X Aktuální informace o provozu lodních společností »

Broome

Broome / Austrálie

Na severozápadním pobřeží Austrálie leží na břehu Indického oceánu Broome. Město ve státě Západní Austrálie má necelých 15 tisíc obyvatel.

Oblast dnešního Broomu byla v minulosti osídlena tradičním australským lidem Yawuru. Město bylo založeno v roce 1883 Johnem Forrestem, australským průzkumníkem a prvním premiérem Západní Austrálie, a bylo pojmenováno po tehdejším guvernérovi státu. Město vyrostlo na perlařském průmyslu, spojeném ve svých počátcích s otrokářstvím, roku 1889 odsud byl položen podmořský telegrafní kabel na Jávu. Za druhé světové války byl Broome několikrát bombardován Japonci, od 60. let mu pak v rozvoji pomáhá hlavně turizmus.

Broome je rezortním městem, kam to návštěvníky táhne především díky jeho nádhernému pobřeží. Jen několik kilometrů od centra začíná bílá písčitá pláž Cable Beach, dlouhá přes 22 kilometrů. Užít si je tady kromě koupání, opalování a šnorchlování možné taky třeba vyjížďky na velbloudech při západu slunce. Kouzelné západy se nabízejí i z vyhlídkového bodu Gantheaume, kde se při odlivu odkrývají také dinosauří stopy, otisknuté do červených skal místního pobřeží před 130 miliony lety. Objeveny byly v 60. letech 20. století a se svojí délkou až 1,7 metru jsou pravděpodobně vůbec největšími známými dinosauřími stopami na světě, přičítanými známému Tyrannosauru rexovi.

Kdo chce nahlédnout do zajímavé minulosti Broomu, neměl by si nechat ujít prohlídku malých lodí, využívaných kdysi k přepravě perel, nebo procházku podél historických mol města, vystavěných už na konci 19. století. Japonský hřbitov pak připomíná stovky japonských potápěčů, kteří přišli o život při lovu perel.

Za návštěvu stojí také historická čínská čtvrť Broomu plná kaváren, barů, obchodů, ale také domov Sun Pictures, údajně nejstaršího letního kina na světě z roku 1916, i několika původních chat z vlnitého plechu, jež dnes hostí ty nejlepší obchody s perlami.

Na východní straně města se na břehu zálivu Roebuck rozkládá Městská pláž, známá úžasným přírodním fenoménem, zvaným „Schody na Měsíc“ a vznikajícím správnou kombinací odlivu a vycházejícího Měsíce. Každý rok v létě se v zálivu na své migrační cestě zastavují obrovská hejna brodivých ptáků, které je možné obdivovat z Broomské ptačí pozorovatelny, otevřené v roce 1990.

Asi 17 kilometrů severozápadně od města se nachází Krokodýlí park Malcolma Douglase, kde je k vidění na 200 těchto divokých tvorů a další australské druhy: psi dingo, klokani nebo emu.

Kuchyně Broomu je zajímavou směsicí aboridžinských, japonských, čínských a malajských vlivů, co by si ale nikdo neměl v perlařském městě nechat ujít, je ochutnávka syrového masa perlorodek.

Místa, která stojí za to vidět

Cable Beach – Užijte si skvělé koupání, kouzelné západy slunce nebo projížďku na hřbetě velblouda na 22 kilometrů dlouhé písčité pláži na břehu Indického oceánu.

Gantheaume Point – Prohlédněte si 130 milionů let staré dinosauří stopy, otisknuté v rudých skalách západního pobřeží Austrálie.

Pearl Luggers – Nahlédněte do zajímavé historie města, vyrostlého na perlařském průmyslu, a prohlédněte si artefakty z doby raných lovců perel.

Broome Bird Observatory – Pozorujte tisícihlavá hejna brodivých ptáků, kteří se v zálivu zastavují na své dlouhé migrační cestě.

Roebuck Bay – Nenechte si ujít jedinečný přírodní fenomén, Schody na Měsíc, vznikající odrazem měsíčních paprsků při odlivu.

Malcolm Douglas Crocodile Park – Navštivte jedinečný krokodýlí park, domov dvou stovek krokodýlů, klokanů, emu nebo psů dingo.

Sun Pictures Cinema – Užijte si skvělou atmosféru nejstaršího kina pod širým nebem, promítajícího už od roku 1916.


Místa, která stojí za to vidět