Vancouver (Britská Kolumbie)
Vancouver (Britská Kolumbie)

Plavby v okolí

Vancouver (Britská Kolumbie) / Kanada

V jihozápadním cípu kanadské provincie Britská Kolumbie se nachází Vancouver, který je jedním z největších měst země (v aglomeraci žije 2,3 mil. obyvatel). Tato malebná metropole ležící při ústí řeky Fraser do Tichého oceánu bývá často označována za perlu kanadského pobřeží. Je obklopena nádhernými horskými scenériemi a bouřlivými vodami oceánu a pravidelně se objevuje v anketách jako jedno z nejlepších míst k životu na zemi.  Je významným centrem sportu (vždyť v r. 2010 se tu konaly i zimní olympijské hry) a svým návštěvníkům nabízí celou řadu atrakcí, výborných restaurací i přátelskou atmosféru. Pro řadu výletních lodí je Vancouver také vstupní branou pro plavby na Aljašku.

 

Město i sousední ostrov chránící Vancouver od přímého vlivu oceánu je pojmenováno podle kapitána královského námořnictva George Vancouvera, jež zde v r. 1792 prováděl rozsáhlé průzkumy. Oblast ale zůstala víceméně neosídlená až do r. 1861, kdy sem zlatá horečka přivedla více jak 25 000 mužů a položila základ trvalého osídlení. V r. 1886 sem byla zavedena železnice a vzniklo také několik továren. Velké zisky městu přineslo zejména zpracování dřeva a rychle rostoucí přístav. Netrvalo dlouho a z malé osady se tak stalo důležité mezinárodní centrum, k čemuž významně přispělo i vybudování Panamského průplavu. Námořní doprava a průmysl hraje důležitou roli v ekonomice města i dnes, významně k ní ale přispívá i turistický ruch. Okolní divoká příroda, řeky, hory a jezera dávají návštěvníkům k dispozici takřka neomezené sportovní možnosti od lyžování, přes vodní sporty až po horolezectví. Během jednoho dne si zde můžete zalyžovat na místních vyhlášených sjezdovkách i vykoupat se na některé z krásných pláží. Příroda prostupuje i centrum města, které obklopují krásné parky, mezi kterými vyniká Stanley park s největším kanadským akváriem.    

 

Samotné centrum metropole je z velké části tvořeno moderními výškovými budovami z oceli a skla, které tvoří hlavní panorama čtvrti Downtown. Zde se nachází i mrakodrap Harbour Centre s vyhlídkovou plošinou ve výšce 167 m, zajímavá budova Veřejné knihovny postavená po vzoru římského Kolosea či katedrála Christ Church. Velice malebná je historická čtvrť Gastown, která byla v minulosti původním centrem města. Vedle historických budov a zajímavých parních hodin zde můžete narazit i na spoustu restaurací a barů. Nikdo by neměl vynechat ani vyhlášená vancouverská muzea, např. Námořní muzeum, Muzeum Antropologie nebo třeba moderní interaktivní Science World.

 

 

Místa, která stojí za to vidět:

  • Vancouver Down Town
  • Vancouver LookOut
  • Vancouver Aquarium
  • Canada place
  • Vancouver China Town

 

Vychutnejte si místní speciality…

Salmon candy – kousky uzeného lososa s javorovým sirupem

čerstvé ústřice, mořské plody i ryby

Javorový sirup

Nanaimo bar – nepečené krémové řezy s čokoládovou polevou

Tiger tale ice cream – zmrzlina s pomerančovou a lékořicovou příchutí

 


Místa, která stojí za to vidět


Plavby z Vancouveru

Kanada, USA z Vancouveru na lodi Radiance of the Seas

Loď: Radiance of the Seas
Trasa: Kanada, USA
Nalodění: Vancouver (Britská Kolumbie), Kanada
Vylodění: San Diego, USA
Trvání: 8 nocí

Plavby do Vancouveru

USA, Kanada z Honolulu na lodi Quantum of the Seas

Loď: Quantum of the Seas
Trasa: USA, Kanada
Nalodění: Honolulu, USA
Vylodění: Vancouver (Britská Kolumbie), Kanada
Trvání: 8 nocí