X Aktuální opatření lodních společností proti šíření koronaviru »

Male

Male / Maledivy

Malé je hlavním a se svými více než 150 tisíci obyvateli také největším městem Maledivské republiky a jedním z nejhustěji osídlených měst na světě. Město, které leží na jižním cípu Severního atolu Malé, sestává z hlavního ostrova, dvou menších ostrovů a ostrova s letištěm.

Maledivy byly poprvé osídleny lidem známým jako Drávidové, jehož hlavním způsobem obživy byl rybolov. Moderní Malé bylo založeno Portugalci v 16. století a bývalo královským městem, nazývaným Mahal, odkud vládly dřívější královské dynastie. Město bylo opevněné a obklopené hradbami s několika branami, které však byly srovnány se zemí spolu s pevností a bastiony v roce 1968, kdy byla monarchie zakázána. Dnes je hlavní ekonomickou aktivitou a zdrojem příjmů Malé turismus.

Architektura města, to jsou výškové budovy pestrých barev, ze všech stran obklopené tyrkysovým mořem. Páteční mešita Malé je jednou z nejstarších a nejkrásnějších mešit ve městě. Vystavěna byla v 17. století z korálového kamene na místě stavby ze století 12. a byla zapsána na seznam předběžných památek UNESCO.

Národní muzeum má ve svých sbírkách cenné historické artefakty, jejichž prostřednictvím je možné proniknout hlouběji do nevšední minulosti Malediv. Prohlédnout si je tady možné zbraně, předměty každodenní potřeby i umělecká díla, kuriozity a také vynikající mořskou sbírku s kostrou vzácné velryby. Národní galerie umění je pak místem, kde je možné navštívit dočasné expozice maledivského umění.

Palác Muleeaage byl postaven na počátku 20. století jako sultánský palác, později byl sídlem vlády a dnes slouží jako prezidentská rezidence. Za jeho bělomodrými branami se skrývá Medhu Ziyaarath, hrobka Abul Barakat Yoosuf Al Barbaryho, který ve 12. století přinesl na Maledivy islám.

Městské rekreační centrum je domovem malé, ale hezké umělé pláže, lemované sportovišti i stánky s rychlým občerstvením. Místní farmářský a rybí trh jsou ideálními místy pro pozorování každodenního života místních, ochutnávku lokální i dovezené zeleniny a ovoce (nejzastoupenějšími artikly jsou kokosové ořechy a banány) nebo prohlídku těch nejčerstvějších úlovků dne.

Maledivská kuchyně, nazývané také někdy kuchyně Dhivehi, je založena na třech hlavních ingrediencích: kokosu, rybách a škrobu. Nejoblíbenější maledivskou rybou je tuňák, kari z něj tady nazývají mas riha. Kukulhu riha je pak kari kuřecí. Masroshi jsou tradičním maledivským lehkým jídlem a Garudhiya pak název pro hustou rybí polévku servírovanou s rýží, limetkou, chilli a cibulí.

Místa, která stojí za to vidět

Malé Friday Mosque – Obdivujte jedinečnou mešitu, postavenou ve 12. století z korálů a zapsanou na předběžný seznam UNESCO.

Muleeaage Palace – Prohlédněte si prezidentskou rezidenci, bývalý sultánův palác a domov hrobky Abul Barakat Yoosuf Al Barbaryho.

National Art Gallery – Navštivte některou z právě probíhajících výstav v Národní galerii umění a pronikněte do maledivské kultury.

National Museum – Nenechte si ujít návštěvu muzea s rozsáhlou sbírkou nejen na téma historie Malediv.

Fish Market – Pozorujte život místních na rušném rybím trhu, kde se na pevninu vykládají ty nejčerstvější úlovky dne.


Místa, která stojí za to vidět