Santos

Santos / Brazílie

Santos se rozkládá na území brazilského státu Sao Paulo, částečně leží na ostrově Svatý Vincent, částečně na pevnině a od hlavního města Sao Paulo je vzdálen jen 79 kilometrů.  Zatímco jeho pevninská část je z velké většiny chráněná a zachovává si svůj přírodní ráz, ta ostrovní je hustě osídlená (žije tady většina obyvatel města) a z původní krajiny toho tady moc nezůstalo: mezi stěny kanálů byly před více než sto lety uzavřeny dokonce i místní řeky.

Klima Santosu je poměrně netypické – je to klima tropického deštného pralesa, kde v zásadě neexistuje období sucha a prší tady (a to hodně) po celý rok.

Santos založil v roce 1546 portugalský šlechtic Brás Cubas. Město je domovem Brazilského muzea kávy, kde se v minulosti vyjednávaly ceny tohoto výtečného nápoje. Byla to také káva a její export z přístavu Santos, které podnítily růst města a na přelomu 19. a 20. století stály za většinou jeho bohatství.

Dnes má Santos necelého půl milionu obyvatel a je největším námořním přístavem v Latinské Americe. Mezi zbožím, které tudy prochází, je nejvýznamnější káva, ale také ocel, ropa, auta nebo pomeranče, banány a bavlna.

Přesto, že urbanizace Santosu pokročila od jeho založení v polovině 16. století opravdu daleko, najdete tu také kus přírody, kde si můžete od města trochu odpočinout. Kolem moře se projdete po promenádě se zahradou, která byla se svými 5,3 kilometry zapsána do Guinessovy knihy rekordů jako nejdelší plážová zahrada světa. V roce 1993 byl na území Santosu vytvořen Laje de Santos, první státem založený mořský park. Druhy, které tady pod hladinou žijí, nejsnadněji poznáte v malém Městském akváriu, kde se setkáte například se žraloky, želvami, ale i tučňáky.

7kilometrová písečná pláž, která se po okraji města táhne, nabízí více než dost příležitostí k opalování, koupání a (nejen) vodním aktivitám. Jste-li fanoušky sportu, mohl by vás zajímat památník fotbalu, který oslavuje nejlepší hráče města, mezi nimi i famózního Pelého.

Místa, která stojí zato vidět

Museu do Café Brasileiro – V Brazilském muzeu kávy se seznamte s nápojem, který do značné míry formoval historii města a přinesl mu prosperitu.

Pobřežní zahrada – Projděte se po 5,3 kilometru dlouhé zahradní promenádě zapsané do Guinessovy knihy rekordů jako největší zahradní promenáda světa.

Aquário Municipal – Seznamte se s podmořským životem v malém, ale dobře udržovaném Městském akváriu.  

Orquidário Municipal – Obdivujte nespočet druhů orchidejí a dalších rostlin společně s mini zoo se želvami, opicemi a aligátory.

Igreja de Santo Antonio – Nechejte se okouzlit překrásnou novogotickou katedrálou z roku 1907, kterou najdete jen kousek od pláže.

Parque Estadual Marinho da Laje de Santos – Vyrazte šnorchlovat nebo se potápět a poznejte, co se nachází pod hladinou prvního státem založeného mořského parku.

Memorial das Conquistadas – Jste-li fanoušky sportu, nenechte si ujít památník fotbalu, oslavující hvězdy, jako byl například Pelé.


Místa, která stojí za to vidět


Plavby z Santosu


Plavby do Santosu

Španělsko, Maroko, Portugalsko, Kapverdy, Brazílie z Barcelony na lodi Costa Pacifica

Loď: Costa Pacifica
Trasa: Španělsko, Maroko, Portugalsko, Kapverdy, Brazílie
Nalodění: Barcelona, Španělsko
Vylodění: Santos, Brazílie
Trvání: 18 nocí