Antarktický poloostrov (proplutí)
Antarktický poloostrov (proplutí)

Plavby v okolí

Antarktický poloostrov (proplutí) / Antarktida

V Jižním oceánu asi tisíc kilometrů jihovýchodně od nejjižnější části Jižní Ameriky se rozkládá Antarktický poloostrov, v Chile známý také jako O´Higginsova země, v Argentině pak jako Tierra de San Martin. Nejsevernější cíp pevninské Antarktidy, oddělený od jihoamerického kontinentu Drakeovým průlivem, je dlouhý přibližně 1 300 kilometrů a asi v jeho polovině jej protíná jižní polární kruh.

Antarktický poloostrov byl poprvé spatřen pravděpodobně expedicí ruského námořnictva v roce 1820, teprve roku 1832 však jeho severní část dostala svůj stávající název – Grahamova země -, a to od britského průzkumníka Johna Biscoe. Byli to opět Britové, kteří tady po druhé světové válce založili první výzkumnou stanici. Dnes je poloostrov díky svému relativně mírnému klimatu domovem většího počtu výzkumných stanic než celý zbytek Bílého kontinentu.

Výletní lodě na plavbách do nehostinné, přesto však překrásné části světa, vyplouvají nejčastěji z argentinské Ushuaie, některé pak také z Punta Arenas v Chile, nebo dokonce z Nového Zélandu nebo jižní Afriky, a to v letních měsících (prosinec – březen), kdy je počasí nejpřívětivější a teplota se často pohybuje jen kolem nuly. Plavba sem z nejjižnějšího města světa trvá celé dva dny.

Hosty na plavbách na jedno z nejméně narušených míst naší planety přivítá scenérie, která jim vezme dech. Pobřeží poloostrova je lemováno řadou ostrovů a ostrůvků a z desítek a stovek hor spadají do moře masy ledu, jako například Larsenův šelfový ledovec.

Krajina je tvořena typickou antarktickou tundrou, tam kde na skalách v krátkém a chladném létě roztaje led, vyrostou mechy a lišejníky, v moři se pak daří řasám. Pobřeží je domovem živočichů, kteří se dokázali skvěle přizpůsobit nehostinným podmínkám. Pozorovat je tady možné řadu druhů mořských ptáků včetně majestátních albatrosů, neslyšně kroužících vysoko nad hladinou, hned několik druhů tučňáků, lachtanů a lvounů, ale také velryb – od keporkaků až po kosatky, kterým se v chladných vodách bohatých na kril dobře daří.

Obdivovat překrásnou scenérii a fascinující život Antarktického poloostrova je přitom možné nejen z paluby výletní lodě, ale třeba také při vyjížďce na kajaku, paddleboardu nebo výletě na sněžnicích či běžkách. Kdo chce zažít pořádné dobrodružství, neměl by si nechat ujít příležitost strávit bílou noc pod antarktickou oblohou, kde slunce v létě nikdy nezapadá za horizont. 

Výletní plavba na Bílý kontinent, nejvyšší, nejsušší a nejchladnější místo planety, které nepatří nikomu a nemá žádné stále obyvatele, je zážitkem na celý život.

Místa, která stojí za to vidět

Orne Harbour – Navštivte desetitisícové kolonie tučňáků, kteří se dokázali dokonale přizpůsobit nehostinným podmínkám Bílého kontinentu.

Cuverville Island – Nechte se uchvátit překrásnou scenérií při vyjížďce na kajaku mezi ledovými krami všech tvarů a velikostí.  

Deception Island – Seberte odvahu a plavky a u úchvatné pláže s černým vulkanickým pískem se ponořte do ledové vody u břehů nechladnějšího místa planety.

Wilhelmina Bay – Nasedněte na mrštný zodiak a vyrazte za pozorováním majestátních keporkaků a elegantních kosatek.

Damoy Point – Podnikněte výstup na jeden z tisíců antarktických vrcholků a odměňte se dech beroucími výhledy na krajinu, která nemá obdoby.

Port Lockroy – Pošlete rodině a přátelům pohled z malinké poštovní stanice s muzeem na místě bývalé britské základny.


Místa, která stojí za to vidět