět

Odongdo Island – Nenechte si ujít překrásně kvetoucí kamélie ani pohledy z 25metrového majáku.

Dolsando Bridge – Z lanovky mezi Dolsandem a Odongdem obdivujte nádherně osvětlený, 450 metrů dlouhý most.

Hanhwa Aqua Planet Yeosu – Užijte si vystoupení běluh a obdivujte elegantní žraloky v rozlehlém akváriu u pobřeží.

Big-O Show – Nechte se okouzlit jedinečnou multimediální show plnou hudby, vody a světel.

Hyangiram Hermitage – Projděte se po úzkých pěšinách buddhistického chrámového komplexu s úchvatnými výhledy na moře.

Manseongri Beach – Relaxujte na hezké pláži s černým sopečným pískem a v místních restauracích ochutnejte čerstvé ryby i korejské speciality.