Villefranche
Villefranche

Plavby v okolí

Villefranche / Francie

Villefranche-sur-Mer je přístav na Azurovém pobřeží, v těsné blízkosti významnějšího letoviska Nice. Oblast byla osídlena ligurskými kmeny už v pravěku, ale až Řekové a po nich Římané dokázali plně využít přírodního přístavu, který patří k nejhlubším v celém Středomoří. Město se postupně rozvíjelo, ovšem po celou dobu jeho existence leželo ve stínu svého mocnějšího souseda, s nímž bylo vždy těsně spjato. Po vyplenění přístavu Saracény r. 1534 byla na vrcholu Mont Alban vybudována mohutná pevnost pro ochranu před dalšími útoky. Pevnost dnes nabízí úchvatný výhled na obě města, jejich přístavy i pobřeží a patří rozhodně mezi největší místní atrakce. Poté, co byl v 18. století vybudován nový přístav v Nice, ztratil Villefranche svou důležitost. Přesto zůstal námořní a vojenskou základnou. Během 19. století ji využívalo ruské námořnictvo a za druhé světové války pro změnu námořnictvo americké. Přístav se také stal oblíbeným letoviskem pro evropskou aristokracii, která zde ráda trávila zimní období. Dnes je Villefranche z hlediska návštěvnosti výletních lodí nejvytíženějším francouzským přístavem. Je výborným výchozím místem pro poznávání Azurového pobřeží i blízkých měst jako je Nice, Monako nebo Cannes.

 

Sousední Nice, vyhledávané turisty díky moři, slunci a luxusu, je největším letoviskem francouzské Riviéry. Široké bulváry, paláce i náměstíčka s palmami a fontánami dokreslují příjemnou atmosféru města oblíbeného celebritami. Vedle několika zajímavých kostelů a zbytků opevnění z 11. století zde naleznete i řadu kvalitních muzeí, parků a zahrad. Známý je také každodenní trh s květinami a místními výrobky na Cour Saleya.

 

Pouhých 15 km od Villefranche leží Monako, druhý nejmenší stát světa. Monako je symbolem přepychu, v jeho přístavu kotví luxusní jachty, v ulicích se prohánějí drahá auta a bohatí nakupují v buticích renomovaných značek. Vedle jedinečné atmosféry sem turisty lákají místní památky v čele s katedrálou sv. Mikuláše. Za zmínku stojí i slavné oceánografické muzeum. Stát proslul také historií samotné knížecí rodiny, jejíž součástí byla i hollywoodská hvězda Grace Kelly.

 

Místa, která stojí za to vidět:

Villefranche – pevnost na Mont Alban

Nice – starý přístav

Nice – Palais Lascaris

Nice – Promenade des Anglais

Monako – Knížecí palác

Monako – oceánografické muzeum

Monako – výhled na přístav

 

Vychutnejte si místní speciality…

Bouillabaisse – tradiční polévka z mořských plodů

Pissaladiere – obdélníková „pizza“ se zkaramelizovanou cibulí, ančovičkami a olivami

Socca – tradiční palačinka z cizrnové mouky

Salade Niçoise – salát s tuňákem, olivami a variací zeleniny

Farcis – lilky nebo cukety plněné masovou směsí s česnekem


Místa, která stojí za to vidět


Plavby do Villefranche