Ubatuba
Ubatuba

Plavby v okolí

Ubatuba / Brazílie

Na jihovýchodním pobřeží Brazílie se ve státě Sao Paulo jen 220 kilometrů od největšího města země rozkládá Ubatuba. Město ve stejnojmenném regionu má asi 78 tisíc obyvatel.

Když ke břehům dorazili první Evropané, byla oblast osídlena indiány Tupinambá, s nimiž tady později Portugalci podepsali první mírovou dohodu. Indiáni byli zotročeni, donuceni k práci na cukrových plantážích a obraceni ke katolicismu. Dnes je město s dramatickým, deštným lesem porostlým pohořím Serra do Mar na pozadí překrásného pobřeží oblíbeným cílem nejen domácích, ale i zahraničních turistů. 

Ubatuba je známá svými nádhernými plážemi: v regionu se jich nachází více než 100. Mezi ty nejznámější patří Maranduba, Lázaro, Grande, Enseada nebo Itamambuca s bílým pískem, obklopená z jedné strany teplým mořem, ideálním ke koupání, z druhé potom bujným tropickým lesem.  Pěšky z centra města jsou pak snadno dosažitelné například Vermelha do Centro nebo Cedro.

U břehů leží v Atlantském oceánu ostrov Anchieta, nesoucí jméno španělského jezuitského misionáře 16. století. Ostrov je domovem hezké přírodní rezervace a k vidění jsou tady také pozůstatky politického vězení, vystavěného v roce 1902 a opuštěného po násilné rebelii o 50 let později.

Region je stále známější i svojí biodiverzitou – napočítat je tady možné například více než 500 druhů ptáků. Milovníci přírody by si neměli nechat ujít trek džunglí k 15metrovému vodopádu Trombador, který nabízí příjemné osvěžené v horkém dni. Další vodopád se pak nachází přímo u pláže Prumirim severně od města, naopak u pláže Praia Dura se k nebi vypíná hora Corcovado, z jejíhož vrcholku se otevírají nádherné výhledy. Státní park Serra do Mar je jedním z největších nepřerušených pozůstatků takzvaného Atlantského lesa a nabízí nespočet příležitostí k objevování pestrého života tropické džungle.

Ubatuba je považována za surfařské hlavní město Sao Paula a u jejích břehů se každoročně konají důležité surfařské soutěže včetně několika světového významu.

Nejen rodinám s dětmi se bude líbit v Projeto Tamar, centru zabývajícím se ochranou mořských želv, nebo Ubatubském akváriu s mnoha druhy místních druhů ryb, ale také ptáků a plazů. Zajímavostí je i kostra mohutného keporkaka, vyplaveného na jednu z místních pláží v roce 2000, která dnes dominuje prostoru před akváriem.

Místa, která stojí za to vidět

Praia de Itamambuca – Užijte si ráj na zemi na překrásné pláži s bílým pískem a křišťálově čistou vodou na pozadí deštného lesa.

Ilha Anchieta – Vyjeďte si na hezký ostrov u břehů města a prohlédněte si pozůstatky politického vězení z první poloviny 20. století.

Projeto Tamar – Seznamte se s projektem záchrany mořských želv brazilské neziskové organizace.

Aquário de Ubatuba – Nahlédněte do pestrého života pod mořskou hladinou v pěkném akváriu s řadou místních druhů i kostrou mohutného keporkaka.

Trombador Cascata – Osvěžte se v jezírku pod hezkým, 15 metrů vysokým vodopádem.

Serra do Mar – Vyrazte na trek tropickou džunglí, jedním z nejrozsáhlejších pozůstatků Atlantického lesa.

Corcovado – Vystoupejte na vrchol hory nedaleko od pobřeží a kochejte se odsud nádhernými výhledy.


Místa, která stojí za to vidět