Tulcea / Rumunsko

Ve východním Rumunsku se nedaleko ústí Dunaje do Černého moře rozkládá Tulcea. Město na rameni svatého Jiří má asi 70 tisíc obyvatel.

Tulcea byla založena v 7. století před naším letopočtem pod názvem Aegyssus, na počátku letopočtu pak byla dobyta Římany. V 5. století oblast padla pod nadvládu Byzantské říše, v 7. století bylo město po nájezdech barbarů opuštěno a znovu osídleno bylo až ve století 10. Od roku 1420 a po následující čtyři staletí vládla regionu Osmanská říše a Tulcea se stala důležitým obchodním centrem. Roku 1878 byla předána Rumunsku a dnes je největším městem regionu.  

Město, ležící stejně jako Řím na 7 vrcholcích, se může pochlubit celou řadou historických památek. Mešita Azzizie byla vystavěna v roce 1863 a její do nebe se tyčící minarety určitě stojí za krátkou zastávku, stejně jako prohlídka kamenné katedrály svatého Mikuláše v byzantském stylu z roku 1865.

Tulcea je skvělým výchozím místem pro průzkum nádherné delty Dunaje a jejího bohatého ekosystému. Kdo se chce o oblasti dozvědět víc, neměl by si nechat ujít návštěvu Eko-turistického muzea delty Dunaje s akváriem a expozicemi na téma místní fauny, flory, ale také tradičního života rybářů. Do dějin regionu od antiky po středověk uvedou zájemce expozice Historického a archeologického muzea s rozsáhlou sbírkou archeologických artefaktů včetně keramiky, šperků či starých dokumentů. Milovníci umění pak ocení Umělecké muzeum, které je domovem více než 700 skleněných a dřevěných ikon.

Asi 30 kilometrů západně od Tulcey leží město Niculitel, známé svými vinicemi i křesťanskou bazilikou z roku 370, kde byla v 70. letech minulého století objevena vzácná krypta. Pozůstatky čtyř křesťanských mučedníků, nejstarší v Evropě, jsou dnes k vidění v nedalekém klášteře Cocos.

40 minut na jih ležící Babadag je domovem mešity Ali-Gazi-Pasha z roku 1522, nejstarší v celém Rumunsku, vesnička Enisala pak nabízí možnost nahlédnout do tradičního rybářského domu s malým, ale hezkým muzeem lidového umění. Z pozůstatků citadely Heracleea, vystavěné janovskými obchodníky na konci 13. století jsou nádherné výhledy na jezero Razim, jež je oblíbenou lokalitou milovníků ptáků. Pozorovat volavky, pelikány nebo tisícihlavá hejna bernešek rudokrkých, vracejících se v listopadu ze severního polárního kruhu, je ale možné také v biosférické rezervaci Capul Dolosman. Ta je nejen přírodním skvostem, ale ukrývá také pozůstatky řecké kolonie z 6. století před naším letopočtem.

Ještě o něco dál na jih se na břehu jezera Sinoe s překrásnými lagunami tyčí ruiny pevnosti Istria, nejstaršího řeckého osídlení v zemi. Založeno bylo v 7. století před naším letopočtem a ne nadarmo se mu často přezdívá „Pompeje Rumunska.“

Místa, která stojí za to vidět

Danube Delta Eco-Tourism Museum – Seznamte se s jedinečným ekosystémem, bohatstvím rostlinných i živočišných druhů a tradičním životem rybářů delty Dunaje.

Ethnographic and Folk Art Museum – Nahlédněte do lidových tradic a umění etnografických skupin obývajících deltu Dunaje v minulosti i dnes.

Azzizie Mosque – Při pohledu na mohutné minarety mešity z roku 1863 si připomeňte dobu čtyř staletí, kdy byl region pod nadvládou Osmanské říše.

Heracleea Citadel – Prohlédněte si ruiny janovské pevnosti z konce 13. století, přehlížející překrásné jezero Razim, oblíbené milovníky ptáků.

Cocos Monastery – Navštivte hezký klášter z přelomu 19. a 20. století, ukrývající nejstarší hroby křesťanských mučedníků v zemi.

Histria Fortress – Nechte se uchvátit ruinami Afroditina a Diova chrámu či starověkých lázní, pozůstatky nejstaršího římského osídlení Rumunska ze 7. století před naším letopočtem.

Danube Delta – Vydejte se na průzkum úchvatného ekosystému delty Dunaje na palubě člunu.