Acajutla

Plavby v okolí

Acajutla / Salvador

Na jihozápadním pobřeží středoamerického Salvadoru se na pobřeží Tichého oceánu rozkládá Acajutla. Město nejmenšího státu Střední Ameriky má necelých 60 tisíc obyvatel.

V roce 1524 dobyl oblast dnešního Salvadoru španělský conquistador Pedro de Alvarado, který v Bitvě o Acajutlu porazil původní obyvatelstvo. Po získání nezávislosti země v roce 1838 začal přístav rychle růst, roku 1932 však Salvador zažil venkovské povstání, mezi lety 1980-92 pak dokonce občanskou válku, která postihla i ropné rafinerie Acajutly. Dnes je město hlavním přístavem země, specializujícím se na vývoz kávy, cukru a peruánského balzámu, a také jednou z nejnovějších destinací výletních lodí v oblasti.

Acajutla se může pochlubit krásnými plážemi. U břehů nádherné Los Cobanos s bílým vulkanickým pískem se pod hladinou nachází více než 150 kilometrů dlouhý korálový útes, oblíbený milovníky potápění. Jako v ráji tady budou také příznivci rybaření, kteří mají šanci přijít si při výletu člunem na moře na životní úlovek. 

Asi 35 kilometrů směrem do vnitrozemí se k nebi vypíná aktivní sopka Izalco, přezdívaná někdy také „Maják Pacifiku“. Kdo si chce v tropickém klimatu protáhnout nohy, může vystoupat na vrchol a shlédnout do jejího kráteru. Pohledy na Izalco z větší dálky pak nabízí Národní park Cerro Verde asi 45 minut jízdy od přístavu. Procházka na neaktivní sopku ve výšce bezmála 2 tisíce metrů nad mořem trvá několik hodin a odměnou za vynaloženou námahu jsou překrásné výhledy – nejen na Izalco, ale také na činný vulkán Ilamatepec nebo úžasné jezero Coatepeque, nominované na osmý div světa.

Zájemci o historii by si neměli nechat ujít ruiny Mayské civilizace Joya de Ceren. Pozůstatky malé vesnice, pohřbené popelem po výbuchu sopky roku 200, a proto často srovnávané s italskými Pompejemi, byly dokonce zapsané na seznam UNESO. Ruiny Tazumal jsou nejvyšší starověkou stavbou Salvadoru, které dominuje bezmála 23metrová pyramida z doby kolem roku 1 500 před naším letopočtem, národní symbol země. Nedaleko odsud stojí Archeologický park Casa Blanca se zakulacenou pyramidou El Trapiche, nebo San Andres s několika menšími pyramidami, místo, kde se v 17. století vyrábělo indigo.

Jednou z nejnovějších atrakcí v okolí přístavu je procházka ve větvích stromů deštného lesa Apaneca, při které mohou návštěvníci obdivovat bohatství života středoamerické džungle. Divoká prasata, pumy nebo orly je možné zahlédnout také v největší chráněné oblasti země, Národním parku El Imposible.

Salvador je proslulý svojí kávou, a tak by bylo chybou nezavítat aspoň na chvíli na některou z plantáží. Největším producentem této aromatické plodiny je město Ataco, jež nabízí pohled do historie výroby kávy, zakončený samozřejmě ochutnávkou. Zájemci o něco ostřejšího mohou vyzkoušet guaro sour, národní nápoj země, destilát konzumovaný často jako koktejl s ovocným džusem nebo sodou.

Místa, která stojí za to vidět

Los Cobanos Beach – Relaxujte na předlouhé pláži s bílým vulkanickým pískem, lemované nádherným korálovým útesem pod hladinou křišťálově čistého moře.

Ataco – Zavítejte na kávové plantáže Salvadoru, seznamte se s historií pěstování tohoto oblíbeného nápoje a nezapomeňte na ochutnávku.

Apaneca – Projděte se vysoko v korunách stromů a obdivujte pestrý život středoamerického deštného pralesa.

Cerro Verde National Park – Protáhněte si nohy výstupem na vyhaslou sopku a nechte se okouzlit úžasnými výhledy na okolní vulkanickou krajinu.

Joya de Ceren – Prohlédněte si mayské ruiny vesnice, pohřbené na začátku našeho letopočtu pod vrstvou sopečného popela, dnes zapsané na seznam UNESCO.

Tazumal – Nenechte si ujít nejvyšší starověkou strukturu a národní symbol Salvadoru, mayskou pyramidu vysokou bezmála 23 metrů.

El Imposible – Navštivte největší chráněnou oblast země a mějte oči otevřené: možná zahlédnete i elegantní pumu.


Plavby do Acajutly

USA, Mexiko, Salvador, Nikaragua, Kostarika, Panama, Kolumbie, Kajmanské ostrovy na lodi Norwegian Jewel

Loď: Norwegian Jewel
Trasa: USA, Mexiko, Salvador, Nikaragua, Kostarika, Panama, Kolumbie, Kajmanské ostrovy
Nalodění: Los Angeles, USA
Vylodění: Tampa, USA
Trvání: 17 nocí