X Aktuální opatření lodních společností proti šíření koronaviru »

Port Stanley (Falklandy)
Port Stanley (Falklandy)

Plavby v okolí

Port Stanley (Falklandy) / Zámořské území Velké Británie

Na západním pobřeží Východního ostrova Falklandských (nebo také Malvinských) ostrovů v jižním Atlantiku leží hlavní město souostroví, Stanley. Stanley je jediným městem na bezmála 800 ostrovech a je domovem asi 2 z necelých 3 tisíc obyvatel Falkland.

Stanley bylo založeno v roce 1843 a o dva roky později se stalo hlavním městem ostrova – tuto roli převzalo od severně položeného Port Louis. Díky svému hlubokomořskému přístavu osídlení rychle rostlo a brzy se stalo známým především jako místo, kde se opravují lodě proplouvající Magellanovou úžinou, později pak jako základna lovců velryb a tuleňů v jižním Atlantiku a na Antarktidě. Stanley sehrálo svou roli v bitvách první i druhé světové války, proslulo však především válkou o Falklandské ostrovy z roku 1982, kdy bylo několik týdnů okupováno argentinskými vojsky. Dnes Stanley těží z rybolovu a také turismu.

Katedrála Christ Church byla vystavěna na konci 19. století a je nejjižnějším anglikánským kostelem na světě. Stojí nedaleko oblouku z kostic modrých velryb, který dominuje nábřeží města. V roce 1845 byl vystavěn Vládní dům, od poloviny 19. století rezidence guvernéra ostrovů. Ve městě je možné prohlédnout si řadu válečných pomníků a při odlivu je odsud vidět na dvacet vraků lodí.

Zájemci o námořní objevy, přírodní historii oblasti, válku o Falklandy a antarktické dědictví by si neměli nechat ujít návštěvu Muzea Falklandských ostrovů. Najdou tady mimo jiné také interaktivní místnost, zaměřenou na příběhy ostrovanů z roku 1982.

Jen co by kamenem dohodil od Stanley, leží zátoka Gypsy, domov kolonie tučňáků magellanských. Mys Pembroke je nejvýchodnějším bodem Falklandských ostrovů a k nebi se tady vypíná 18 metrů vysoký maják z poloviny 19. století.

Příznivci golfu si mohou odpálit pár míčků na místním golfovém hřišti. Městem vede historická stezka, na které je možné dozvědět se o městě ještě víc. Mapky jsou k dostání v informačním středisku.

Stanley má několik obchodů i restaurací a za ochutnání určitě stojí místní jehněčí – v jednoduchých sendvičích nebo bohatých hlavních chodech. Samozřejmostí jsou čerstvé ryby a mořské plody a typickou záležitostí Falkland pak takzvané „smoko“ – talíř plný domácích koláčů, sušenek a dalších sladkých dobrot, podávaný s kávou a čajem.

Kdo si chce odvézt tematický suvenýr, měl by si koupit tučňáka – na triku, čepici, propisce nebo na čajové podložce.


Místa, která stojí za to vidět


Plavby do Port Stanley

Argentina, Uruguay, Zámořské území Velké Británie, Chile z Buenos Aires na lodi Norwegian Star

Loď: Norwegian Star
Trasa: Argentina, Uruguay, Zámořské území Velké Británie, Chile
Nalodění: Buenos Aires, Argentina
Vylodění: San Antonio, Chile
Trvání: 14 nocí