Mazatlán

Plavby v okolí

Mazatlán / Mexiko

Na západním, pacifickém nebo také Zlatém pobřeží Mexika se ve státě Sinaloa rozkládá Mazatlán. Město, přezdívané „Perla Pacifiku“, má necelých 450 tisíc obyvatel.

Mazatlán byl založen roku 1531 Španěly, až do počátku 19. století ale nebyl víc než jen málo významnou vesnicí. V polovině 19. století do oblasti dorazila skupina imigrantů z Německa a město začalo prosperovat jako obchodní přístav pro import vybavení pro nedaleké zlaté a stříbrné doly. Mezi lety 1859 a 1873 byl Mazatlán hlavním městem státu, dnes je důležitým centrem rybolovu a oblíbenou turistickou destinací, vyhledávanou hlavně pro své krásné pláže.

Historické centrum Mazatlánu je poseté stavbami z 19. století, mezi nimiž je například divadlo operní divy Ángely Peralty, bazilika Neposkvrněného početí, chrám svatého Josefa nebo starý Hotel Iturbide, který dnes hostí umělecké centrum. Moderní část města – Zona Dorada neboli Zlatá zóna – je pak známá svými moderními hotely, obchodu se suvenýry, bary a bujarým nočním životem.

Břehy 13 kilometrů dlouhé promenády (malecón), považované za jednu z nejdelších na světě, lemují ty nejkrásnější pláže pobřeží. Kdo sem vyrazí na procházku, užije si ale také k nebi se tyčící útesy, zajímavá sousoší, historické budovy a moderní hotely. Na vrcholku Cerro del Creston se ve výšce 157 metrů nad mořem vypíná El Faro, jeden z nejvyšších majáků na světě, od něhož jsou úchvatné výhledy do širokého okolí.

Roku 1980 bylo v Mazatlánu otevřeno největší akvárium v Mexiku, jedno z nejlepších svého druhu v Latinské Americe. Návštěvníci si tady mohou prohlédnout mořské i sladkovodní živočichy, zaplavat si se žraloky nebo mořskými želvami anebo se v přilehlé botanické zahradě seznámit se stromy z celého světa. Oblíbeným cílem rodin je také poloostrov Stone Island, proslulý svými vyjížďkami na koních a skvělým šnorchlováním.

Asi hodinu jízdy východně od města se v podhůří Sierra Madre rozkládají bývalá hornická městečka Copala a Concordia s krásnými historickými kostely, kostel v Rosariu jižně od Mazatlánu je pak domovem úchvatného oltáře nevyčíslitelné hodnoty.

Milovníci přírody by si neměli nechat ujít návštěvu nedalekých ostrovů – Jeleního, Vlčího nebo Ptačího -, kde se jim nabízí vyjížďky na kajacích, pěší výlety, pozorování ptáků nebo šnorchlování.

Mazatlán je rodištěm a centrem hudebního žánru Banda sinaloense, který se začal vyvíjet v 19. století a který je dnes nejoblíbenějším v celém Mexiku. Každoročně na přelomu února a března pak město ožije bujarým karnevalem, jehož tradice sahá až do roku 1898.

Za ochutnávku stojí v Mazatlánu čerstvé ryby a mořské plody, dezerty z kokosu, pěstovaného na jih od města, ale také osvěžující místní pivo Pacífico. Vyrábí ho hned v přístavu v jednom z největších mexických pivovarů, a kdo má zájem, může vyrazit na jeho prohlídku spojenou samozřejmě s degustací.

Místa, která stojí za to vidět

Centro Histórico – Nahlédněte do zajímavé minulosti „Perly Pacifiku“ v historickém centru s hezkými koloniálními stavbami.

El Faro – Vystoupejte k jednomu z nejvyšších majáků na světě a kochejte se úchvatnými výhledy do širokého okolí.

Malecón – Projděte se podél Tichého oceánu po překrásné, 13 kilometrů dlouhé promenádě, jedné z nejdelších na světě.

Acuario Mazatlán – Nenechte si ujít prohlídku skvělého akvária s botanickou zahradou a zaplavte si třeba se žraloky.

Pacífico – Zúčastněte se komentované prohlídky a ochutnejte skvělé pivo z jednoho z největších mexických pivovarů.

Copala – Navštivte bývalé hornické městečko v podhůří Sierra Madre a obdivujte překrásný kostel z poloviny 18. století.

Jose Mapino Suarez Mercado – Nakupte vše od sombrera přes keramiku až po čerstvé ryby na tradičním trhu, kde smlouvání je normou.