Rangún (Yangon)
Rangún (Yangon)

Plavby v okolí

Rangún (Yangon) / Myanmar

Na jižním pobřeží Myanmaru (Barmy) se na řece Yangon rozkládá stejnojmenné město. Yangon, dříve známý jako Rangoon, má přes 7 milionů obyvatel a je tak největším městem země.

Yangon byl založen jako malá rybářská vesnice na počátku 11. století pod názvem Dagon, svůj dnešní název pak získal v polovině 18. století, kdy jej dobyl král Alaungpaya. Britové se Yangonu poprvé zmocnili za první anglo-barmské války v letech 1824-26, po jejím skončení jej ale vrátili barmské vládě a roku 1841 město lehlo popelem. Pod britskou nadvládu Yangon podruhé padl v roce 1852 a o rok později se stal hlavním městem britské Barmy. Za druhé světové války byl okupován Japonskem a silně poničen, po získání nezávislosti země na Británii zůstal hlavním městem Barmy a byl jím až do roku 2006, kdy jej odsud vojenská vláda přemístila do uměle vybudovaného Naypyidawu. Yangon je i nadále největším městem Myanmaru a jeho nejdůležitějším obchodním centrem a s uvolňováním režimu také stále populárnějším cílem turistů. 

Město se může pochlubit největším množstvím koloniálních staveb v celé jihovýchodní Asii. Jeho historické obchodní centrum kolem pagody Sule je domovem širokých ulic lemovaných vzrostlými stromy a architektonických skvostů, jako jsou bývalý Vrchní soud, budovy Sekretariátu nebo hotel Strand.

Shwendagon je nejznámějším a nejposvátnějším buddhistickým komplexem celého Myanmaru. Jeho 99 metrů vysoká stúpa, známá také jako Zlatá pagoda, je dominantou celého města a údajně byla vybudována už před více než 2 500 lety. Podobně stará pagoda Botataung, zničená za druhé světové války a po ní znovu vystavěná, ukrývá posvátný vlas Siddhárthy Gautamy, zakladatele buddhismu, a další vzácní relikty.

Kdo se chce o zemi dozvědět více, neměl by si nechat ujít Národní muzeum Myanmaru s rozsáhlou sbírkou historických a uměleckých artefaktů, prezentujících zajímavé dějiny, kulturu i obyvatele Barmy. Muzeum Bogyoke Aung San v hezké koloniální vile z roku 1921 pak připomíná generála Aung Sana, zakladatele moderního Myanmaru, zavražděného v roce 1947.

Oblíbeným cílem místních i turistů je uměle vybudované jezero Kandawgyi a jeho přírodní park a zoologická zahrada s akváriem a zábavním parkem. Milovníci přírody by měli zavítat do Národního parku Hlawga 35 kilometrů severně od města, kde žije hned několik druhů jelenů, makakové, mravenečníci, hadi i řada původních ptáků. Jen co by kamenem dohodil odsud, se rozkládá válečný hřbitov Taukkyan s hroby spojeneckých vojáků padlých v Barmě ve světových válkách, jedna z nejnavštěvovanějších válečných památek v celé Asii.

Ideálním místem pro nákup autentických suvenýrů je tržiště Bogyoke Aung San (také Scottův trh) s více než 2 tisíci obchodů a stánků. Z místních specialit pak stojí za ochutnávku mohinga, sytá polévka s rýžovými nudlemi, často servírovaná s vařenými vejci, nebo lahpet thohk, salát z nakládaných čajových listů s rajčaty, smaženým hráškem, arašídy nebo sušenými krevetami. 

Místa, která stojí za to vidět

Shwendagon Pagoda – Nechte se okouzlit 99 metrů vysokou stúpou nejposvátnější buddhistické pagody země, pokrytou 11 tunami zlata a 4,5 tisíci diamanty.

Saint Mary´s Cathedral – Prohlédněte si jeden z koloniálních skvostů bývalého hlavního města země, překrásnou katedrálu s nádhernými vitrážovými okny z konce 19. století.

National Museum of Myanmar  - Obdivujte překrásný Lví trůn barmských vládců, tradiční oděvy a další spoustu zajímavých artefaktů rozsáhlého muzea.

Bogyoke Aung San Museum – Seznamte se se zakladatelem moderního Myanmaru v rezidenci generála Aung Sana, zavražděného v roce 1947.

Hlawga National Park – Pozorujte původní zvířecí a rostlinné obyvatele Barmy v pěkném národním parku severně od města.

Taukkyan War Cemetery – Připomeňte si události světových válek při návštěvě jedné z nejvýznamnějších válečných památek Asie.

Bogyoke Aung San Maket – Ztraťte se mezi tisíci obchodů a stánků rozlehlého tržiště a nakupte rukodělné výrobky, šperky nebo starožitnosti.


Místa, která stojí za to vidět