Santos

Santos / Brazílie

Na jihovýchodním pobřeží Brazílie se ve státě Sao Paulo nachází město Santos s nejrušnějším a největším námořním přístavem v Latinské Americe. Město se rozkládá částečně na ostrově Sao Vincente, částečně na pevnině a má necelých 500 tisíc obyvatel.

Santos založil v roce 1546 portugalský šlechtic Brás Cubas, jeho hlavní ekonomickou aktivitou se pak stal export kávy, která až do druhé světové války patřila mezi nejvyváženější produkty oblasti. Dnes je Santos nejmodernějším přístavem Brazílie a častou zastávkou výletních lodí.

Město je protkáno sítí kanálů, jejichž historie sahá až do doby před 100 lety. Bazilika svatého Antonína byla vystavěna před méně než stoletím ve stylu italské gotiky, velmi moderní je naopak obrovská červená skulptura Tomie Ohtake na pláži Santos, věnovaná japonským přistěhovalcům do Brazílie.

Santos je domovem Muzea kávy se sídlem v historické budově, kde se kdysi vyjednávaly ceny tohoto oblíbeného nápoje. Muzeum patří k jedněm z největších turistických lákadel města a zájemce seznámí s tím, jak nedílně spjaté jsou vývoj kávové kultury a politický, ekonomický a kulturní vývoj Brazílie, a to od poloviny 18. století až do současnosti. Samozřejmostí je pak ochutnávka několika různých druhů kávy.

Fanoušci fotbalu by si neměli nechat ujít zastávku u fotbalového památníku, zasvěceného největším hráčům města, mezi kterými nechybí ani Pelé. Tomuto světoznámému hráči je ve městě věnované také samostatné muzeum, Museu Pelé, otevřené teprve před několika lety.

Státní mořský park Laje de Santos byl založen v roce 1993 a je vůbec prvním státem vytvořeným mořským parkem v Brazílii, kde si na své přijdou hlavně příznivci potápění.

Pobřežní zahrada města, Beach Edge, dlouhá přes 5 kilometrů, je zapsána do Guinessovy knihy rekordů jako největší zahrada tohoto typu na světě. Oblíbená je místními i turisty, rodinami s dětmi i sportovci a je odsud možné pozorovat nádherné východy a západy slunce.

Pobřeží města lemují písečné pláže – mezi nimi pláž Embare nebo Ponta da Praia – a lanovkou je možné vyjet na horu Monte Serrat s nevelkým kostelem: jsou odsud nádherné výhledy na celý Santos a jeho okolí.

Asi hodinu od Santosu leží Sao Paulo, největší brazilské město a domov 11 milionů obyvatel, proslulý (nejen) svými prvotřídními restauracemi.


Místa, která stojí za to vidět


Plavby z Santosu

Brazílie ze Santosu na lodi MSC Poesia

Loď: MSC Poesia
Trasa: Brazílie
Nalodění: Santos, Brazílie
Vylodění: Rio de Janeiro, Brazílie
Trvání: 1 nocí

Brazílie, Španělsko ze Santosu na lodi MSC Seaview

Loď: MSC Seaview
Trasa: Brazílie, Španělsko
Nalodění: Santos, Brazílie
Vylodění: Barcelona, Španělsko
Trvání: 14 nocí

Plavby do Santosu

Brazílie z Rio de Janeira na lodi MSC Preziosa

Loď: MSC Preziosa
Trasa: Brazílie
Nalodění a vylodění: Santos, Brazílie
Trvání: 1 nocí
Sleva

Španělsko, Portugalsko, Brazílie z Barcelony na lodi MSC Fantasia

Loď: MSC Fantasia
Trasa: Španělsko, Portugalsko, Brazílie
Nalodění: Barcelona, Španělsko
Vylodění: Santos, Brazílie
Trvání: 16 nocí